Европа изостава от САЩ във финансирането на иновативни компании във фазата на развитие. Това казва Жан-Кристоф Лалу, директор на отдела заеми и консултации в Европейска инвестиционна банка. Решението е повече инвестиции.
Данните на Жан-Кристоф Лалу от Европейската инвестиционна банка посочват, че процесите няма да бъдат лесни.
„Това, което виждаме е, че САЩ са много по-добри от Европа, при подаването на патенти Европа изостава. Когато погледнете чистите технологии, на пресечката между климат и цифрови, ние сме по-добре от Щатите. Защото синята крива върви отгоре над черната крива. Така че имаме от какво да се възползваме и да защитаваме. Тъжната новина наистина е такава - тенденцията върви надолу в последните две години. И трябва да инвестираме повече. Така че загубихме конкурентоспособност като цяло в технологичния сектор, но поддържаме много силна позиция в сектора на чистите технологии“, заяви той.
Няма достатъчно квалифицирани инвеститори, които да залагат във високите технологии, казва Жан-Кристоф Лалу. И това особено важи в сектора за квантови изчисления. Другият проблем идва от обучението.
„Има аномалия в дела на финансирането на дълбоките технологии Европа. Ние сме доста добри във финансирането им в ранния етап. Но изобщо не сме добри във финансирането им в етапа на растеж. Това ни поставя в странна ситуация. Добри сме в развиването на умовете зад тези технологии. Но не и в запазването им, въпреки че сме ги обучили в тези университети. Сравнително добри сме в стартирането на иновативни компании. И след като те се разраснат и имат нужда от повече финанси, кой идва да инвестира? Американците, които си пазаруват в Европа. Така че трябва да направим нещо за това“, каза още Жан-Кристоф Лалу.
Очаква се до 2030 г. Европейската инвестиционна банка да инвестира 1 300 000 000 евро за нови технологии, за да се помогне на започналата реорганизация на икономическите процеси. Банката подкрепя повече от 50 процента от европейските иновации. Близо 9 млн. евро банката вече е отпуснала за иновативни проекти под формата на различни финансови инструменти.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..