Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плевен домакин на Конгреса на младите гастроентеролози

Д-р Зорница Горчева: Гастроентерологията - атрактивна специалност, в която бързо навлиза микрохирургията

Ще продължим делото на нашия първи председател д-р Радослав Наков, каза още младата гастроентероложка

3
Д-р Зорница Горчева
Снимка: Личен архив

За първи път Плевен ще бъде домакин на Конгрес на младите гастроентеролози. Форумът дава възможност на специалистите да представят своите научни разработки, да обменят ценен опит и идеи.

"Ние сме асоциирани към Европейската асоциация по гастроентерология, с призната секция сме към Българското дружество по гастроентерология.

Младите лекари трябва да имат своия платформа, където да представят първите си стъпки и постижения, научните си разрботки и клинични случаи в една спокойна и приятелска атмосфера и да създават конткати на националано ниво", разказа в "Рано в неделя" д-р Зорница Горчева, председател на Асоциацията на младите гастроентеролози в България.

По думите на д-р Горчева специалността Гастроентерология е вече доста предпочитана, както за по-консервативни терапии, така и за нови по-инвазивни процедури, затова смятам, че един млад специалист в гастроентерологията има един широк избор.
Асоциация на младите хепатогастроентеролози в България
Нивото на гастроентерологията вече навлиза на ниво микрохирургия. Ние можем освен да диагностицираме, да извършваме процедури, които са реално минихирургично лечение. България в това отношение дава добри възможности на лекарите, на специализантите по гастроентерология и специалността Гастроентерология става много аткрактива, заяви още за БНР д-р Зорница Горчева.

"Много сме щастливи зда приветстваме нашия Конгрес за първи път в Плевен. Той ще се проведе на 29 септември - 1 октомври в МУ- Плевен, в Ендоскопския център, ще имаме участници от цялата страна.

Горди сме, че ще можем да предложим на нашите колеги научни разработки, богата научна програма, представяме на клинични случаи, на доктроски труд, така ще има и практическо обучение по ехография, ендоскпоски процедури и колегите ще могат да се почувстват на високо европейско ниво, поясни още за БНР д-р Горчева.
Асоциация на младите хепатогастроентеролози в България
Първият панел - "Гастроенеролози и приятели" има за цел да покаже мултидисциплинарния подход при лечението в гастороентерологичната област.
 
Нека припомним, че нашият първи председател - д-р Радослав Наков учреди Асоциацията на младите гастроентеролози в България, за съжаление той ни напусна преди две години, и затова нашето мото на събитието е да възобновим тази традиция, да си припомним за услията, който той вложи в това да ни асоциира към Европейската асоциация, да ни признае и Дружетвото, и ние ще продължим това негово дело - младите ни колеги имат нужда от това и го подкрепят! Това изтъкна още д-р Горчева.

Д-р Зорница Горчева е млад специалист по гастроентерология в УМБАЛ „Света Марина“ – Плевен. Нейните колегите я избраха за председател на Асоциацията през септемви м.г. Сега подготвят Осми конгрес и за първи път домакин ще бъде Плевен .

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49