Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Костов: Обезлюдяването на селските райони е по-важен проблем от лобистките поправки в Закона за горите

Може да загубим много повече гора през пожароопасния сезон, отколкото от политически недомислени предложения, предупреди експертът по горите

| Интервю
Снимка: Здравка Маслянкова

Спешно придвижените предложения за промени в Закона за горите, одобрени на среднощно заседание на земеделската комисия, предизвикаха остри реакции. Поправките са лансирани от ДПС. С промените се вдига количеството дърва за огрев от държавните и общинските гори, с които правоимащите могат да се сдобият на преференциални цени, като се променя кубатурата и се отчитат плътни, а не пространствени кубически метри дървесина.  

Добре е преди местни избори политиците да не променят специализираните закони с лобистки поправки. Така е с ненужния опит за промяна в Закона за горите, смята Георги Костов, лесовъд, експерт по горите и бивш заместник-министър на земеделието.

Всяка следваща година правоимащите намаляват, защото се обезлюдяват нашите селски райони – това е много по-важен проблем, с който трябва да се занимават политиците, изтъкна той в интервю за БНР.

Община Доспат е частен случай с някаква спекулация. Изключението не може да е правило, заяви Костов по повод огласени данни за количества дървесина, които надвишават необходимите за броя домакинства в общината по данни на последното преброяване на населението. Той описа схемата, която се използва в подобни случаи:

"Дървата за огрев с 30% по-евтини от тези на свободния пазар се изпращат в град Пловдив или в заводите, които обработват подобна дървесина и тази разлика от 30% остава за тези, които са определили тези списъци и тези количества."

Средно 8 пространствени кубически метра широколистна дървесина е напълно достатъчно количество за една печка. Такъв е бил и обемът раздадени дърва за огрев средно на един правоимащ за миналата година, коментира Георги Костов в предаването "Преди всички".

Тези малко под 8 пространствени кубически метра дървесина са равнозначни на 3,8 плътни кубически метра. Така Костов уточни, че не се стига дори до полагащите се 10 пространствени куб. метра дърва за огрев.

Правоимащите домакинства са около 300 000 и не там е проблемът, подчерта бившият земеделски заместник-министър относно опасенията, че новите норми ще доведат до още по-сериозна сеч в горите.

Няма опасност да загубим нашите гори чрез подобен тип промени, защото те се управляват от образовани лесовъди, увери Георги Костов.

Той изрази мнение, че може да загубим много повече гора и природа през пожароопасния сезон, "отколкото от политически недомислени предложения".

"Вече няколко месеца гледаме невъзможни бракове, така че всичко е възможно", отговори той на въпрос възможно ли е да има договорка за подкрепа на ДПС за промените в Конституцията срещу подкрепа за промените, които Движението предлага в Закона за горите.

Снимка: БГНЕСИлина Мутафчиева от ПП-ДБ от своя страна оспори тезата, че промените обслужват интереси на ДПС.

По думите ѝ "увеличението реално е от 10 пространствени в десет плътни куб. метра."

Единият вариант за снабдяване с тези дърва за огрев на преференциални цени е т.нар. вариант на корен, когато хората сами си секат дърва за огрев със собствени нужди, а другият вариант – на склад. При влизане на всеки с резачка в гората губим международни сертификати за горите ни, каза Мутафчиева.

Има места, където заявките са повече от населението по данни на НСИ и е важно какъв е контролът – кой се включва в списъците, отбеляза тя.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..

публикувано на 16.05.25 в 10:20
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13