Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови проучвания през следващите два месеца на Перперикон

Перперикон
Снимка: БГНЕС

В следващите близо два месеца Перперикон отново става арена на интензивни проучвания. Амбицията на археолозите е там да открият поредния езически храм в свещения комплекс на Големия дворец.

Темата на разкопките е свързана с огромния успех на Перперикон при представянето му в Европейския парламент миналия месец.

Повече от 20 години скалният град край Кърджали е в Топ 10 на водещите културно-исторически обекти у нас и по света. Той е в маршрута на десетки хиляди туристи, които освен него, вече имат и други любими места, а това лято хит в Родопите са еднодневните дестинации.


Казват, че който не е извървял пътя на Перперикон, нищо не е видял. Сравняват скалния град с подобни обекти в Турция и Гърция, въпреки че тук има работа за още десетки години. Повече от две десетилетия археолозите разкриват част по част от огромната площ на Перперикон. Така ще и това лято. Усилията им ще бъдат съсредоточени в така наречения Южен квартал, където са и най-интересните находки през годините, разказа в "Рано в неделя" ръководителят на екипа професор Николай Овчаров.

"Тази година се очертава много силна. Очаквам културният туризъм да се разшири не само към Перперикон, но и към Тракия, Хасково и да се стигне до Долината на тракийските царе, изтъкна още проф. Овчаров.

В разкопките са ангажирани двайсетина работници. За проучването Община Кърджали отпусна 150 000 лева, които са и единствените финансови средства за научно изследване на обекта.  Паралелно с това ще се работи и по голям проект за консервация и реставрация за над 8 милиона лева. И тъй като разкопките на Перперикон са в активния летен сезон, туристите ще станат техни свидетели. Посетители има много, каза още професор Овчаров.

Проф. Николай Овчаров             Снимката е илюстративна

Според екскурзоводи потокът на Перперикон не спира през цялата година. Така ще бъде и лятото, което се очертава интензивно откъм туристи. Още от пролетта има заявки за посещения до края на август, твърди екскурзоводът Георги Кючуков. Различното сега е, че нараства броя на хората, които искат еднодневни маршрути – не само в Източните Родопи, но и в съседна Северна Гърция. Там все по-голяма популярност добива маршрутът -  По стъпките на Капитан Петко Воевода.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43