Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната на Украйна срещу Русия в съдилищата

Снимка: Pixabay/Mariakray

От масовите гробове в Буча до удари по влакове с цивилни - от фронта в Украйна идват информации за зверства. Русия многократно отрече бойците й да извършват военни престъпления и умишлено да нападат цивилни. За трудностите по пътя на следствените органи, свързани с предполагаемите военни престъпления на Русия в Украйна разказва д-р Катерина Бусол - украински адвокат, специалист по международно хуманитарно и наказателно право. По думите й украинските органи работят по 95 000 сигнала за предполагаеми престъпления на руски военни в Украйна.

Какво мислите за открития в началото на този месец Международен център за разследване на престъпленията на агресията срещу Украйна и какво очаквате той да постигне?

„По отношение на Украйна говорим за четири т.нар. същински международни престъпления - предполагаеми военни престъпления, престъпления срещу човечеството, геноцид и престъплението агресия, което е най-очевидно. В юрисдикцията на Международния наказателен съд попадат военните престъпления, престъпленията срещу човечеството и геноцидът, но не и агресията. Ето защо в началото на пълномащабната инвазия Украйна лансира идеята за създаване на специален трибунал, който да съди руската агресия. Но пред създаването на нов механизъм - на нов съд - стоят много пречки, например финансови, както и политическа воля да се изправиш срещу Русия и да се гласува в подкрепа на съдебно преследване и осъждане на руските лидери. Следователно, това отнема време. Украйна и партньорите й решиха да създадат този Международен център за разследване на престъпленията на агресията, който да се заеме с поне две съществени неща. Първото е да събира доказателства и да провежда предварителни разследвания и наказателни преследвания, така че доказателствата да бъдат анализирани възможно най-добре и да са готови за специален трибунал, когато и под каквато и форма да бъде създаден той. На второ място този център се намира в Хага, близо до Международния наказателен съд, с който се очаква да координира разследванията си, и ще си сътрудничи и с други съдебни институции, за да помогне в най-голяма степен на украинците и на украинските жертви.“

Какъв е процесът по разследване и събиране на доказателства?

„Подчертавам, че съгласно международното право и фактите на терен руската агресия срещу Украйна не е започнала през февруари миналата година, а през февруари 2014-а - с окупацията на Кримския полуостров и последвалата прокси война в Източна Украйна. Европейският съд за правата на човека също наскоро потвърди, че Русия е имала контрол над въоръжени групи в Източна Украйна. Това на практика направи и съдът на Нидерландия с решението си по процеса за свалянето на пътническия самолет МН17. Така че още от 2014 г. украинските власти, гражданското общество и международни институции, сред които мисията на ООН в Украйна за наблюдение, събират доказателства за предполагаеми нарушения на човешките права. Събирането на доказателства в окупирани територии се възпрепятства от липсата на достъп до тях. Но, от друга страна, живеем в XXI век и повечето хора имат смартфони, така че са налице кадри, заснети от хора от тези територии. Жертви, оцелели и техните семейства носят със себе си доказателства за престъпленията, които са преживели или на които са станали свидетели. Съвременните технологии дадоха началото на т.нар. разследвания с отворен код. Пример за това е използване на сателитни изображения за доказване на контрол върху определена територия и извършване на престъпление. Русия твърдеше, че зверствата в Буча и други райони около Киев са били инсценирани от украинците и техните съюзници, което е лъжа. И всъщност „Ню Йорк таймс“ анализира сателитни изображения, на които се вижда, че телата на убитите по улиците и гробовете са били факт когато тези райони са били под руски контрол.“

Какви стъпки трябва да предприеме международната общност, за да бъдат наказани предполагаемите руски престъпления, и то навреме?

„На първо място трябва да окаже на подкрепа на украинските следователи и прокурори, защото Украйна все още е функционираща държава в неокупираните територии и има принципната отговорност да разследва и съди престъпленията. Проблемът е, че в момента са в ход най-малко 95 000 разследвания и органите се нуждаят от експертни съвети, подкрепа и координация, за да търсят връзката между отделните случаи. Подкрепа може да бъде осигурена и за криминалистични анализи под формата на материали и оборудване. На второ място са универсалните производства, които представляват съдебни решения за зверства, извършени в чужда държава в разрез с международния закон. Пример за такива са присъдите в Германия, Нидерландия и Швейцария за престъпления срещу човечеството, извършени в Сирия. Подобни присъди трябва да има колкото е възможно повече. Те ще облекчат украинското наказателно правосъдие и ще осигурят повече справедливост за жертвите.“

Pixabay/jessica45
Президентът на Южна Африка Сирил Рамапоса заяви, че срещата на върха на страните от БРИКС следващия месец ще бъде присъствена. На нея е поканен президентът на Русия Владимир Путин, за когото Международният наказателен съд издаде заповед за арест…

„Южноафриканците трябва да пожелаят да са на правилната страна на историята. В международните отношения има много „сиви зони“, но при руската агресия срещу Украйна много неща са черни и бели. Важно е народът на Южна Африка да си даде сметка, че не иска да е на страната на военнопрестъпника, а на жертвите, търсещи справедливост. Това е от значение за южноафриканците, предвид тяхната собствена сложна история и борбата им за справедливост след ужасяващите форми на апартейд. Южноафриканците трябва да изпратят ясно послание на президента си Рамапоса, че на тяхна земя престъпници не са добре дошли и ако този посмее да дойде, трябва да бъде арестуван.“

Кои са основните пречки за правораздаването, отнасящо се до предполагаемите престъпления на Русия по време на войната в Украйна?

„Има доста такива. Ако говорим за престъплението агресия, както споменах, това е липсата на специален съд за висшите лидери, т.нар. „тройка“ - президентът Владимир Путин, държавният глава и правителственият ръководител, за онези, които в друг съд, включително вътрешен, ще се възползват от имунитет. Относно военните престъпления е важно да се опита и да се видят тенденциите и моделите на повторение - че различните ужасни престъпления не са отделни инциденти, а са обединени от една обща политика. Това би улеснило разследванията и съдебните преследвания.“

По публикацията работи: Силвия Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Великобритания иска разрешение за транзитно преминаване и краткосрочно пребиваване от всички в ЕС

От днес Великобритания изисква електронно разрешение за транзитно преминаване и краткосрочно пребиваване на граждани на всички държави от ЕС, включително България, въпреки установения безвизов режим.  Гражданите от ЕС, които желаят да пътуват до Великобритания за краткосрочно пребиваване до 6 месеца с цел туризъм, частно посещение или бизнес..

публикувано на 02.04.25 в 11:56
Министър-председателят Росен Желязков

Желязков за вота на недоверие: Опит за раздор между партиите в управлението

Не като упрек към правителството, а като опит за всяване на раздор между партиите в управляващата коалиция. Така премиерът Желязков определи парламентарните дебати по внесения вот на недоверие към Кабинета.  Коментарът министър-председателя направи в началото на правителственото заседание. Правителството отпусна близо 35 милиона за..

публикувано на 02.04.25 в 11:52
Снимка: ИАРА- Монтана

Река Огоста заля пътя край "Попов мост" в община Георги Дамяново

Река Огоста излезе от коритото си в района на "Попов мост". Залят е пътят. Близо 50 литра на квадратен метър е падналият дъжд през последното денонощие в района на село Говежда, община Георги Дамяново. Река Огоста покачи нивото си и заля пътя в района на "Попов мост" и разклона за село Еловица.  "В Говежда има подаден сигнал за..

публикувано на 02.04.25 в 11:25

Прокуратурата разследва опозицията в Турция за призивите им за бойкот на бизнеси

Истанбулската прокуратура започна разследване на призиви на опозицията в Турция за бойкот на проправителствени бизнеси след ареста на кмета на града Екрем Имамоглу, предаде Асошиейтед прес. Според прокуратурата тази "разделяща реторика" представлява "омраза и дискриминация" и "подбуждане към омраза и враждебност", предаде държавната Анадолска..

публикувано на 02.04.25 в 11:21

Илияна Йотова: Вотът на недоверие е нормална парламентарна практика

Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата коалиция е още по-стабилна, отколкото преди. Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане" Вицепрезидентът заяви, че очаква да се проведат дискусии, свързани с външната..

публикувано на 02.04.25 в 11:00

В Гърция препоръчват: Ограничете пътуванията в засегнатите от пороите райони

Властите в Гърция препоръчват да се ограничат пътуванията в засегнатите от дъждове и наводнения райони. Бедствено положение обявиха властите на островите Миконос и Парос. Проливният дъжд нанесе огромни щети с наводнени пътища, приземни етажи на сгради, унищожена реколта, заяви кметът на Миконос. Затворени са пътищата на Халкидики, очакват се..

публикувано на 02.04.25 в 10:59

Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане"

Депутатите промениха работната си програма и с 228 гласа "за" и 3-ма въздържали се от ПП-ДБ решиха дебатът по вота на недоверие да е точка първа в дневния им ред. Вотът е иницииран от "Възраждане" и подкрепен от "Величие" и МЕЧ за провал във външната политика. От парламентарната трибуна лидерът на "Възраждане"  Костадин Костадинов изложи..

публикувано на 02.04.25 в 10:27