Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи

Стайко Стайков за проблеми с кадастъра: Оказва се, че държавата може да пренарежда землището, както си иска

По Конституция частната собственост е неприкосновена и земята е национално богатство, но това не се спазва, твърди той

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Най-скъпата земеделска земя у нас остава в Добричко и Силистренско и това е нормално - там е житницата на България и резултатите са най-добри.

Това обясни пред БНР Стайко Стайков - председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи.

В тези региони цената се движи между 3000 и 3500 лева на декар. Има и частични сделки на цена над 4000.

В Южна България в полските райони средната цена е около 2000 лева на декар, а в Северна България 2000 – 2500 лева, извън поречието на Дунав, където е най-скъпо, уточни Стайков.

В предаването "Преди всички" той очерта проблеми с кадастъра.

"Когато се пренарежда землището, се оказва, че държавата може да пренарежда землището, както си иска, без да се съобразява с Конституцията и когато са по-маломерни имотите, не те обезщетяват."

Има случаи на липсващи имоти с размер от 1 до 3 декара, уточни Стайко Стайков. По думите му не е нормално, когато се въведе нова система, да не се уведомяват собствениците, а сега "никой не уведомява никого".

В случаи на загуба на имот отговорът на институциите е, че "или е маломерен имотът, или е явна фактическа грешка", поясни той.

Стайков посочи и случаи, при които е отрязана част от имота или пък е променен неговият номер.

Освен отчуждаването на ниска цена, което според Стайков е един от проблемите в сектора, той предупреди и за друг:

"Когато е по-малка квадратурата и по-ниска цената, всеки собственик е длъжен сам да изкара всички документи. Понякога разходът за документи и за транспорт са повече от отчуждението. Собственикът няма сметка да го извърши това. Когато е принудително, би трябвало държавата да го направи. Ние завеждаме дела за ниската цена. Ако не ни уважат, всички разходи отиват за собственика. Той трябва да има право един път да жали, защото е принудително отчужден имотът. Самата система е направена така, че по Конституция частната собственост е неприкосновена и земята е национално богатство, но не се спазва."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34