"Парите за издръжка в държавните психиатрични болници не са увеличавани от 2016 година. За храна се дават по 4.95 лв". Това обясни пред БНР Д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавна психиатрична болница „Св. Иван Рилски“.
"Обществото демонизира психично болните, респективно работещите с тях. Има пълна незаинтересованост как живеят тези хора. Причина за това състояние на нещата е липсата на единство в гилдията. Една част от структурите, които изпълняват стационарна психиатрична помощ, са по-добре финансирани от държавните психиатрични болници. Различното финансиране става основание за лошата практика да се подбират пациенти. Тези, които са на принудително лечение, се лекуват само в държавните психиатрични болници".
В болницата, в която работи д-р Гълъбова има недостиг на кадри. Следобед там остава само един лекар, който се грижи за 130 болни.
"Млади хора идват, взимат специалност и повечето напускат. В Европа един психиатър стартира с 4000 евро заплата. При нас са договорени срамно ниски заплати. Начинаещ лекар получава 1600 лева чиста заплата. Щатовете не са запълнени и са малко. Синдромът на професионалното изпепеляване не е просто израз. То съществува. Психиатрията трябва да се насити с много кадри, които да са мотивирани".
Цялото интервю на Людмила Железова и Елена Бейкова с д-р Цветеслава Гълъбова може да чуете в звуковия файл.
Държавната психиатрична болница в Пазарджик е една от трите големи специализирани здравни заведения в Южна България, които осигуряват ежедневен прием и лечение на хората с психични проблеми. Болницата е акредитирана с оценка „отличен“ и е база за обучение на медицински специалисти в областта на психичното здраве. Проблемът е, че младите специализанти не могат да бъдат задържани в държавното здравно заведение, заради унизително ниските заплати. На практика има база ,отговаряща на европейските стандарти, но има дефицит на персонал, който да се грижи за пациентите.
Психиатричната болница в Пазарджик е едно от големите специализирани здравни заведения , но проблемите са идентични с тези на колегите им от страната . Въпреки лъскавата сграда, условията на труд са трудни. Няма и охрана. Д-р Теодора Щерева казва , че пациенти са се насочвали към нея.
Пациентите в болницата са с диагнози – шизофрения, биполярни разстройства, има нарко - и алкохолно зависим,и с депресивни заболявания. Често персоналът е обект на закани за саморазправа , когато пациентите са в етап на превъзбуда. В тези критични ситуации, медиците се справят сами.
"Говорим тихичко и ги насочваме към изолатор. Изкарваме в такава среда по 12 часа. Имаме и непрекъснат прием"
Основен проблем е ниското заплащане, каза директорът на болницата д-р Васил Котетаров.
В момента в здравното заведение има 73 пациенти, при капацитет 100 легла, за които се грижат 9 лекари, 21 сестри и още толкова санитари. Недостигат пет сестри и един лекар , но и желаещи за работа в държавната болница няма. Заплатите са под средните за страната.
"Ние стоим на тези заплати години наред"
"Хората трудно се задържат"
Работата в болницата е 24/7. През годините тук има само един избягал пациент, но със съдействието на полицията тогава той е открит само за три часа. Случаите на самонаранявания са изолирани. Болницата разполага със собствено парково пространство, което позволя на пациентите в ремисия да се разхождат , да се срещат с близките си. Но има и такива, забравени от семействата си, които от години припознават болницата като свой дом. Всяка една от съдбите на пациентите тук е сложна и персоналът недоумява как може хората, от които зависи съдбата на тези здравни заведения, да са толкова далеч и безразлични от реалните проблеми на терен.
"Правят се опити тази специалност да се демонизира. Трябва да се премахне стигмата от нашите пациенти"
А това става с добро финансиране и с добре мотивирани специалисти.
И още един проблем. Доживотният ТЕЛК за хората с психични разстройства не е добро решение, тъй като този вид заболяване търпи развитие- от тежка фаза на болестта до пълно излекуване.
Въпреки неглижирането на това звено в българското здравеопазване от страна на държавата, констатацията на специалистите е, че психичното здраве на българите се влошава.
"Обществото ни е болно и това се вижда по пътищата, в магазина, в квартала".
Министерството на вътрешните работи на САЩ съобщи, че Мексиканският залив отсега нататък ще бъде наричан "Американски залив" по силата на указ на президента на Щатите Доналд Тръмп, съобщи БТА. В понеделник президентът издаде изпълнителна заповед, според която водите между южното крайбрежие на САЩ и източното крайбрежие на Мексико ще бъдат..
Осем са катастрофите, станали сутринта и преди обед на автомагистрала "Струма" между Сандански и Петрич, като някои от тях са верижни. Трима души са пострадали, сред тях има и дете. Няма опасност за живота на никой от пострадалите. Причината за катастрофите е гъстата мъгла, която се образува на автомагистралата в района на Сандански. Движението..
Кажи ми кои са ти приятелите, за да ти кажа какъв си. Ако използваме тази българска поговорка за отправна точка, то можем да заключим, че встъпилият в длъжност тази седмица американски президент Доналд Тръмп е един от най-богатите и влиятелни хора в света, тъй като беше обграден на церемонията от технологични милиардери - Илон Мъск, Марк Зукърбърг, Джеф..
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня Величкова, дългогодишен водещ на сутрешното предаване "Преди всички" на програма "Хоризонт", в деня, в който медията празнува 90 години от създаването си. " Радиото е основната част от моята..
През далечната 2004 година всичко беше различно, освен президентът на Руската федерация и някои закони на физиката . Аз, например имах един скандален зъб, който имаше нужда от генерален ремонт - приличаше на жълтите павета в София. И зъболекарят ми през далечната 2004 ми каза: Г-н Балев, ще ти направя един евтин зъб, временен; ти..
Петролният разлив в Черно море след аварията с два руски танкера през декември няма да достигне до бреговете на българското Черноморие, стана ясно след среща между министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов, съобщиха от Министерството на туризма. Според анализа на актуални сателитни снимки от Военноморското..
Архиепископът на Тирана, Дуръс и цяла Албания Анастасий (Анастас Янулатос) почина днес в Атина на 95-годишна възраст след дълго боледуване, предадоха албанските медии. Той почина тази сутрин в болница в гръцката столица заради системна органна недостатъчност. В последните си дни той се лекуваше в болницата „Евангелизмос“ в Атина, където беше..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..