От 21 до 23 юли в Рила се проведе Алпиниада "Мальовица". Организираха я старозагорският клуб "Железник" и ТД "Сърнена гора". Участваха близо 70 души от 14 клуба по алпинизъм в страната.
Петьо Савов, Бургас:
“До Бургас най-близките обекти за катерене са Сливен - Карандила, Чудните скали. В момента разработваме и някои близки сектори. Из страната - лятото сме на Мальовица, Враца, а зимата - Вихрен, Джендема, пак Мальовица. Пътуваме постоянно”.
Мариета Зайкова, също от Бургас, се е занимавала 10 години с ветроходство, а от 2 години и 7 месеца - с алпинизъм. Казва, че е “зарибяващо” и че става все по-добра в това, защото е с “правилните хора” и ги слуша.
Стоян Тодоров - Мулето, от с. Смилян:
“Никой не се катери там. Катеря rope solo (сам, с въже - бел.ред.), а понякога си намирам приятели от Смолян”.
Снимка: Жеко Вътев
“Когато започна подготовката на първата българска експедиция на Еверест, 1984 г., решихме с моите приятели - Любо и Иван (Любомир Илиев и Иван Масларов - Байно - бел.ред.), да направим едно изкачване в Алпите, с което да покажем, че и нас ни има*. И това е първото зимно изкачване на Матерхорн от българи. За екипировката - какво да ви кажа, с каски за мотоциклет. Всичките ни експедиции в този период, а и до ден днешен, са били много мизерни. Това донякъде не е лошо, защото има един критерий в алпинизма - каква е бюджетността на експедицията. Колкото е по-малко бюджетна, толкова е по-добро постижението, защото виждаме, че и в днешно време - като си наемат хеликоптери и разни други неща, и то постижението олеква".
“Красиво беше днес. Много. В 4:00 сутринта станахме, в 4:30 тръгнахме, в 7:00 стигнахме до “Веждите” (първия тур, който са изкачили - бел.ред.) и в 9:30 бяхме отгоре. След това чакахме 2 часа сянката, помъчихме се да спим. Слязохме по Белия улей до Червена дяволска игла и катерихме тур “Сливен”. Едното въже е най-доброто, което съм катерил на Мальовица - казва Иван, - а другото Тренера го води и не знам как успя - то там текло вода, мъх, изгнили клинове... Точно 10 минути се върнахме, след като бяхме обещали, и всичко, което бяхме насрочили, беше по часовник”.
“Катеря се от 10-годишна, заведе ме тате. Ходя 3 пъти седмично на стената в Стара Загора. Много е готино. В началото малко ме беше страх от височината, но после свикнах. Другите деца ме питат как не ме е страх от високото, но аз им казвам, че всичко е много сигурно. Искам да стана световен шампион”.
“Направихме отбор, който се представя много добре. Но всички, които завършат средното си образование, отиват да учат и живеят в София или в чужбина. Имаме проблем с треньорските кадри. Участваме във всички състезания в календара на БФКА. Трудно е, но понякога успяваме да победим дори софийските клубове, което е голям успех за нас. Поддържаме доста добри отношения с клубовете от страната - ходим във Варна, на тренировки на тяхната стена, в София също. Организираме лагери за децата. Опитваме се да има разнообразие. Ако не се занимаваме с тях, клубът в един момент ще изчезне”.
Боян обяснява, че идеята на алпиниадата не е толкова самото състезание, а "да се съберем хората, които сме тази общност, да се видим, да си поговорим, да планираме нови изкачвания”.
---
* Николай Петков е един от петимата българи, които през 1984 г. изкачват Еверест по най-трудния маршрут - Западния гребен. Броени дни след смъртта на Христо Проданов, той, Кирил Досков, Методи Савов и Иван Вълчев осъществяват първия и единствен до момента пълен траверс на върха, станал известен по-късно като Българския траверс.
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова. Една от лентите, чиято премиера ще бъде..
Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..