И това лято станахме свидетели на явления, свързани с глобалното затопляне. Високите температури, пожарите, наводненията, които са характерни за пустините, завладяха и други райони на Земята.
Как да се живее при новите условия?
Специалистът по пустинно строителство и градоустройство в университета "Бен Гурион" в пустинята Негев професор и архитект Ицхак Меир.
"Както не всички пустини са пясъчни като Сахара, така и освен номади, там от древни времена, са живели и уседнали народи. Дългогодишният опит и мъдрост е създал правила за строителство на домове и обществени сгради, в които през зимата да е топло, а през лятото - студено. Преди да има климатик, са изградени нещо като комини, които улавят и усилват всеки порив на вятъра и той преминава - през лятото през студен слой, а през зимата - през затоплено пространство".
С неговите студенти решили да приложат това, което изучават на теория и откриват при теренни проучвания на изоставени градове сред пустинята. Възложено му било да проектира новия корпус на филиал на университета "Бер Шева" - в самото сърце на Негев, в знаменития кибуц Сде Бокер, който е близо до най-високата част на каменната пустия Мицпе Рамон.
Надморската височина е 500 метра и е далече от морето. Денонощно и годишно се отбелязват огромни температурни разлики, което не го прави привлекателно място за живеене, но съвсем наблизо са развалините на съществувалия през библейски времена и няколко века сред това град Авдат, който е бил на пътя на подправките от Саудитска Арабия към Ашдод и Газа. Според намерените археологически останки, там се е живяло добре и комфортно.
"Заданието ни бе да изградим кампуси на университет - учебни и административни сгради, детска градина, парници и лаборатории, но така, че да е нужно малко ток за охлаждане или затопляне. Направихме прозорците така, че да вкараме в сградите оскъдните лъчи на ниското зимно слънце и да запазим топлината за цяло денонощие. През лятото - чрез изкуствени сенници (които са в същото време и слънчеви батерии, произвеждат изцяло електричеството необходими за живеене, изследователска и учебна дейност) и да не се позволи прегряване на помещенията през деня. През нощта сме изчислили как сградите да се проветрят и студеният въздух (заради температурните разлики) и да ги охлади до такава степен, че през деня без климатик да е приятно. Върхът на уменията си проявихме при проектирането на жилищна сграда на преподавателите с 80 апартамента и общежитията за студенти".
Използват студения нощен вятър за охлаждане и в помещенията е винаги приятно. От министерството на строителството се заинтересували от технологията и ни възложили построяването на цял жилищен район в столицата на пустинята Негев - "Бер Шева". За целта направили симулация къде във всеки апартамент ще грее слънцето и в кои часове на денонощието, за да знаят как да разположат в нея прозорците и сенниците. На повечето архитекти е удобно да е еднакво разпределението на стаите в различните апартаменти на жилищния блок.
"Но не е едно и също дали живееш от южната, или от северната страна на сградата. Дали си в ниските етажи, или на върха на небостъргач. При нас всичко е съобразено с конкретните условия. Вече заселихме първите обитатели".
Повечето градове по света имат свой жилищен фонд - как ще го приспособите, за да могат да използват Вашите проучвания?
В центровете на старите градовете е винаги по-горещо и задушно, отколкото в предградията им. Все по-гъсто ги застрояват и с по-високи сгради, на по-голяма площ. Налага се ново преосмисляне на градоустройствените проекти, за да се предотврати прекомерното затопляне през лятото и заледяване през зимата, да се осигури канализация за валежите, които в последно време са по-кратки и интензивни, за да не се стигне до наводнения. Нашият поглед към тези градски центрове е комплексен - сгради, зелени площи, обществен и личен транспорт, подвижни съоръжения, които правят сянка през лятото и предпазват, когато вали, а през зимата, посредством система от огледала, да съберем слънчевите лъчи за отопление. Земята попива падналите валежи, но бетонирането и асфалтирането ѝ пречат. Предците са ни оставили прекрасни примери за системи от дренажи и подземни водохранилища, защото с климатичните промени водата става най-важния национален ресурс. Законодателството в Израел не позволява на частни лица да имат големи водохранилища. И жалко. Но кметствата търсят способи да оползотворят неколкократно дъждовната вода, преди тя да се влее в морето.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Френският президент Еманюел Макрон пристига днес във Великобритания на официлано тридневно държавно посещение. За последен път френски президент посети Великобритания през 2008 г., когато Никола Саркози беше приет от Елизабет II. Визитата на Макрон ще бъде първото държавно посещение в Обедиенното кралство, откакто Чарлз III се възкачи на трона...
"Международната роля на еврото е отражение на силата на икономиката на еврозоната, а еврозоната все още се разраства. Миналия месец обявих добри новини за зелената светлина за приемане на еврото от България, а днес продължихме процеса за превръщането му в реалност, потвърждавайки обменния курс на лева спрямо еврото , който утре ще бъде..
Президентът Румен Радев увери днес в София министърът на външните работи на Катар, че България цени високо усилията на тази държава, за да ескалация на конфликта в Близкия изток и приноса за освобождаването през януари на екипажа на кораба "Galaxy Leader". 14 месеца прекараха моряците в плен на йеменските хути. Сред заложниците бяха капитанът..
Овладян е пожарът, който пламна край ямболското село Асеново, съобщават от полицията. Няма пострадали хора и къщи. В късния следобед е възникнал пожар в покрайнините на село Асеново, Ямболско Спасена е нива с неожъната пшеница на площ от 40 дка. Два екипа на пожарната и земеделски производители с тежка техника гасиха огъня.
Голяма територия от държавна и частна гора при дупнишкото село Палатово е обхваната от пожар, който в района около 15.30 ч. днес. Със стихията се борят екипи на кюстендилската пожарна и горски служители от Кюстендил, Невестино, Дупница, а също и от Благоевградска област. Вече е изкарана и техника - булдозер от ТЕЦ "Бобов дол", за да направи..
"Ще предложим на България да стане наблюдател на Европейския стабилизационен механизъм след утрешното решение на Съвета да се присъедини към еврозоната", каза Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския стабилизационен механизъм след края на заседанието на Еврогрупата: "След утрешното решение ще можем да поканим България да стане..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че "всички японски продукти", внесени в САЩ, ще бъдат облагани с мито от 25%, считано от 1-ви август. Освен това, от същата дата ще бъде наложено 25% мито и върху южнокорейските стоки, предаде Ройтерс. Тръмп публикува писмата с митата, които е изпратил до японския премиер Шигеру Ишиба и до..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..