Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма данни за замърсяване на водите в българската акватория на Черно море

Варненското море преди залез слънце
Снимка: Нина Милошевич

Институциите, заети с проследяването на чистотата на морската вода, са категорични, че няма данни за замърсяване на водите в българската акватория на Черно море. Потенциалните замърсители след разрушаването на язовирната стена на "Нова Каховка" продължават да се намират в изключителната икономическа зона на Украйна. Сателитните изображения също не показват замърсяване в страната ни и съответно няма никакви притеснения, свързани със зоните за къпане по българското Черноморие. Независимо от това в социалните мрежи продължават и до днес да се появяват публикации и коментари, които твърдят обратното. 

Какви изследвания се правят от институциите и има ли повод за притеснение, или става дума за фалшиви новини и твърдения? 

Наблюдение и проби на морските води се извършват от Басейновата дирекция "Черноморски регион" още от месец юни 2022 година. До май тази година пунктовете бяха три – Дуранкулак, Шабла и Калиакра, а изследваните показатели са тежки метали и радионуклиди. След разрушаването на язовирната стена на "Нова Каховка" са добавени и допълнителни показатели за мониторинг и още три пункта, извън вече изброените. 

На 17 юли (в понеделник) са взети нови проби от бреговите пунктове от Басейновата дирекция, от морските такива се вземат веднъж месечно, посочи директорът ѝ Явор Димитров. Той подчерта, че пробите не показват превишение на нито един от показателите:

"Нямаме превишение на нормите".

Бдителността на хората действително е завишена по обясними причини, добавя Явор Димитров и сигнали и запитвания се получават постоянно, но нулите в изследванията на лабораториите говорят най-красноречиво и казват единствено, че проблем с чистотата на морската вода в България няма.  

Регионалната здравна инспекция в Добрич също изследва морската вода по микробиологичните показатели ешерихия коли и чревни ентерококи. Двайсет са пунктовете, които обхващат плажовете от Дуранкулак-север до Кранево-юг, като от началото на май до момента са направени 154 проби. Според въведените стандарти резултатите ясно показват, че водата е с отлично качество и по двата показателя, посочи директорът на Здравната инспекция в Добрич д-р Светла Ангелова

Заради притесненията у хората по отношение на качеството на морската вода на страницата на РЗИ е изведен специален бутон, където всеки може да открие подробна информация за изследванията и резултатите за летния сезон. От Курортния комплекс "Албена" също започнаха да правят свои независими изследвания на морската вода по микробиологични показатели, с идеята туристите да бъдат напълно спокойни, че качеството отговаря на изискванията, посочи главният санитарен инспектор д-р Тамара Стойкова

По думите на д-р Светла Ангелова основната задача на институциите, изследващи качеството на морската вода, е те да гарантират и да се грижат за здравето на хората. По тази причина никой не би си позволил да скрие притеснителни данни или да подаде неверни такива. 

Репортаж на Мая Щърбанова в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ресми Мурад

Ресми Мурад: Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали

Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали, които са сплотени, смята областният лидер Ресми Мурад.  Според него те не одобряват изразената в социалните мрежи позиция на несъгласие спрямо ръководството на ДПС.  В същото време изявени общественици коментираха, че ситуации като тази в Движението са следствие от..

публикувано на 04.07.24 в 16:47

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32

Медийна грамотност сред учениците за фалшиви новини - къде и как?

"Още от началните часове до 4 ти клас е добре да има обучение и за етичните медийни стандарти , за да могат учениците да разберат, че това, че с видели или прочели някаква новина, това не значи, че непременно точно така се е случило , коментира още за "Хоризонт" Асен Александров. Според него учителите трябва да възприемат това не като задължение,..

публикувано на 02.07.24 в 12:58

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17