Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са профилактичните прегледи и изследвания, на които имаме право всяка година?

| Интервю
Снимка: архив

Промяната на Наредба 8, която касае обема на дейности по време на ежегодния профилактичен преглед, вече дава възможност за повече прегледи и изследвания. Това обясни пред БНР д-р Гергана Николова, член на УС на Лекарския съюз и общопрактикуващ лекар. Интересът към профилактичните прегледи обаче е нисък – около 2 милиона българи не ходят на такива. 

"На жените между 30 и 40 години може да се даде направление за гинекологичен преглед. На него се прави цитонамазка. На дамите между 30 и 50 години може да се направи ехография на млечна жлеза веднъж на две години, а на тези между 50 и 69 години се прави мамографско изследване. Веднъж на пет години се прави пълна кръвна картина. На същия период от време може да се пуснат и изследвания за хепатит. При пациентите с риск от развитие на рак на дебелото черво се прави преглед от гастроентеролог. При тези с наднормено тегло може да се изследва кръвната захар. Не е малък обема от дейности, които ни се полагат като профилактични прегледи"

Д-р Николова не смята, че въвеждането на глоби би мотивирало пациентите да посещават профилактични прегледи. 

Тя обясни в предаването "12+4", че парите за здравеопазване нарастват, но пациентите продължават да доплащат много.  
"Пирамидата в здравеопазването трябва да се обърне. По-голяма част от средствата трябва да отиват за изследвания, консултации и дейности в доболничната помощ. Трябва да има повече права и възможности за назначаване на диагностични процедури".
Като основна причина за постоянното намаляване на броя на общопрактикуващите лекари тя определи тежката бюрокрация
"Трябва да обръщаме все повече внимание къде и какво сме написали. Има все по-малко време да лекуваме".

Трудно е да се осигури и възможност за  специализация на младите лекари, желаещи да станат общопрактикуващи, каза тя.  

Средната възраст на джипитата сега е 55 години, посочи д-р Николова. 

Тя обясни какво трябва да се прави при резки температурни промени. 

"Страдат основно пациентите с хронични заболявания. Трудно се справят и малките деца. Хората с високо кръвно и сърдечни проблеми, както и тези с мозъчно-съдова болест изпитват дискомфорт.  Хората с проблеми с кръвното трябва да го мерят често".

Цялото интервю на Людмила Железова с д-р Гергана Николова може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За" и "против" вота – опозиция и управляващи в яростен пленарен спор

Своите аргументи да подкрепи вота на недоверие изложи и лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов. "Искам ясно да стане на всички български граждани, че това не е вот на недоверие, който е евроатлантически или проруски, а това е вот на недоверие на едни хора, които няма как да извършват силна външна политика, при положение че нямаме вътрешна..

публикувано на 02.04.25 в 12:15

Великобритания иска разрешение за транзитно преминаване и краткосрочно пребиваване от всички в ЕС

От днес Великобритания изисква електронно разрешение за транзитно преминаване и краткосрочно пребиваване на граждани на всички държави от ЕС, включително България, въпреки установения безвизов режим.  Гражданите от ЕС, които желаят да пътуват до Великобритания за краткосрочно пребиваване до 6 месеца с цел туризъм, частно посещение или бизнес..

публикувано на 02.04.25 в 11:56
Министър-председателят Росен Желязков

Желязков за вота на недоверие: Опит за раздор между партиите в управлението

Не като упрек към правителството, а като опит за всяване на раздор между партиите в управляващата коалиция. Така премиерът Росен Желязков определи парламентарните дебати по внесения вот на недоверие към кабинета.  "Това е някакъв опит за вклиняване на раздор между партиите в управляващата коалиция. Естествено, мисля, че ние сме много..

публикувано на 02.04.25 в 11:52
Снимка: ИАРА- Монтана

Река Огоста заля пътя край "Попов мост" в община Георги Дамяново

Река Огоста излезе от коритото си в района на "Попов мост". Залят е пътят. Близо 50 литра на квадратен метър е падналият дъжд през последното денонощие в района на село Говежда, община Георги Дамяново. Река Огоста покачи нивото си и заля пътя в района на "Попов мост" и разклона за село Еловица.  "В Говежда има подаден сигнал за..

публикувано на 02.04.25 в 11:25

Прокуратурата разследва опозицията в Турция за призивите им за бойкот на бизнеси

Истанбулската прокуратура започна разследване на призиви на опозицията в Турция за бойкот на проправителствени бизнеси след ареста на кмета на града Екрем Имамоглу, предаде Асошиейтед прес. Според прокуратурата тази "разделяща реторика" представлява "омраза и дискриминация" и "подбуждане към омраза и враждебност", предаде държавната Анадолска..

публикувано на 02.04.25 в 11:21

Илияна Йотова: Вотът на недоверие е нормална парламентарна практика

Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата коалиция е още по-стабилна, отколкото преди. Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане" Вицепрезидентът заяви, че очаква да се проведат дискусии, свързани с външната..

публикувано на 02.04.25 в 11:00

В Гърция препоръчват: Ограничете пътуванията в засегнатите от пороите райони

Властите в Гърция препоръчват да се ограничат пътуванията в засегнатите от дъждове и наводнения райони. Бедствено положение обявиха властите на островите Миконос и Парос. Проливният дъжд нанесе огромни щети с наводнени пътища, приземни етажи на сгради, унищожена реколта, заяви кметът на Миконос. Затворени са пътищата на Халкидики, очакват се..

публикувано на 02.04.25 в 10:59