Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избиват ли безнаказано кучета в Смолянско?

Снимка: БГНЕС

На фона на проблеми, в които е затънала държавата, този с безстопанствените кучета често се неглижира и замита до момента, в който в новините се появи поредната информация за инцидент с пострадал човек или малтретирано животно.

Кметове на общини са категорични, че е необходим нов подход на държавата за справяне с проблема.

Министерство на земеделието и храните е издало специална Наредба №4 от 1 февруари 2021 г. за прилагане на Националната програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на страната и за процедурите по нейното изпълнение, механизма на финансиране и отчетност.


На общините са вменени задължения да изградят приюти, но проблем, разбира се, остават парите, с които това да стане.Темата за бездомните кучета е поредната, по която обществото ни е разделено. Често пъти в социалните мрежи се повяват снимки и клипове със скитащи бездомни кучета. Едни се страхуват от тях, а други ги хранят и се опитват да донякъде да се грижат за тях.

В Смолян приютът за бездомни кучета е изграден на първи етап. Кметът Николай Мелемов обясни, че един от основните проблеми е разделението на общественото мнение по въпроса:

"Законът казва -обработвате ги и ги връщате там, откъдето сте ги взели. Хората това не могат да го приемат, защото те искат да ги няма. А ние спазвайки закона...ги връщаме".

Мелемов е категоричен, че спънка в изгражданите на приюти в отделните общини е липсата на финансиране. По думите му има доста разходи, а парите могат да се вземат само от общинския бюджет. "Това е проблемът - ние имаме приют, общините наоколо нямат", категоричен е кметът на Смолян.

Общините, в които има изградени приюти, подозират, че кучета от други общини се изоставят при тях и така проблемът се прехвърля от единия кмет на другия.

Друг подход за решаване на проблема се свежда до израза "Има куче - има проблем, няма куче - няма проблем". Така при ръст на бездомните и изоставени кучата техният брой да се редуцира по най-нехуманния начин.

Преди време в профила си във Фейсбук адвокат Здравко Чепишев от Смолян алармира за голям брой мъртви кучета в девинското село Брезе.

Неговите съмнения са, че става въпрос за масово отравяне. Заради подозренията си е внесъл сигнал в прокуратурата. Адвокат Чепишев разказва, че в продължение на 10 години храни над 25 бездомни кучета, когато един ден забелязва по пътя много мъртви животни. "Едно от моите кучета губеше равновесие, падаше, ставаше. Пет минути, след като му дадох малко вода, кучето умря. Това са симптоми на отравяне с антифриз", казва Здравко Чепишев.

Кметът на Девин Здравко Иванов заяви, че е разпоредил проверка по случая. На място са открити две, три кучета, по които няма следи от насилствена смърт.

Десислава Запрянова, е жител на Девин, също разказа за случаи, в които открива мъртви животни, за които подозира, че са отровени. Тя живее близо до училище и споделя, че в даден период всекидневно е виждала мъртви кучета. Жената е подавала сигнали, обаждала се е на тел. 112 , след което на място са пристигали екипи на полицията, ветеринар, но отговорът винаги е един и същ - неизвестен извършител, споделя Запрянова. По думите ѝ винаги, когато има увеличаване на броя на кученцата, следва някаква "чистка".  

Снимка: БТА

В Областната дирекция на МВР в Смолян постъпилите сигнали за отровени кучета за миналата година са шест, а от началото на тази броят им е четири. По сигналите от 2022 г. са образувани четири преписки, които са прекратени. Освен това са образувани две досъдебни производства, от които едно е неприключено, а друго е спряно заради неизвестен извършител. Три са преписките за тази година, от които една е прекратена, а другите две още не са приключили. На същия етап е и образувано досъдебно производство. Всички проверки са докладвани на Районната прокуратура в Смолян.

Проблемът с кучетата в Девин ескалира на моменти, защото бездомните се привнасят от селата към града, твърди кметът Здравко Иванов. Според него е необходима цялостна промяна в подхода за решаване на проблема. Необходимо е всяка община да има приют за малък брой животни, в които да бъдат отглеждани за определен период от време и да се даде възможност на бъдат потърсени от собствениците, ако са си ги загубили, или да бъдат осиновени. След това, ако не бъдат потърсени, трябва да се направят законодателни промени, да се регламентира възможността да бъдат евтаназирани.

По думите му всяка седмица се наблюдават нови и нови кучета, които се пускат на територията на общината и по този начин се увеличава популацията на кучетата. Здравко Иванов е категоричен, че трябва да се разпишат задължения и големи санкции към тези недобронамерени стопани, които си взимат кученца като плюшени играчки и като пораснат ги пускат. "Трябват национални мерки, които ние ще ги прилагаме, обаче държавата да застане зад нас", посочва кметът на Девин, според когото с подобни мащабни акции за 2-3 години проблемът може да бъде решен.

Кметове от региона на Смолян са категорични, че е необходима нова, национална стратегия за решаване на проблема с бездомните животни.

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В редица области са в сила противоепидемични мерки

Нови три области обявяват грипна. От сряда - 29 януари, временни противоепидемични мерки се въвеждат в Габрово, Монтана и Кюстендил. В Пловдив и Варна удължават действието на вече въведените ограничения, като в периода 29 януари - 4 февруари ще бъде преустановен и присъственият учебен процес. В Ямбол пък срокът на въведените мерки е до днес, а от утре -..

публикувано на 27.01.25 в 16:39

Намаляват болните ученици в Шуменска област

Намаляват болните ученици от грип и остри респираторни заболявания в Шуменска област. Това каза за Радио Шумен  началникът на Регионалното управление на образованието Кремена Маринова.  По данни, събрани от училищата, към момента децата, които отсъстват по болест, са малко над 18% от всички ученици, докато в края на миналата седмица те бяха 21 на..

публикувано на 27.01.25 в 16:30

Учениците в Благоевградско остават в класните стаи, намаляват болните от грип и ОРЗ

Няма  основание за промяна на наложените противоепидемични мерки с оглед разпространението на грипа в област Благоевград, заявиха за БНР от Регионалната здравна инспекция.  Въпреки високите стойности на заболели от грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) в края на миналата седмица - 406 на 10 000 души, се наблюдава трайна тенденция към намаляване на..

публикувано на 27.01.25 в 16:28

ЕС предлага на Молдова спешна помощ от 30 млн. евро

ЕС предлага пакет от 30 млн. евро спешна помощ като първа стъпка в подкрепа на Молдова за справяне със суровата енергийна криза, предизвикана от "Газпром", съобщиха от Еврокомисията. Чрез този пакет Общността е готова да финансира закупуването и преноса на природен газ за Приднестровския регион, за да подпомогне възстановяването на..

публикувано на 27.01.25 в 16:16
Изображение, изложено в Тел Авив, на четири жени, служещи в израелската армия, които бяха отвлечени от

"Хамас" предаде списък с 25 живи заложници от общо 33, които трябва да бъдат освободени

Палестинската групировка „Хамас“ е предала на посредниците списък, показващ, че от общо 33 държани от нея израелски заложници, които трябва да бъдат освободени, са живи 25, заяви днес представител на организацията, цитиран от Ройтерс. Той каза още пред агенцията, че Израел е получил списъка от посредниците на споразумението за прекратяване на огъня..

публикувано на 27.01.25 в 16:16

Съветът на ЕС замрази частично визовото споразумение с Грузия

Съветът на ЕС замрази частично споразумението за визово облекчение между ЕС и Грузия, което би могло да накара грузински дипломати и официални лица да подават молба за виза при пътуване в Общността. Решението ще засегне членове на грузински официални делегации, които участват в официални срещи и други събития на територията на страна членка,..

публикувано на 27.01.25 в 16:12
Занятията в училищата в Кюстендилския регион ще продължат в клас - без онлайн форми, реши областният щаб.

Противоепидемични мерки в Кюстендилска област

Противоепидемични мерки се въвеждат в Кюстендилско от 29 януари до 5 февруари. Това решение взе Областният оперативен щаб за борба с грип и остри респираторни заболявания, свикан от областния управител инж. Александър Пандурски. Засега учебните занятия ще продължат в клас, без онлайн форма. Мерките се въвеждат поради увеличената..

публикувано на 27.01.25 в 16:06