Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи случай в България на две орлета в гнездо на малък креслив орел

Снимка: Михаил Илиев, БДЗП

Екип на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) регистрира за първи път в България случай на две орлета в гнездо на малък креслив орел. Успешното отглеждане на две малки е изключително трудно, като това се случва в едва около 3 процента от гнездата. Двете птици са забелязани по време на изпълнението на LIFE проект "Земите и горите на орела". Гнездото се намира в защитената зона по Натура 2000 "Батова" в Североизточна България. В момента птиците са на около един месец, а очакванията са в началото на август да са готови за първия си самостоятелен полет. 

Проектът LIFE "Земите и горите на орела" Българското дружество за защита на птиците изпълнява в партньорство с Изпълнителната агенция по горите и Югоизточното и Североизточното държавни предприятия. Данните до този момент показват, че на територията на България има около 800 двойки на малкия креслив орел. В страната ни проучванията за този вид птици засега са оскъдни. Въпреки това е известен фактът, че обикновено, дори и да се излюпят две малки, оцелява само едното, затова и гнездото, открито в защитена местност "Батова" с две малки птици е изключително ценно, сподели Михаил Илиев от Дружеството за защита на птиците.


Това гнездо той открива през 2021 година и оттогава го наблюдава. Предишните два сезона двойката е имала само по едно малко. Интересно е, че в близост само на 700 метра има и друга двойка.

Състоянието на двете кресливи орлета е добро, надеждите са те да оцелеят до момента, в който ще могат да излетят от гнездото. Законите на природата, разбира се, важат и при тези птици и много често едното малко, дори и да има достатъчно храна, бива системно нападано и тормозено от другото орле и в крайна сметка не оцелява, допълни Михаил Илиев.

Според настоящите размери на двете птици и тяхното оперение, очакванията са до 10 август те да излетят от гнездото.


Храна в тяхното местообитание със сигурност не липсва, тъй като полетата на Златна Добруджа са пълни с дребни гризачи, които са предпочитаното меню за малкия креслив орел. Остава надеждата двете малки да доживеят в относителен мир и разбирателство до момента, в който ще полетят.

Репортаж на Мая Щърбанова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


Снимки: Михаил Илиев, БДЗП



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21