Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Раздвижване по процедурата за възстановяване на Мемориала на загиналите

Снимка: БГНЕС

Наблюдава се развижване по въпроса за възстановяването на Мемориала на загиналите от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк в София. Паметникът на загиналите в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война беше разрушен в края на 80-та години, за да може да бъде построен паметникът „1300 години България“. 

От 2014 г., откакто Паметникът „1300 години България“ беше демонтиран, се следват онези малки стъпки по възстановяването на Мемориала на загиналите. След облагородяването на района през 2017-та година на мястото си се върна лъвът, който е пазил композицията от трите големи стени с надписи за загиналите военни. Но от 2017-та насам неуспешни конкурси за проекти не са помогнали на инициативата за възстановяването на комплекса да се придвижи. 

Само преди ден стана ясно, че Областната администрация в София има писмо от главния архитект на Столична община арх. Здравко Здравков за „Заданието за изработване на проект за паметника“. Областният управител Вяра Тодева каза пред „Хоризонт“, че към момента членовете на Областната комисия „Военни паметници“ нямат отношение към писмото. Комисията давала становище по проекти за военен паметници, а не по задания. Така че топката пак е върната в Столичната община. Председателят на Съюза на възпитаниците на военните на Негово Величество училища Борис Станимиров казва, че изграждането на мемориала се е забавило много. 

Усилията за възстановяване на паметника започнаха още в началото на 90-те години. Инициативата беше подкрепена от всички военно-патриотични съюзи. Имаше един или два конкурса, които завършиха без победител и крайно решение. Сега се надявам, че с това ново задание, което общината инициира ще се стигне до проект, който да е приемлив за всички страни. Надявам се предстоящите местни избори също да ангажират в по-голяма степен и общинарите, и политическите сили с този проект"

Той очаква в рамките на следващата година да се стигне до изпълнението му. 

Съюзът на възпитаниците на военните на Негово Величество училища не участва в дебатите за това как да изглежда паметникът, казва Борис Станимиров, но той се надява видът на новите проекти да е максимално близък до онзи от 1934-та година.  

„Участвахме в обществено обсъждане, на което екипът представи заданието. Ние изразихме мнение, че искаме възстановяване на паметника. Държим да се възстанови символиката на стария мемориал, а не да се прави нов".

„Паметникът трябва да съществува“, каза преди близо десетилетие покойният вече полковник от резерва Никола Рухчев. За него връщането на Мемориалния комплекс на загиналите от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк в София е доживотна кауза. Защото полковник Никола Рухчев е виждал с очите си как е изглеждало всичко, преди разрушаването му.

„Хората разбраха, че има нужда от паметник и от спомен. Това са млади хора, които са дали своя живот за България в разцвета на силите си“

Засега лъвчето, което някога е било част от Мемориалния комплекс, чака районът да добие онзи вид от миналото, който е достойно за спомняне. Затова и председателят на Съюза на възпитаниците на военните на Негово Величество училища Борис Станимиров припомня друг ритуал – украсяването на района с български знамена за помен на загиналите военни.  

„Лъвчето вече създава едно истинско място за памет. Планираме да го направим и тази година. Подали сме го на Министерството на отбраната като едно от събитията, които трябва да се случат. Отново ще поставим 3000 български знамена в тревната площ около лъвчето. Пожелавам си да се погрижим като общество, като град и като институции за паметта на онези преди нас. Заради тях днес имаме свобода и красив град, а също така се чувстваме горди като българи и европейци“



По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

13 пожара са гасили в Сливен снощи, на гара Чумерна са изгорели изоставени сгради

Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..

обновено на 10.07.25 в 02:58
Снимката е илюстративна

Няма опасност за населените места в района на пожара в Стралджа

Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен  предвид..

публикувано на 10.07.25 в 02:10
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но  гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..

публикувано на 10.07.25 в 00:40
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00