На 9. 07. 2023 г. се навършват 173 години от рождението на Патриарха на българската литература Иван Вазов. По този повод в неделя от 11,00 часа Националният литературен музей, къща музей „Иван Вазов”в столицата и Съюзът на българските писатели ще поднесат венци и цветя пред паметника на поета при храма „Света София” (на ул. „Г. С. Раковски“).
Всички жителите и гости на София заедно могат да почетат паметта на народния поет Иван Вазов, който сам за себе си казва:
„Аз пях за България, защото я обичах; аз насаждах в младите души вяра и обич към своето, защото бях син на България; аз прославих нейната божествено хубава природа, защото бях очарован от нея; възпях нейните идеали, защото бяха свещени”, „дадох всичко добро, каквото можех да дам на отечеството. Малко бе, но толкоз имах.”
Във връзка с годишнината, на 9 юли (неделя), от 10:00 до 18:00 ч., посещенията в столичната къща музей „Иван Вазов" ще бъдат с вход свободен.
"На честването ще има литературно четене, ще има много млади хора, искаме да припомним, че няма друг такъв творец в нашата литература, който приживе да е признат за народен поет, дори да получа тази титла лично от Царя през 1920, на своя втори юбилей.
Още на 45 годишна възраст- 1895 г. Вазов има честване и е почетен от цяла България, като голяма част от подаръците са запазени в къщата- музей и до днес. Тя ще бъде отворена със свободен вход за посетители.
Събтия ще има и в неговото родно място - Сопот.
Новият носител на литературната награда "Иван Вазов" това е писателката Теодора Димова. На 9 юли тя ще получи наградата в Сопот. Тържества ще има в Берковица, където също има къща-мезуй, разказа още за БНР Атанас Капралов.
"Рожденният ден на Иван Вазов за мен е ден на всенародна радост и празник за всички, които се чувстват българи, категоричен е Капралов.
Още по темата в звуковия файл.
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..