Одобреният от депутатите на първо четене проект за промени в Семейния кодекс, внесени от депутати от ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната-Демократична България", предвижда навършилият 18 години осиновен да може да подава заявление за разкриване на биологичните родители, което да става с разрешение на съда. Предвижда се да отпадне изискването за „важни обстоятелства“ в процедурата при достъпа до данните за биологичните родители и се разширява кръгът на лицата, които имат право да поискат разкриване на тази информация. Освен осиновеният и осиновителите, към съда ще могат да се обърнат наследниците или съпруг на осиновения. Облекчава се и административната процедура по осиновяването. Предвижда се създаване на национална електронна информационна система, която да улесни процеса по кандидатстване на осиновителите и тяхното профилиране, както и да гарантира прозрачност. Вносителите посочват, че други промени, които имат за цел съобразяване с най-добрия интерес на детето, са свързани с условията за осиновяването на братя и сестри, въвеждането на максимална възрастова разлика от 50 години между осиновяван и осиновяващ и други.
Председателят на парламентарната социална комисия Деница Сачева от ГЕРБ-СДС, която е един от вносителите, обясни, че основният мотив за предлаганите промени в Семейния кодекс е да се подобри системата на осиновяване в България.
Законопроектът също така цели да се прецизира възможността за прекратяване на осиновяването на малолетни и непълнолетни осиновени в условията на т.нар. „други обстоятелства", които дават основание за разсиновяване, както и да се ограничи възможността за прекратяване на осиновяването въз основа на т.нар. взаимно съгласие" при дееспособни осиновен и осиновител. Разсиновяване ще може да се прави само след експертна оценка от социален работник и психолог за степента на разстройване на отношенията между двете страни. Самото разсиновяване ще може да се случи само след навършване на 25 години на осиновения.
Проектът за промени в Семейния кодекс среща одобрението на едни и критиките от други не само сред политиците, но и сред неправителствените организации. От движение „Българско семейство“ и други организации изразиха притесненията си за възможност за злоупотреба с власт заради това, че се предвижда осиновяване на дете без съгласие на неговия родител да става в случаите, когато то е настанено в социална услуга за резидентна грижа или приемно семейство, чиито родители в срок от шест месеца без основателна причина не са поискали прекратяване на настаняването и връщане на детето или промяна на мярката с настаняване на детето в семейство на близки и роднини. От движението смятат, че липсата на разяснение на термина „основателна причина“ предпоставя субективно тълкуване на закона от административния орган. Депутати от БСП и "Възраждане" също категорично се противопоставиха при обсъжданията на облекчаването на процедурата за осиновяването при живи биологични родители. Аргументът им е, че посоченият срок от 6 месеца е твърде кратък, особено в сегашните условия, когато е трудно за един родител, изпаднал в затруднено положение, само за 6 месеца да реши този свой проблем и да може да върне децата си при себе си и да се грижи наистина за тях.
Сред критичните гласове е и този на адвокат Владимир Шейтанов, председател на РОД Интернешънъл. Той смята, че някои от предлаганите промени са не само незаконосъобразни, но и нецелесъобразни, защото увреждат обществения интерес да се грижим за децата на България в България. Шейтанов каза, че вносителите извършват промяната в Семейния кодекс без обществени консултации, които са задължителни по Закона за нормативните актове.
Той припомни, че Конституцията задължава българската държава да полага специални грижи за деца без родители. Мнението му е, че осиновяването трябва да е крайна мярка.
Разгорещени дискусии в обществото предизвика проблематиката, свързана с тайната на осиновяването. Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа определи приетите законови изменения като добро начало за някои промени, свързани с процеса на осиновяване в България.
И няма какво да се лъжем – живеем в среда, в който тайната на осиновяването не може да бъде опазена много – или някоя съседка, или роднини рано или късно се разприказват, посочи Миланов.
Срокът за внасяне на предложенията от парламентарните групи за промени преди второто четене на измененията в Семейния кодекс е до 4-и септември.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..
Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова. Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места. От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..
Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..
Премиерът на Италия Джорджа Мелони се изказа относно митата на САЩ за хранително-вкусовата промишленост, така както и президентът на Италия Серджо Матарела. Джорджа Мелони използва случая по награждаването с наградата Maestro dell'arte della cucina italiana (Майстор в изкуството на италианската кухня). Церемонията се състоя в палата "Киджи"..
Част от подпорна стена в източната част на Небет тепе се е срутила най-вероятно вследствие на дъждовете през последните дни - съобщи в профила си във "Фейсбук" кметът на Пловдив Костадин Димитров. "Тя не попада в обхвата на проекта за реконструкция на археологическия комплекс. Направихме оглед с кмета на район “Централен” Георги Стаменов...
Петнадесет дни след възобновяването на войната в Газа броят на жертвите там надвиши хиляда, съобщиха местните здравни служби, цитирани от "Ройтерс".. Само днес при въздушни атаки, включително срещу клиника на ООН, са загинали най-малко 60 души. Израелските войски навлязоха в коридора между градовете Рафах и Хан Юнис с намерението да установят трайна..
Руски стратегически бомбардировач Ту-22М3 се разби днес в Иркутска област в Сибир, предаде "Ройтерс", като се позова на руски агенции. По предварителна информация причината за катастрофата е техническа неизправност, посочва ТАСС. Един от летците е загинал, съобщи руското министерство на отбраната. "На 2 април 2025 г., при изпълнение на..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...