Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зелени всеки ден с градския транспорт на София

Пламен Църноречки - ЦГМ
Снимка: Личен архив

„Зелени всеки ден с градския транспорт на София“ е кампания на Центъра за градска мобилност за насърчаване на пътуването с обществените превозни средства, както част от глобалната инициатива за смекчаване на последиците от изменението на климата и План за действие за устойчива енергия и климат на Столична община 2021-2030 година. 


Поканата е от ЦГМ и е към всички пътници в градския транспорт:

"На 12 юли тази година под домакинството на Sofia Summer Fest от 17.30 ч ще направим специално събитие за всеки, който споделя зелената кауза, пътуването с градския транспорт, ходенето пеша и всяка дейност, която ни помага да имаме чиста околна среда. Специални гости ще бъдат Владимир Ампов-Графа и Джуниър бенд и в продължение на час ще се веселим заедно.

Преди това, през целия ден по бул. „Витоша“ ще има специални изненади от музикантите на бенда, а на нашите шатри на бул. „Витоша“ и на Sofia Summer Fest ще може да научите всичко за последните иновативни услуги на Центъра за градска мобилност. Като фактът, че превозните средства на обществения транспорт всеки ден изминават по пет пъти обиколката на Екватора. Че към момента имаме обновен на 100 процента тролейбусен транспорт, 120 са електрическите линии, 90 на сто е обновен автобусният парк и 50 на сто - трамвайният. 

Последните нови 4 трамвайни мотриси пристигнаха преди дни и ще се движат по линия №4. София получава оценка 6,8 от 10 и се нарежда в челната петица заедно с Копенхаген, Осло и Милано заради електрификацията на градския транспорт и използването на автобуси с нулеви емисии. Това показва доклад "Благодарим за споделянето", който е изготвен от Clean Cities Campaign, обединение от над 80 европейски граждански организации. Докладът подрежда градовете по 4 критерия: наличие на споделени услуги за микромобилност (велосипеди, електрически велосипеди и тротинетки под наем), автобуси на градския транспорт с нулеви емисии, наличие на споделени услуги за превоз с електрически автомобили, обхват и достъпност на обществената инфраструктура за зареждането на електромобили. 

С най-много точки са Копенхаген (86,5%) и Осло (81,3%). Столичната община и ЦГМ активно подкрепят и насърчават с различни мерки използването на електрически автомобили и през 2022 г регистрираните в София вече са над 4400, докато през 2017 те са били само 250. Към момента ЦГМ има 12 броя зарядни станции за този тип автомобили. Въвеждането на възможността да се плаща с банкови карти, както и с новите карти Sofia City Card и Ultralight, позволиха да се спести до момента хартия, която е равна на пътя от София до Варна и обратно. Пътуващите с новите превозни документи са спестили над 3 млн. лева свои пари, които иначе е трябвало да дадат за пътувания, чрез новите модели за плащане. В цялото дружество, както и при транспортните оператори са въведени всички възможни мерки за рециклиране на отпадъците и пестене на ресурс от тях. И това са само част от мерките, които ЦГМ изпълнява. Ако сте съмишленик на зелената кауза и пътуването с обществения транспорт, елате на 12 юли зад хотел "Хилтън". Входът за нашия Музикален Ден е безплатен, а ще има и томбола".

За кампанията чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55