И това лято станахме свидетели на явления, свързани с глобалното затопляне. Високите температури, пожарите, наводненията, които са характерни за пустините, завладяха и други райони на Земята.
Как да се живее при новите условия?
Специалистът по пустинно строителство и градоустройство в университета "Бен Гурион" в пустинята Негев професор и архитект Ицхак Меир.
"Както не всички пустини са пясъчни като Сахара, така и освен номади, там от древни времена, са живели и уседнали народи. Дългогодишният опит и мъдрост е създал правила за строителство на домове и обществени сгради, в които през зимата да е топло, а през лятото - студено. Преди да има климатик, са изградени нещо като комини, които улавят и усилват всеки порив на вятъра и той преминава - през лятото през студен слой, а през зимата - през затоплено пространство".
С неговите студенти решили да приложат това, което изучават на теория и откриват при теренни проучвания на изоставени градове сред пустинята. Възложено му било да проектира новия корпус на филиал на университета "Бер Шева" - в самото сърце на Негев, в знаменития кибуц Сде Бокер, който е близо до най-високата част на каменната пустия Мицпе Рамон.
Надморската височина е 500 метра и е далече от морето. Денонощно и годишно се отбелязват огромни температурни разлики, което не го прави привлекателно място за живеене, но съвсем наблизо са развалините на съществувалия през библейски времена и няколко века сред това град Авдат, който е бил на пътя на подправките от Саудитска Арабия към Ашдод и Газа. Според намерените археологически останки, там се е живяло добре и комфортно.
"Заданието ни бе да изградим кампуси на университет - учебни и административни сгради, детска градина, парници и лаборатории, но така, че да е нужно малко ток за охлаждане или затопляне. Направихме прозорците така, че да вкараме в сградите оскъдните лъчи на ниското зимно слънце и да запазим топлината за цяло денонощие. През лятото - чрез изкуствени сенници (които са в същото време и слънчеви батерии, произвеждат изцяло електричеството необходими за живеене, изследователска и учебна дейност) и да не се позволи прегряване на помещенията през деня. През нощта сме изчислили как сградите да се проветрят и студеният въздух (заради температурните разлики) и да ги охлади до такава степен, че през деня без климатик да е приятно. Върхът на уменията си проявихме при проектирането на жилищна сграда на преподавателите с 80 апартамента и общежитията за студенти".
Използват студения нощен вятър за охлаждане и в помещенията е винаги приятно. От министерството на строителството се заинтересували от технологията и ни възложили построяването на цял жилищен район в столицата на пустинята Негев - "Бер Шева". За целта направили симулация къде във всеки апартамент ще грее слънцето и в кои часове на денонощието, за да знаят как да разположат в нея прозорците и сенниците. На повечето архитекти е удобно да е еднакво разпределението на стаите в различните апартаменти на жилищния блок.
"Но не е едно и също дали живееш от южната, или от северната страна на сградата. Дали си в ниските етажи, или на върха на небостъргач. При нас всичко е съобразено с конкретните условия. Вече заселихме първите обитатели".
Повечето градове по света имат свой жилищен фонд - как ще го приспособите, за да могат да използват Вашите проучвания?
В центровете на старите градовете е винаги по-горещо и задушно, отколкото в предградията им. Все по-гъсто ги застрояват и с по-високи сгради, на по-голяма площ. Налага се ново преосмисляне на градоустройствените проекти, за да се предотврати прекомерното затопляне през лятото и заледяване през зимата, да се осигури канализация за валежите, които в последно време са по-кратки и интензивни, за да не се стигне до наводнения. Нашият поглед към тези градски центрове е комплексен - сгради, зелени площи, обществен и личен транспорт, подвижни съоръжения, които правят сянка през лятото и предпазват, когато вали, а през зимата, посредством система от огледала, да съберем слънчевите лъчи за отопление. Земята попива падналите валежи, но бетонирането и асфалтирането ѝ пречат. Предците са ни оставили прекрасни примери за системи от дренажи и подземни водохранилища, защото с климатичните промени водата става най-важния национален ресурс. Законодателството в Израел не позволява на частни лица да имат големи водохранилища. И жалко. Но кметствата търсят способи да оползотворят неколкократно дъждовната вода, преди тя да се влее в морето.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Пожарът в горския фонд край Белово е напълно овладян. Овъглени са 10 декара иглолистна гора. В момента се потушават отделни огнища. В гасенето се включиха пожарникари, горски служители и доброволци от Белово, Велинград и Батак, съобщи говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "На този етап няма основание за притеснение..
Окръжният съд в Разград постанови мярка за неотклонение "домашен арест" за 19-годишния шофьор, причинил катастрофата, при която преди дни загинаха трима души пред заведение в града, предаде БТА. Това съобщи заместник-окръжният прокурор Радослав Батанов. Той тепърва ще преценява дали да атакува съдебното определение, мотивирано с младата..
Продължава гасенето на пожара, който се прехвърли в горите на Арбанаси между Велико Търново и Горна Оряховица. На място са всички противопожарни автомобили от двете общини. Чака се хеликоптер, който да се включи в гасенето, защото районът е труднодостъпен. За движение е затворен пътят през Арбанаси. Пожарът най-вероятно е тръгнал в късния..
Логичното се случи и България с достойнство зае мястото си в Европа, коментира Станислав Балабанов от ИТН. Според него обаче предизвикателствата пред управлението тепърва предстоят: "То всъщност еврозоната не е само валута, тя е знак за доверие и шанс за такава държава като България да покаже, че наистина може да бъде част от развита Европа,..
До този момент от "Продължаваме промяната" не са успели да влязат в контакт с кмета на Варна Благомир Коцев. Това обявиха от партията на брифинг, след като антикорупционната комисия започна претърсвания в дома и кабинета на Коцев. Обект на проверка са и двама общински съветници от "Продължаваме промяната" в града. Асен Василев определи..
Приемането ни в Еврозоната е една голяма лъжа, смята председателят на ПГ на "Величие" Ивелин Михайлов. Според него това е в рязък контраст с действията на Антикорупционната комисия у нас: "Ако България отговаряше на критериите и беше наистина достигнала стандарта на европейските държави, щеше да е хубаво да влезем в еврозоната. Това щеше да е..
Сигнал за младо момиче в тежко състояние, което се намира в района на Папазгьол, над хижа Безбог, в Пирин, е подаден на тел. 112 и в Планинската спасителна служба в Банско. Веднага към мястото е тръгнала група от спасителния отряд в Добринище, като е поискана и въздушна линейка от Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха. От..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..