Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иво Милев: Бешков е най-ярката еманация в биографиите, които описвам

3
„Илия Бешков. Биография“

"Реших да напиша книга за Илия Бешков в годината, когато имаше годишнина от неговото рождение, но може би само привидно това изглежда формално. С всички биографии, които пиша, явно следвам една линия още от Людмила Живкова, първата ми изявена биографична книга, Бешков, Майстора, новият ми проект, по който работя заедно с "Книгомания" за Алеко Константинов.

Така че, това една линия, по която темите, идеите, по които работя, личностите, са по някакъв начин свързани", разказа в "Нощен Хоризонт" Иво Милев, писател, продуцент и преводач, автор на книгата „Илия Бешков. Биография“.

На 24 юли през 1901 год. е роден големият български творец Илия Бешков. Той е един от най-значимите български художници /график, карикатурист, преподавател, писател/ от началото на 20-ти век. 

Карикатурата, лишена от морална санкция, е зъл присмех над човека” – казва големият Илия Бешков.
Иво Милев
"В тази линия, за която говоря, Бешков е най-ярката еманация. Това са хора, които не са много типични, или ако са проявят те са много ярки личности. Тоест - това са хора, отречени от земното, от материалното. Това са хора, които можем да наречем идеалисти.

Това са хора, които можем да наречем идеалисти, които не са идеалисти на думи, а те така живеят...Те не са много. Те са като някаква компенсация на един прекален материализъм, за който има много причини. Който дълбоко някак си е залегнал в нашата действителност от много време...

На тези хора, като Бешков, не може да отречеш, че са били честни. Дали са успели по някакъв начин с делата или с творчеството си да направят някакви промени - това е отделен въпрос, но не можеш на нито един от тях да отречеш тяхната честност..., сподели още за "Хоризонт" Иво Милев.

Милев разказа още за драматизма в името на чистотата и честността, и непорочноста в душата на Бешков. Той е бил обсебен от предсказанията на звездите и Космоса, вярвайки, че човек е прашинка във Вселената, от която зависи твърде малко. Бежков е правел също хороскопи, вярвал е в тях, в известен смисъл той е предсказал смъртта си.
Бешков е кръстен на Свети Илия, на огнения пророк, разказа още Чилев за БНР. Бешков претърпява еволюция по отношение на религията и вярата в Бог.

Иво Милев завършва Немската гимназия в родния си град Ловеч. Следва право в СУ „Св.Климент Охридски“. Като продуцент и сценарист реализира филмовите и телевизионни продукции „Стъклен дом“, „Отплата“, „Мисия Лондон“ и др. Автор е на романите „Случаите на инспектор Тюхчев“, „КБ“ и на биографичните книги: „Животът и смъртта на Людмила Живкова“, “Илия Бешков, Биография”, “Владимир Димитров - Майстора” и др. Бил е заместник директор на Националната галерия и ръководител на изложбената и проектната дейност на галерията. Куратор на множество изложби в Националната галерия и в страната


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Един много сполучлив дебют на поетесата Мария Илиева

Вечно млада, но вече с пораснала красива дъщеря, Мария Илиева от София ни предлага своя слънчев дебют в стихосбирка "Родена съм, за да обичам". Не мога да не й повярвам, тя цялата излъчва обич и сърдечност. Такива са и стиховете й. Наниз от разнообразни чувства с основна перла - любовта. Към отминалото детство, към майката, към любимия,..

публикувано на 06.10.24 в 04:26
Камерен оркестър

Децата от проекта "Музиката вместо улицата" свириха в Женева

Инициаторите на проекта „Музика вместо улицата” - цигуларят Георги Калайджиев и неговата партньорка Мария Хаушилд - вече са убедени, че тяхната кауза носи смисъл и спасение за много деца в Сливен.  На 25 и 26 септември 2024 г. възпитаниците на музикалната школа в кв. "Надежда", ръководена от Радка Кусева, гостуваха в Женева по покана на Постоянното..

обновено на 05.10.24 в 19:10

Фестивал на занаятите и изкуствата започва в Добрич

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич. Проявата се организира за пети път от Фондация "Добруджанска задруга" и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Добрич. На площад "Свобода" своите произведения ще покажат десетки занаятчии и творци от цялата страна. Предвидена е и богата музикална програма. Фестивалът..

публикувано на 04.10.24 в 08:42

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Shape Yourself Around Me ще бъде част от To Never Fear the Sun (ЕР-то се очаква да излезе през ноември).  Песента  идва след меланхоличния дебют на Woomb от миналото лято - Pray for the Worst, след показалата по-амбициозната им страна Last Rays и след най-представителната за енергията им на живо - Picture of a Deer.  Музикалните..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08