Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната на Украйна срещу Русия в съдилищата

Снимка: Pixabay/Mariakray

От масовите гробове в Буча до удари по влакове с цивилни - от фронта в Украйна идват информации за зверства. Русия многократно отрече бойците й да извършват военни престъпления и умишлено да нападат цивилни. За трудностите по пътя на следствените органи, свързани с предполагаемите военни престъпления на Русия в Украйна разказва д-р Катерина Бусол - украински адвокат, специалист по международно хуманитарно и наказателно право. По думите й украинските органи работят по 95 000 сигнала за предполагаеми престъпления на руски военни в Украйна.

Какво мислите за открития в началото на този месец Международен център за разследване на престъпленията на агресията срещу Украйна и какво очаквате той да постигне?

„По отношение на Украйна говорим за четири т.нар. същински международни престъпления - предполагаеми военни престъпления, престъпления срещу човечеството, геноцид и престъплението агресия, което е най-очевидно. В юрисдикцията на Международния наказателен съд попадат военните престъпления, престъпленията срещу човечеството и геноцидът, но не и агресията. Ето защо в началото на пълномащабната инвазия Украйна лансира идеята за създаване на специален трибунал, който да съди руската агресия. Но пред създаването на нов механизъм - на нов съд - стоят много пречки, например финансови, както и политическа воля да се изправиш срещу Русия и да се гласува в подкрепа на съдебно преследване и осъждане на руските лидери. Следователно, това отнема време. Украйна и партньорите й решиха да създадат този Международен център за разследване на престъпленията на агресията, който да се заеме с поне две съществени неща. Първото е да събира доказателства и да провежда предварителни разследвания и наказателни преследвания, така че доказателствата да бъдат анализирани възможно най-добре и да са готови за специален трибунал, когато и под каквато и форма да бъде създаден той. На второ място този център се намира в Хага, близо до Международния наказателен съд, с който се очаква да координира разследванията си, и ще си сътрудничи и с други съдебни институции, за да помогне в най-голяма степен на украинците и на украинските жертви.“

Какъв е процесът по разследване и събиране на доказателства?

„Подчертавам, че съгласно международното право и фактите на терен руската агресия срещу Украйна не е започнала през февруари миналата година, а през февруари 2014-а - с окупацията на Кримския полуостров и последвалата прокси война в Източна Украйна. Европейският съд за правата на човека също наскоро потвърди, че Русия е имала контрол над въоръжени групи в Източна Украйна. Това на практика направи и съдът на Нидерландия с решението си по процеса за свалянето на пътническия самолет МН17. Така че още от 2014 г. украинските власти, гражданското общество и международни институции, сред които мисията на ООН в Украйна за наблюдение, събират доказателства за предполагаеми нарушения на човешките права. Събирането на доказателства в окупирани територии се възпрепятства от липсата на достъп до тях. Но, от друга страна, живеем в XXI век и повечето хора имат смартфони, така че са налице кадри, заснети от хора от тези територии. Жертви, оцелели и техните семейства носят със себе си доказателства за престъпленията, които са преживели или на които са станали свидетели. Съвременните технологии дадоха началото на т.нар. разследвания с отворен код. Пример за това е използване на сателитни изображения за доказване на контрол върху определена територия и извършване на престъпление. Русия твърдеше, че зверствата в Буча и други райони около Киев са били инсценирани от украинците и техните съюзници, което е лъжа. И всъщност „Ню Йорк таймс“ анализира сателитни изображения, на които се вижда, че телата на убитите по улиците и гробовете са били факт когато тези райони са били под руски контрол.“

Какви стъпки трябва да предприеме международната общност, за да бъдат наказани предполагаемите руски престъпления, и то навреме?

„На първо място трябва да окаже на подкрепа на украинските следователи и прокурори, защото Украйна все още е функционираща държава в неокупираните територии и има принципната отговорност да разследва и съди престъпленията. Проблемът е, че в момента са в ход най-малко 95 000 разследвания и органите се нуждаят от експертни съвети, подкрепа и координация, за да търсят връзката между отделните случаи. Подкрепа може да бъде осигурена и за криминалистични анализи под формата на материали и оборудване. На второ място са универсалните производства, които представляват съдебни решения за зверства, извършени в чужда държава в разрез с международния закон. Пример за такива са присъдите в Германия, Нидерландия и Швейцария за престъпления срещу човечеството, извършени в Сирия. Подобни присъди трябва да има колкото е възможно повече. Те ще облекчат украинското наказателно правосъдие и ще осигурят повече справедливост за жертвите.“

Pixabay/jessica45
Президентът на Южна Африка Сирил Рамапоса заяви, че срещата на върха на страните от БРИКС следващия месец ще бъде присъствена. На нея е поканен президентът на Русия Владимир Путин, за когото Международният наказателен съд издаде заповед за арест…

„Южноафриканците трябва да пожелаят да са на правилната страна на историята. В международните отношения има много „сиви зони“, но при руската агресия срещу Украйна много неща са черни и бели. Важно е народът на Южна Африка да си даде сметка, че не иска да е на страната на военнопрестъпника, а на жертвите, търсещи справедливост. Това е от значение за южноафриканците, предвид тяхната собствена сложна история и борбата им за справедливост след ужасяващите форми на апартейд. Южноафриканците трябва да изпратят ясно послание на президента си Рамапоса, че на тяхна земя престъпници не са добре дошли и ако този посмее да дойде, трябва да бъде арестуван.“

Кои са основните пречки за правораздаването, отнасящо се до предполагаемите престъпления на Русия по време на войната в Украйна?

„Има доста такива. Ако говорим за престъплението агресия, както споменах, това е липсата на специален съд за висшите лидери, т.нар. „тройка“ - президентът Владимир Путин, държавният глава и правителственият ръководител, за онези, които в друг съд, включително вътрешен, ще се възползват от имунитет. Относно военните престъпления е важно да се опита и да се видят тенденциите и моделите на повторение - че различните ужасни престъпления не са отделни инциденти, а са обединени от една обща политика. Това би улеснило разследванията и съдебните преследвания.“

По публикацията работи: Силвия Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50