Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Достена Лаверн: България не е направление, а изходна точка

2
Достена Лаверн
Снимка: Станислава Пирчева

"Много обичам предаването "Нощен Хоризонт" още от преди десетилетия, каза в "Нощен Хоризонт" Достена Лаверн.

"Във Франция имаше подобно нощно предаване, което също слушах с удоволствие...
А иначе журналистиката и във Франция преживява кризи, появяват се нови и нестандартни медии, които са интересни за слушане, а мейн стрийм каналите са в криза...Разбира се свободата на словото се среща повече в обществените медии, особено БНР, където могат да се чуят разнообразни мнения, каза още Лаверн.

"Аз продължавам да се занимавам с живопис, това е моята страст, аз рисувам от малка, макар че не отидох в Художествената гимназия, но това ми остана като неосъществена мечта.

От 10 години започнах да се занимавам по-сериозно с живопис. А иначе поезията съчетава всичко - философия, образност, музика, изобразително изкуство...Макар че, в днешно време поезията да не е толкова силно присъстваща в нашите европейски държави, нещо, което не е така в Латинска Америка.

Там се събират на фестивали в Колумбия, където 20-30 000 души се събират на стадион, за да слушат поезия, за тях тя е като насъщен хляб.

В Европа поезията е вече елитарна. В България поезията е все още по-близко до хората. Те имат нужда от нея, сподели още Лаверн.

По думите й това се дължи на разделянето на народната култура и елитарната култура, това са сложни процеси, които текат в Европа от няколко века...

Последните десетилетия масовата култура и елитарно-академичните затворени общности изпъкват - това лишава изкуството от неговата кръвна връзка с живота. Но това се наблюдава и в политиката - отдалечаването на елитите. Няма общ живот, няма общество, тоест обществото се е фрагментирало като такова, това се отразява и в културата, сподели още за БНР Достена Лаверн.

Дебютната за България изложба на Достена Лаверн „MEDI TERRA“ предизвика изключителен интерес сред ценителите на изобразителното изкуство, които дойдоха за откриването през юни в галерия „Димитър Георгиев“. Пловдивската публика посрещна ласкаво Достена, която вече познава като поет и изследовател антрополог.
Достена Лаверн - Маслиново хоро
Достена Лаверн - Маслиново хоро

Достена Христова Ангелова-Лаверн е родена на 18 декември 1974 г. в гр. Пловдив. През 1993 г. завършва Националната гимназия за древни езици и култури в София и продължава образованието си във Франция, Страсбург, където завършва магистърски степени по антропология и по международни отношения и европейска интеграция. През 2008 г. защитава докторат по политическа антропология във Висшата школа по социални науки в Париж. Автор е на антропологичните книги “Експертите на прехода” (2010)  и  “L’Europe en otage” (2023), които описват ролята на тинк-танковете в България и в Европа. 

От 2004 г. Достена Лаверн работи като зам.-главен редактор на списанието за култура „Les Saisons d’Alsace“, а после като културен журналист в културния отдел на френския всекидневник „Les Dernières Nouvelles d’Alsace“. От 1999 г. работи като журналист към Съвета на Европа. От 2013 г. преподава политическа антропология и антропология на съвременното изкуство в Страсбургския университет.

Достена Лаверн - Водосвет

Достена Лаверн е била програмен директор на международни програми за литература, култура и изкуство в Гърция (Родос), Египет (Александрия),  Словакия (Банска Щявница) и Франция (Страсбург). Автор е на пет стихосбирки и три поетични постановки. Последната е “Сонети на пеперудата”, която представи през септември 2020  г. в камерна зала на Пловдивския театър.

Лаверн се развива като художник паралелно с кариерата си на журналист, поет и преподавател. Тя формира художествения си възглед едновременно в практиката си на творец и на критик на изкуството във Франция. Творбите й присъстват в престижни частни и обществени колекции.  От 2015 г. те са представяни от парижката галерия „Studio Cui Cui“  и галериите „Амфора“ (2017) и „Мириам Богс“ (2021 г.) в Страсбург.

Лаверн участва успешно в Международния зимен салон на съвременното изкуство в Страсбург през 2016 и 2017 година, в Салон „Експо Вакен“ през април 2018 г. и има предвидено участие в Международния панаир на съвременното изкуство START в Страсбург (ноември 2023 г.). Нейни персонални изложби са организирани от обществени институции като Държавната медиатека в Сулц (март 2020 г.) и Съвета на Европа (юни 2022 г.).


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Международния ден на джаза – самопризнания за вечното притегляне към любимата музика

"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..

публикувано на 30.04.25 в 08:05
Майя Ананиева

Арт педагогът Майя Ананиева - "35 години свят от цветни чудеса"

Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца.  Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот.  Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..

публикувано на 27.04.25 в 06:25
Сийка Гълъбова -

Сийка Гълъбова: Без Господ трудно се живее

Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..

публикувано на 20.04.25 в 09:46
Йордан Славейков

Йордан Славейков: В безмилостно време имаме нужда от милост

На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка".  Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман.  Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..

публикувано на 15.04.25 в 12:26

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57