Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как е направено класирането, питат туроператори и призовават просветното министерство да излезе с анализ

Деца, родители и туроператори разочаровани от програмите на МОН за субсидирани почивки. Защо?

Около 2/3 от получилите финансиране са от София град и София област

| Анализ
Снимка: Елена Тамакярска

Необходим е мониторинг на двете програми за субсидирани от държавата почивки и пътувания за деца: "Отново заедно" и България – "Образователни маршрути", смятат туроператори. Важно е обществото да знае как са изпълнени програмите и постигнати ли са целите, а не на последно място и имало ли е реална равнопоставеност между фирмите, които предлагат детски и ученически отдих, подчертават туроператорите.

Някои фирми останаха разочаровани след като служебното правителство сви  средствата за тази година от 22 на 13 милиона лева, а поне 4 хиляди деца останаха с излъгани надежди за субсидиран от държавата отдих.

Средствата не бяха разпределени по региони и така финансиране на почивки за децата получиха училища предимно от София и София област, посочват като един от големите недостатъци туроператорите. Училищата и туроператорите се надяват следващата година програмата да бъде публикувана навреме. Тази година програмата бе публикувана и отворена за кандидатстване на 2 юни, когато една част от децата вече не бяха на училище.

"В неведение са директори на училища, туроператори, превозвачи, хотелиери, ресторантьори, аниматори, екскурзоводи - как така в рамките на не повече от 20 дни са похарчени заложените 13 милиона за отдих на децата и ще получим ли яснота къде отидоха парите", пишат в отворено писмо туроператори от Сдружение Обединение бъдеще за туризъм.

РИО продължиха да одобряват проекти на договори, да придвижват процедури на съответните училище след изчерпването на бюджета, казва Свидна Динева – собственик и управител на фирма за детски и младежки пътувания.

Според туроператорите липсва добра комуникация между регионалните  инспекторати и Министерството на образованието и не е подадена навреме информация за изчерпването на бюджета.

Механизмът за кандидатстване на училищата по програмата изисква време - оферта от туроператор, решение на педагогически съвет, родителски срещи,  одобрение от страна на родителите, оформяне на списъци, уточняват те.

За краткото време от отваряне на портала за кандидатстване технологично училищата е трябвало да извършат много дейности по процедурата, уточнява Динева.

От Министерството на образованието посочват, че за изпълнението на програмата България – "Образователни маршрути" е разработена платформа, която дава прозрачност и публичност за всички заинтересовани страни и гарантира поредността при подаването на формулярите, за да се спази принципа на равнопоставеност при всички получатели на средствата. Заявленията се разглеждат по реда на подаването им. Одобряването се прекратява при достигане на максималния бюджет.

За туроператорите обаче нещата не са толкова прости.

"Имаше проблеми в самата платформа с избора на обектите. Имаше обекти, които не бяха въведени. Имаше проблем с въвеждането на обекти, които не са по табличката, която беше предоставена като приложение към програмата. Това доведе до огромно забавяне", описва ситуацията Свидна Динева.

2540 деца и учители са били одобрени през агенцията, която тя представлява. Само 121 лица обаче са получили финансиране. Реално 2400 деца и учители са останали извън програмата поради изчерпването на бюджета.

"Много деца остават извън програмата. Проблемът е, че подлъгахме децата. Много хора работиха за това да се случат нещата, а останаха извън финансиране заради процедурни проблеми."

Средствата по програмата в размер на 13 милиона лева се разпределят на принципа "първите печелят". Няма квотен принцип, за да може да бъде гарантирано, че деца от цялата страна могат да се възползват от субсидирано пътуване, подчертава Свидна Динева.

"Не се направи по области процентно съотношение на деца, които да бъдат включени в програмата. Около 2/3 от всички участващи и получили финансиране са София град и София област. От много други области почти няма участници."

Илияна Петрова е управител на туроператорска фирма от Хасково, която настоява за конкретен отговор:

"Направихме родителски срещи, излъгахме деца. Има много родители, които нямат възможност да си пратят децата нито на лагери, нито на екскурзии и се надяваха на това. Една огромна машина и организация. И нямаше списък до 30 юни, никакъв – кой е одобрени кой не е одобрен. На избирателен принцип се връщаха отговори  - изчерпаха се средствата, вие не сте одобрени за финансиране. По какъв начин е направено това класиране на 400 училища в рамките на срока?"

По програмата България – "Образователни маршрути" фирмите са изготвили индивидуални оферти, уверява Свидна Динева и определя това като сериозна и времеемка работа.

До момента за двете фази на програмата "Отново заедно" и за новата - България – "Образователни маршрути", няма представен пред обществото мониторинг и заключение от Министерството на образованието, изтъква още Свидна Динева. Според нея МОН дължи анализ.

Има нужда от промяна на Наредбата за организирането на ученически пътувания и регламентиране на командировъчните на учителите по време на такива пътувания, категорични са туроператорите. Целта е те да се конкурират на база качество и разнообразие на предлаганите услуги, а не на база на предлагания хонорар.

"Има много пропуски, свързани с пакетните услуги. Задължително трябва да се регламентира възнаграждението на ръководителите, които участват във формите за отдих с деца. Да не се оставя на свободно договаряне между туроператора и училището", коментира Свидна Динева.

Тя изрази мнение, че следва да се помисли и за субсидирани почивки на учителите, защото формите на детски ваканционни пътувания за тях са работа, а не почивка. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13

Инж. Антони Чипев: В новото строителство има ръководители, които не могат да разчетат документацията

Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка направи в интервю за БНР инж. Антони Чипев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. "Причината е некомпетентност и неправилна работа . Дали работниците не са подготвени, наемат се..

публикувано на 19.11.24 в 10:32

Антимикробната резистентност ще бъде приоритет за новата ЕК

България за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици , сочат данните, публикувани днес от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията . У нас се наблюдава и повишение с 246 процента на честотата на инфекциите с една от бактериите (Klebsiella pneumoniae), които не се поддават..

обновено на 18.11.24 в 19:20

Асен Асенов: Една криза идва без предупреждение, винаги трябва да сме готови

Вчера се навършиха 74 години от създаването на Държавния резерв.  "От създаването си ролята на Резерва е да осигури населението и функционирането на икономиката при положение на война, извънредно положение и при всякакъв вид кризи , като помогне както за справянето с кризата, така и за преодоляване на последствията от нея. Нашата основна цел е..

публикувано на 18.11.24 в 11:28

Брезник и село Ноевци минават на воден режим

От днес и жителите на град Брезник и село Ноевци минават на воден режим. Кранчетата ще пресъхват за времето от 22.00 до 05.30 часа.  Мярката се налага заради намаления обем на язовир "Красава", който захранва Брезник и няколко села в общината. Разликата между мъртвия обем и наличния е под 700 хил. куб. метра .  Към днешна дата във водоема има..

публикувано на 18.11.24 в 06:53