Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблемът с паркирането по плажната ивица и върху дюните в Шабла продължава

Кметът на Шабла: По-добре някакви правила, отколкото никакви и разграден двор

Снимка: Мая Щърбанова

Продължава проблемът с паркирането на превозни средства по плажната ивица и върху дюните в Шабла

Заради зачестилите нарушения миналата седмица в РИОСВ-Варна се проведе работна среща, в която участниците обсъдиха различни мерки и действия за справяне с проблема. Част от предложените спешни действия са поставяне на табели от общините с информация за наличие на дюни и засилени регулярни проверки в критичните зони от служителите на МВР до края на летния сезон.
Нищо от това обаче не се случва по плажовете в Шабла, предаде кореспондентът на БНР в района Мая Щърбанова. По думите й това са диви, незасегнати от човешката дейност плажове

Виждат се обаче и множество коли, джипове, каравани, кемпери, които необезпокоявано паркират, където намерят за добре, ограждат си мястото и разбира се, за това не заплащат туристическа такса, наем или каквото и да било друго. 

Затова от години кметът на Шабла Мариян Жечев настоява да бъде въведена нормативна уредба за този начин на почиване и разрушаването на плажната ивица и дюните да бъде преустановено

Според него срещата в екоинспекцията във Варна не е довела до нищо съществено по проблема. А проблемът, по думите му, е, че от 2019 г. има неприложено законодателство и то е ясно и категорично - че къмпингуваното трябва да се осъществява съгласно наредба, която трябва да е изготвена от МРРБ.

"Тази наредба, дори сега да влезе в сила, много от нещата, които трябва да се случат, ще се случат в следващите 1-2 години".

В момента обаче контрол може да извършва само МВР, които могат да накажат шофьорите на превозни средства, които са паркирали в границата на плаж. 

Според Жечев в момента дори най-несъвършеното законодателство е необходимо да тръгне, а след това да си го осъвършенстваме:

"По-добре някакви правила, отколкото никакви и разграден двор".

Все пак наблюденията на кореспондента на БНР Мая Щърбанова са, че през последните години нарушителите са по-малко. 

Снимки: Мая Щърбанова
Още по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ресми Мурад

Ресми Мурад: Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали

Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали, които са сплотени, смята областният лидер Ресми Мурад.  Според него те не одобряват изразената в социалните мрежи позиция на несъгласие спрямо ръководството на ДПС.  В същото време изявени общественици коментираха, че ситуации като тази в Движението са следствие от..

публикувано на 04.07.24 в 16:47

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32

Медийна грамотност сред учениците за фалшиви новини - къде и как?

"Още от началните часове до 4 ти клас е добре да има обучение и за етичните медийни стандарти , за да могат учениците да разберат, че това, че с видели или прочели някаква новина, това не значи, че непременно точно така се е случило , коментира още за "Хоризонт" Асен Александров. Според него учителите трябва да възприемат това не като задължение,..

публикувано на 02.07.24 в 12:58

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17