Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Скептично настроена съм за възможността депутати да намерят сили и воля за поправки в Изборния кодекс"

Цветелина Пенева: Предвиден е материален стимул за включване в обучение на членовете на СИК

"Най-голяма вероятност за допускане на грешки има при сумиране на двата потока данни – от хартиените и от машинните бюлетини в общ протокол"

| Интервю
Цветелина Пенева
Снимка: Стопкадър, bTV

Предвиден е материален стимул за включване в обучение на членовете на СИК. Това обясни пред БНР Цветелина Пенева, председател на Обществения съвет към ЦИК. 

"Те ще получат и допълнително възнаграждение", обясни тя.

На 29 октомври българските граждани ще отидат до урните, за дадат гласа си за своя кандидат за кмет, за общински съветници и за кмет на община. 

"Най-големите трудности ще възникнат от факта, че отново ще гласуваме по два начина - с хартия и машина. Най-големият проблем е, че законодателят остави ръчното преброяване на машинните бюлетини. Нашият призив беше да се върне машинното отчитане на гласовете от машинно гласуване". 

ЦИК излезе с анализ на проведените избори през 2022 и 2023 г. и даде препоръки какво трябва да се коригира в Изборния кодекс, отбеляза още Пенева в предаването "Хоризонт за вас".

"Скептично настроена съм относно възможността народните представители да намерят сили и воля за поправки в Изборния кодекс". 

В големите градове – София, Пловдив и Варна, ще се гласува и за кмет на район, отбеляза Пенева. 

"В приобщените населени места към Столична община ще се избира също кмет на кметство – там ще се гласува с четири бюлетини".

Изборът трябва да  е един - хартиено или машинно гласуване, посочи тя в предаването "Хоризонт за вас". 

"Ако гласоподавателят избере машината, ще трябва да премине през няколко екрана, за да валидира своя избор. Ако избере хартия – ще има няколко различни бюлетини, с които да изрази своя вот". 

Най-голяма вероятност за допускане на грешки има при сумиране на двата потока данни – от хартиените и от машинните бюлетини в общ протокол, отбеляза Пенева.

"Комисията ще трябва да отваря последователно урните и да  преброява бюлетините. Където се гласува за общински съветници, ще трябва да се отчитат и преференциите. Ще се попълват различни видове секционни протоколи".

Трябва да се направи нова модификация на софтуера за гласуване, обясни тя. Посочи и че бюлетините ще бъдат със специална защита.

"Местните избори са доста по-различни от парламентарните. При  тях всеки глас е важен. С няколко гласа може да се избере кмет или да се отиде на балотаж. Те се обжалват често. Най-важно е отчитането на резултатите. Ролята на членовете на СИК е важна". 

ЦИК предложи на законодателя да се увеличи времето между първи и втори тур от 7 на 14,  каза още председателят на Обществения съвет към ЦИК. 

Цялото интервю на Снежана Иванова с Цветелина Пенева може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Красимир Калинов

Проф. Красимир Калинов: Няма как да бъдат различени фалшифицираните бюлетини, за да не ги броим

Една фалшифицирана бюлетина, пъхната в купчинката с другите, няма как да бъде различена и затова да не я броим. Това каза пред БНР  проф. Красимир Калинов - един от експертите, които ще извършат повторното преброяване по решение на Конституционния съд, статистик, изборен експерт и бивш член на ЦИК. Юристи, математици и IT специалисти, много от..

публикувано на 01.12.24 в 10:47

Събитията от седмицата - избор на председател на НС, чума по овцете, Шенген

Пълен блокаж, колкото повече дърпаш конците, толкова повече възела се затяга. И трите поредни опита - 6-и, 7-и и 8-и - да се избере председателят на 51-ото НС не успяха. Бурни емоции, обвинения в зависимости, разединение, наказани за неподчинение на партийната повеля, но и начало на избора на нов главен прокурор белязаха отминаващата седмица, в която..

публикувано на 01.12.24 в 10:33

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19
Андрей Ковачев

Андрей Ковачев: С дипломатически ходове РСМ не може да промени преговорната рамка за ЕС

"Надявам се Народното събрание да намери време, за да допълни Закона за българското гражданство - да има церемония по връчването и публичен регистър на всички, които са получили българско гражданство, както и да има възможност за отнемането му , когато има ясни сигнали за говор на омраза срещу България".  Това каза пред БНР евродепутатът от..

публикувано на 01.12.24 в 10:13

Започват проверки за опасни играчки и коледни светлини

Държавната агенция за метрологичен и технически надзор ще проверява през декември търговците на играчки, коледни светлини и фойерверки за неизправни и опасни стоки. Кампанията ще продължи до края на годината, разкрита е и специална телефонна линия за сигнали от потребителите. Държавните инспектори ще извършват масови внезапни проверки в магазините за..

публикувано на 01.12.24 в 09:52

Министерството на транспорта подкрепя проекта летище "София" да носи името на Васил Левски

Министерството на транспорта и съобщенията подкрепи проекта летище "София" да носи името на най-светлата историческа личност за България Васил Левски, предложен от Българската академия на науките. Служебният министър на транспорта Красимира Стоянова не се ангажира със срок кога може да стане това, тъй като първо трябва да бъде издаден указ от държавния..

публикувано на 01.12.24 в 09:19
Заместник-кметът на София по направление ''Зелена система, екология и земеползване

Нискоемисионната зона за автомобили в София влиза в сила

Нискоемисионната зона за автомобили в София влиза в сила от днес с разширен обхват, който налага ограничаване на движението на моторни превозни средства от първа и от втора екогрупа. Забраната за влизане в центъра на столицата цели да се подобри чистотата на въздуха и ще важи до 28 февруари 2025 г. Приета е с решение на Столичния общински съвет в края на..

публикувано на 01.12.24 в 09:08