Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрин Добрев - Финиотис: Който е живял под звездите на Добруджа, е като омагьосан

2
Добрин Добрев-Финиотис
Снимка: Станислава Пирчева

"Човек може да се вдъхнови от всичко наоколо, от дървото, от мравката, моята баба, която много обичах, тя казваше така: "Бог е в мравката, в камъчето, в листенцето на земята" и аз обичам тази нейна сентенция.

Обичам много народните песни, но и всички хубави песни, особено добруджанската народна песен, с която аз съм закърмен, каза в "Нощен Хоризонт" народният певец Добрин Добрев-Финиотис.

"Много харесвам и хорова музика, старите песни, които изпълнява хора на ансамбъла на Филип Кутев и всички наши чудесни ансамбли, които успяха да бъдат запазени и до днес. А аз съм свързан с БНР още от 90-те години. Но смятам, че човек трябва се явява по БНР и БНТ, когато има какво да каже. Безкрайно съм благодарен на Ваня Монева за последните записи, които направихме в БНР, каза още музикантът.

Мислите и сънищата са ми винаги в Добруджа, каза още народният певец, роден в село Росица, където от 1905 до 1907 година учител е бил Йордан Йовков. Много от неговите разкази и герои са с прототипи от това село. Така прототип на Серафим от едноименния разказ е прадядото на певеца - Саръеньо Алексиев - Еньовото кафене.
Станислава Пирчева и  Добрин Добрев-Финиотис
Йовков по късно се премества после в съседното село Красен и във Филиповата къща слуша народни истории, затова и разказите му са толкова живи и истински, сподели още Добрин Добрев-Финиотис.
Добрев създава и Български културен център в Кипър. С желанието да се чува името на България. В Кипър живеят около 35 000 българи, имаме и 10 български училища на издръжка на МОН, каза още певецът.

Добрин Добрев точно затова и издава компакдиск - "Песента на колелета", финансиран е от община Добрич, който включва всички изпълнители от Добруджа с професионални записи на плеяда от известни певци на народна музика.

Добрин Добрев-Финиотис вярва, че който е живял под звездите на Добруджа, е като омагьосан. И с болка споделя, че богата и мъдра, незаменимата с нищо народна песен е заприличала на излязла от коритото си река, която влачи всякакъв нанос, гъста кал и отломки от потрошени мостове, по които си минавал някога към своята история, към своя род и корен, към своите истини.

Добрин Добрев-Финиотис е роден на 26 ноември 1972 г. в град Добрич. Ученик на добруджанската легенда Верка Сидерова, която първа открива таланта му. Най-напред пее в студиата на Добруджанския ансамбъл за народни песни и танци /Добрич/. От 1986 г. живее в София. Завършва училище по изкуствата в град София, след което учи в УНИБИТ - София, специалност „Информационни фондове на културно- историческото наследство” в класа на проф. Валерия Фол. Носител на наградата „Владимир Башев” на вестник „Пулс” (1988), пише във вестник „Средношколско знаме” по препоръка на поетесата Лиляна Стефанова, вестник „Пулс”, вестник „Добруджанска трибуна”, и други издания. Певец на Добруджа. Издирва и записва над 100 песни от Добруджа във фонда на Българското национално радио и телевизия. Песните му са издадени на компактдискове, като някои от тях са притежание на Радио Бейрут, Московското държавно радио, Националното радио на Кипър. Водещ на различни фолклорни радиопредавания през годините в радио „Веселина”, радио „Експрес”, радио 99 - София, радио „Пазарджик”. Прави авторски предавания и по БНТ. Работил е във Народния театър “Иван Вазов”, Театър “Искри и Сезони”/София/, НАТФИЗ, Народната библиотека “Св. св. Кирил и Методий”, София. Солист на Държавен ансамбъл “Пазарджик” и редица културни институти. Пише стихове от дете. През 2016 г. издава първата си стихосбирка “В Родината ми топли пепелта”, а през 2019 г. - “Разпалени въглени” . От 14 години живее в Кипър. Управлява Фирма “Dobrin Finiotis LTD”. Преводач от гръцки език. Създава Българския културен център в Лимасол, който до днес развива интензивна културна дейност.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56