Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Българските демократи на власт казват, че Демокрацията копнее за нов национален празник. Мнозинството може и да не иска"

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Кога да бъде националният празник на "демократичната общност"?

"Да дадем идеи на Демократичната общност за още по-правилен празник. Национален да, но и универсален"

| Коментар

Демокрацията е нежна, крехка дама с високи очаквания, но и горчив опит от много неуспешни връзки, афери и авантюри. Всеки иска да я прелъсти и изостави, ала тя се усеща обичана и уважавана само в ръцете на истинските, легитимни, сертифицирани, ваксинирани, дипломирани, хабилитирани, одобрени и съгласувани с Посолството демократи. Само те знаят от какво наистина се нуждае тя и единствени са способни да я задоволят максимално. Питайте ги, ще потвърдят. 

Българските демократи на власт казват, че Демокрацията копнее за нов национален празник. Мнозинството може и да не иска. На хората може изобщо да не им се занимава с подобно нещо и да смятат за твърде глупаво и противно. Но демократичната общност чете мислите не на някакви си хора, а на Демокрацията с главно Д по телепатичен и телешоп-ичен път. Дори и когато няма мисли за четене. И сега демократите желаят да ползват другата си топла тръпка - Конституцията, за да махнат Трети март като национален празник и да го сменят с 24-и май. 

Лоши и определено не-демократични хора рекоха, че идеята на овластените в „сглобката“ е с много ниско качество, носи напълно излишно разделение и напрежение, и няма нищо общо с истинските проблеми пред България. Призовават ротационните държавници към смирение и осъзнаване на изключително слабото обществено доверие към тях и техния чуплив модел на управление

Съветваме тези не-демократични недоброжелатели да си приберат фактите, разума, критичното мислене и свободното слово при другите хладни оръжия и да оставят Демокрацията и Конституцията в ръцете на борците с национални празници. Те са най-демократични сред конституционалистите и най-конституционни сред демократите.

Какво изобщо си мислят тези, които критикуват властта? А? Да не би да смятат, че анти-третомартенските политкомисари могат да бръкнат в основния закон на държавата и да направят поредица от поразии? Да оплескат нещата за поколения напред? Да докажат обвиненията, че са случайници на власт, одобрени, съгласувани и поставени, но не от демократичната воля на нацията, а по силата на други обстоятелства? Това ли се твърди? Хайде да си приберете истините и да се насочите към нещо полезно и прогресивно. Като например да дадем идеи на Демократичната общност за още по-правилен празник. Национален да, но и универсален. Глобален и дори "евро-атлантическо-ценностен"!

Владислав Апостолов

Да започваме. Първи април. Ден на шегата. Има световен привкус и ще покаже чувството за хумор на Демократичната общност. Някои врагове на доброто дори казват, че първи април е перфектен празник за тях, защото толкова често стават за смях. Други заслужаващи цензура и донос критици си позволиха да нарекат цялото управление на бившите протестъри "лоша първоаприлска шега". 

Добре, друга дата тогава. В средите на демократичните инфлуенсъри се пръкна хрумката новият национален празник да бъде Четвърти юли. А просещите си арест и нахлуване на специални служби скептици отвърнаха, че Четвърти юли действително е подходящ за тази власт. Тогава американците честват своята независимост, а „наште“ пък ще празнуват своята зависимост... от американците. 

Хубаво, да видим нещо друго. Втори февруари. Защо? Защото властта е опиянена от себе си и иска да си налее още без да мисли за болката и срама от махмурлука. Вие какво си помислихте. 

Я да се приближим към 24 май. Още по-демократичен и интернационален е предния ден - 23 май. Истинската нова дата на родната просвета. Перфектен национален празник за Демократичната общност. На 23 май "Времеубежище" печели Международната награда "Букър" и официално става една от европейските ценности на рядко гордия български демократ и реформатор. Валят предложения властта да вкара цитати от "Времеубежище" в Конституцията, така и така ще я променя. Там може да се вкара и специален член, която да постанови, че нарушаваш закона, ако вкъщи нямаш поне едно копие от книгата с Международен "Букър". За предпочитане да е подписано. 

Друг демократичен вариант за национален празник - 14 юни. Точно на тази дата, преди 10 години, Демократичната общност излезе на протест-пърформанс "ДАНСуитми" за борба с "мафията, корупцията и превзетата държава". Така националният празник всяка година ще се чества под формата на протест на жълтите павета. Може пък датата да е и 7 юли – "Десанта на "Росенец". Нечелите "Времеубежище" веднага ще пробват да вгорчат повода като посочат, че демократите са се прегърнали с "мафията и корупцията" за общо превземане на държавата и променяне на Конституцията. "В името на Демокрацията го сторихме", ще отговорят ветераните от епичната битка с тоалетна хартия и яйца в триъгълника на властта.

Каквото и да кажат, ще са прави, защото истинските демократи не бъркат. Освен в Конституцията. Но там трябва, за доброто на Демокрацията. Всяка дата, която си хареса демократа, става за нов национален празник. Колкото повече хора са против техните хрумки, толкова по-правилни и ценни са те. Апетитът на Демократичната общност за власт расте със спада на доверието и скока на човешкото омерзение от нейното управление. Това е политическа иновация, достойна за футуристичния старт-ъп натюрел на титаничните технократични реформатори. Няма национален празник, който да устои на дискретния им, но опасен чар. Питайте ги, ще ви кажат.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15