66 учители от българските неделни училища зад граница се събраха на годишната си международна среща във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Ние сме съвременните будители, защото пазим и предаваме българщината, казват преподавателите от 13 държави.
Казват, че България е там, където има поне един българин. С мисията на будители в Албания се чувстват учителите в неделното българско училище в Елбасан, разказва неговият директор Алтим Идризи и споделя, че имат пълната финансова, кадрова и материална подкрепа както от просветното министерство в София, така и от българското посолство в Тирана:
"Ние се чувстваме малко будители, затова го наричам училището "Зора", понеже това е една зора за нашите хора в Албания. Понякога идват повече, понякога по-малко деца, но доста деца идват да научат български език при нас. Те са от селата в Албания, където има население от български произход. Лично аз се чувствам като будител и ми се иска скромно да се сравнявам с Христо Ботев или Левски. Просто това ми дава сила и енергия да вървим напред и да научим тези деца на български език. Четирима учители сме, единият преподава по икономика, другият по история, по география, по психология имаме учителка, така че сме пълен екип".
Гърция е от страните, където има много неделни български училища. От 7 години на родното А,Б в училището "Цар Симеон", ръководено от Диана Кимпарис, тази година са завършили 55 ученици, като двама от тях са приети за студенти в български университети:
"Едно от постиженията ни е, че всяка година ученици, които завършват или са в последна година на обучение, се явяват на изпити към Софийския университет и получават сертификат за владеене на български език. Една от най-големите ни трудности е, че в семействата се говори предимно на гръцки език и така гръцкият език се явява първи език. От новата учебна година ще се възползваме от дигиталната раница на Великотърновския университет и смятам, че ще е много полезно за нашите ученици".
Елица Громан работи в българското училище "Проф. Иван Шишманов" в Австрия. Там учат 130 деца с български корени и споделя, че има голям интерес към училището във Виена, защото е ново и креативно и разказва за различните методи, по които преподава:
"Повечето е под игрова форма, използваме различни истории, различни картинки, неща, които са най-интересни и най-мотивиращи за децата. Но най-важното е да обичаш, да имаш сърце и с любов да работиш, защото децата обичат да ги обичаш, това е най-важното. Като те видят слънчева, усмихната няма как да не ти се радват и да не ти заговорят и да не искат да учат. Те са толкова истински, добронамерени, греещи. Обичам си работата, тя не е работа, а удоволствие".
Да преподаваш в българско неделно училище е мисия, казва учителката по български език и литература Симеонка Велева от училището "Дора Габе" в полската столица Варшава:
"Малките българчета имат нужда от това и не знаят за българските традиции. Има много на какво да ги научим. Имаме в нашето училище тематични работилници за народни песни и танци и посветени на различните празници. Има тенденция до 8 клас децата да идват на българско училище. Определено има интерес, родителите много активно се включват в нашите дейности и това е важно, защото един учител за два или четири часа седмично не може да направи чудеса".
По различен начин функционира неделното българско училище "Ние, врабчетата" в Щутгарт, Германия, разказа Стефанка Василева, учител в училището и обясни, че то не е на субсидия към българското просветно министерство, издържа се от такси, които плащат родителите. През тази учебна година в него са 50 деца от първи до шести клас. Има мотивация, разказва Василева:
"Мотивацията е много интересен процес. Трябва да идва и от вътре и от вън. Мотивирането е дълъг процес, който трябва са мине и през родителите, през семействата. Моят личен подход към децата е събуждане на интереса им към нещо, което те могат много по-лесно да опознаят и е така да се каже – на една ръка разстояние, просто трябва да я протегнат, за да го вземат и да го прегърнат в своя живот. Опитвам се да събудя техния интерес към България, към езика и към културата като нещо, което е много близко към тях. Например в уроците ни по география и история просто им показвам места, които някои от тях те дори са посещавали. Напоследък много използвам и виждам, че има добри резултати, е да сравнявам историята и на България, и на Германия в различни периоди. Така свързваме това, което те вече знаят от техните общообразователни предмети, защото всички предмети са свързани".
В годишната среща на българските неделни училища зад граница преподавателите от 13 държави ще представят във Великотърновския университет своя опит, ще дискутират за езиковата култура и преподаването в чуждоезикова среда, ще представят добри практики от преподаването по история на България и по география.
Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова
Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов. Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..
"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време на Covid пандемията, и зададоха въпроси: "Защо беше забранено да се правят аутопсии? Защо беше..
Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус призова страните членки да положат усилия да приемат глобален договор за действия при пандемии преди годишното събрание на СЗО през май. "Сега или никога", заяви Гебрейесус в началото днес на 13-ия кръг от преговори в Женева. "Спомнете си тежките уроци от Covid-19, който..
Съединените щати и Европа трябва да носят заедно отговорността за сигурността на Украйна, заяви германският канцлер Олаф Шолц след съвещание в Париж с колегите си от Франция, Италия, Полша и други европейски страни. Европейски лидери се събират на спешна среща за изработване на единна позиция за Украйна Въпросът стана актуален миналата седмица,..
Фискалните правила на Европейския съюз и Германия трябва да бъдат реформирани, в случай че европейците се договорят да увеличат съществено разходите за отбрана, каза германският финансов министър Йорг Кукис. Той е в Брюксел, където обсъжда с колегите си от еврозоната начините за финансиране на оръжейната индустрия на континента. Това съобщи..
До края на февруари, България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, стана ясно след участието на министъра на финансите Теменужка Петкова в заседанието на Еврогрупата в Брюксел. Страните от нея потвърдиха постоянната си подкрепа за амбицията на..
От фронта в Източна Украйна руското министерство на отбраната съобщава за завладяването на още едно украинско село в Харковска област. Фиголивка се намира на двайсетина километра северно от град Купянск и на запад от река Оскол. Ако бъде потвърдено, съобщението означава, че руските войски разширяват плацдарма си в този участък и че..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..