Темата на разкопките е свързана с огромния успех на Перперикон при представянето му в Европейския парламент миналия месец.
Повече от 20 години скалният град край Кърджали е в Топ 10 на водещите културно-исторически обекти у нас и по света. Той е в маршрута на десетки хиляди туристи, които освен него, вече имат и други любими места, а това лято хит в Родопите са еднодневните дестинации.
Казват, че който не е извървял пътя на Перперикон, нищо не е видял. Сравняват скалния град с подобни обекти в Турция и Гърция, въпреки че тук има работа за още десетки години. Повече от две десетилетия археолозите разкриват част по част от огромната площ на Перперикон. Така ще и това лято. Усилията им ще бъдат съсредоточени в така наречения Южен квартал, където са и най-интересните находки през годините, разказа в "Рано в неделя" ръководителят на екипа професор Николай Овчаров.
"Тази година се очертава много силна. Очаквам културният туризъм да се разшири не само към Перперикон, но и към Тракия, Хасково и да се стигне до Долината на тракийските царе, изтъкна още проф. Овчаров.
В разкопките са ангажирани двайсетина работници. За проучването Община Кърджали отпусна 150 000 лева, които са и единствените финансови средства за научно изследване на обекта. Паралелно с това ще се работи и по голям проект за консервация и реставрация за над 8 милиона лева. И тъй като разкопките на Перперикон са в активния летен сезон, туристите ще станат техни свидетели. Посетители има много, каза още професор Овчаров.
Според екскурзоводи потокът на Перперикон не спира през цялата година. Така ще бъде и лятото, което се очертава интензивно откъм туристи. Още от пролетта има заявки за посещения до края на август, твърди екскурзоводът Георги Кючуков. Различното сега е, че нараства броя на хората, които искат еднодневни маршрути – не само в Източните Родопи, но и в съседна Северна Гърция. Там все по-голяма популярност добива маршрутът - По стъпките на Капитан Петко Воевода.
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..