Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампания за ваксиниране срещу човешки папилома вирус предстои наесен

Ваксината не е в задължителния имунизационен календар, а ваксинационното покритие спада

Снимка: freepik.com

Едва 2940 дози от ваксината срещу човешки папилома вирус са поставили личните лекари на момичета от 10 до 13 години през миналата година. Данните са на здравното министерство, което заплаща имунизацията по националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. Оттам отчитат значителен спад във ваксинационното покритие сред тази група и планират информационна кампания с деца и родители през есента. От създадената наскоро HPV коалиция, която обединява лекари и неправителствени организации, също започват кампания, насочена към родителите, която ще бъде под надслов „Защити бъдещето им“. 

Сексуален контакт, допир на кожа в кожа, контакт със заразена повърхност – така се разпространяват папилома вирусите, които са над 200 типа. При заразяване няма симптоми, но вирусът може да причини сериозни заболявания и при жените, и при мъжете - най-често рак на маточната шийка. Информацията е налична на сайта на HPV коалицията, в която преди няколко месеца се обединиха лекари и общественици, за да популяризират рисковете от тази инфекция и начина за предотвратяването им.  

Преди повече от 10 години държавата започна да осигурява ваксини срещу папилома вирус. Първоначално за момичетата на 12 и 13 години, а от две години са обхванати и девойките на 10 и 11. Разрешени за прилагане са две ваксини, внасяни от две фирми. Препаратите не съдържат жив вирус, обяснява епидемиологът д-р Христиана Бацелова, член на коалицията.  

"Идеята е да бъдат ваксинирани момичетата в период преди да започнат да водят активен полов живот и реално да имат имунитет и защита преди да започнат да водят полов живот."

Ваксината обаче може да се поставя и след тази възраст. Най-ефективна е, когато бъде приложена между 9 и 26-годишна възраст, уточнява епидемиологът. Възрастовата граница е широка, включително до 45 години, но има и случаи на поставяне след това.

Снимка: hpv-shield.ch

Тъй като ваксината не е в задължителния имунизационен календар, личните лекари трябва да убеждават родителите, че е нужно поставянето й с цел предпазване на децата от сериозни заболявания, свидетелства д-р Гергана Николова, общопрактикуващ лекар, също член накоалицията. По думите ѝ се интересуват и родители на момченца.

Към момента усилията на здравното министерство са насочени към разширяване на обхвата на ваксинация при момичетата, тъй като данните показват спад до 1 процент при тези на възраст от 10 до 12 години. Това е свързано с рязкото намаление на доверието към ваксината срещу папилома вирус след смърт на дете, което развива рядко заболяване след поставяне на такава ваксина, припомня д-р Николова.  

"Имаше сериозен медицински доклад. Не се даде гласност на този доклад. Бяхме оставени сами да разясняваме на родителите, че това не е истина и няма риск за здравето на децата им. В България всеки ден по една жена се разболява."

Сред митовете за HPV ваксината са, че предизвиква рак, че уврежда нервната система и води до смърт.Факт е, че има риск от алергична реакция, както и при другите ваксини, признава д-р Бацелова. Ваксината е с доказана безопасност, твърди тя.

Извън националната програма желаещите да се ваксинират могат да си купят препарата, като цената варира от 130 до 170 лева на доза, а след 14-15годишна възраст нужните дози са три.  

Ваксината може да се закупи в аптека и да се постави в кабинета на личния лекар, уточнява тя. Д-р Бацелова е поставяла ваксината и на мъже, както и на момчета.

Настоящата програма на здравното министерство ще действа до 2024-та година. Според нея, за да има ефект върху обществото, обхватът на ваксинираните трябва да стигне 70-75 процента обхват на съответния набор. Една от целите на СЗО е до 2030-а година 90 процента от момичетата на възраст до 15 години да са ваксинирани срещу папилома вирус. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50
Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 15-годишният Филип Арсов.

Разпит на свидетел по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов

Пореден свидетел беше разпитан по делото срещу Петър Тодоров, подсъдим за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който беше прегазен на столичната ул. "Гурко" през септември 2023 година. Свидетелят Събина Христова разказа, че скоростта, с която се е движил автомобилът на Тодоров, е надвишавала драстично позволената в района. Чула зловещ удар, но не..

публикувано на 19.02.25 в 19:41

Предупредиха GSM операторите, че може да има и по-сериозни санкции за нарушени потребителски права

Повече диалог между телекомите и държавните регулатори. Това препоръча постоянно действаща подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите. Депутатите от комисията предупредиха мобилните оператори, че може и да се замислят за по- сериозни санкции при нарушаване на правата на потребителите...

публикувано на 19.02.25 в 19:30
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп заяви, че половината от парите, които САЩ са изпратили на Украйна, липсват

Президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече украинския лидер Володимир Зеленски "диктатор без избори". В изявление, публикувано в собствената му социална мрежа "Трут Сошъл", Доналд Тръмп пише още, че ако Зеленски иска "да му остане държава", е по-добре да действа по-бързо. В публикацията Тръмп казва още, че един комик с посредствени успехи, е уговорил..

публикувано на 19.02.25 в 19:13