Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евгений Кънев: Голям порок е, че няма разделяне на политическото управление на държавата от административното

| Интервю
Евгений Кънев
Снимка: Стопкадър, Денят с В. Дремджиев

"Не се прави разлика, когато става дума за заплати, дали става дума за заемана обществена позиция, която има една логика на образуване на заплатите, или в икономиката. Ако говорим за обществена позиция, можем да говорим като репер - средната работна заплата, както е за депутатите, тяхната работа - на колко трябва да бъде оценена. Спрямо това, може би трябва да се сбогуваме със сиромахомилството за заплатата на министър-председателя, който има изключително много големи отговорности, а получава, по моя информация, около един път и половина повече от депутатите, т.е. около 4,5 пъти повече от средната заплата. Когато говорим за икономиката - държавните предприятия, болници, които са в реалната икономика - трябва да има репери, свързани не с работна заплата, а с това, колко получават в частните предприятия или болници за същата позиция - изпълнителен директор, финансов директор, член на борда. Тези неща се знаят като информация. Държавата трябва да намери начин да цитира тази информация от частния сектор".

Това коментира пред БНР икономистът Евгений Кънев.

"Няма как ние да ценообразуваме по измислени схеми, както в момента е Глава 5 от Правилника за публичните предприятия - за заемането на позиция. Това са абсолютно изкуствени, нямащи нищо общо с реалния живот заплати, които са абсурдни на фона на това, което се печели в частния сектор", обясни той.  

По думите на Евгений Кънев презумпцията е, че "държавните предприятия са хранилка за партийни кадри и не трябва да им се дават прекалено големи заплати, защото това е начин за източване на самите предприятия":

"Това е вярно, но пък от друга страна знаем, че тези хора не се назначават според изискванията на закона, който много добре регламентира квалификацията, която трябва да има един специалист, за да заеме управленска позиция в държавното предприятие. Много често това не се спазва, но никой не оспорва тези назначения, които са противозаконни".

Според него най-големият порок е, че в България, за разлика от развитите демокрации, все още няма разделяне на политическото управление на държавата от административното:

"В Италия, примерно, когато се смени политическата власт в държавата, не се сменя цялата администрация, както е в България всеки път. И четири месеца след изборите държавата е блокирала, защото се сменят всички кадри, което е абсурд. В една нормална държава има по закон отделена администрация, която си има собствено управление. Цялото кадруване в държавата, както ние му казваме, става през обективни критерии, които не зависят от този, който идва на власт".

Интервюто на Диана Янкулова с Евгений Кънев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Митов

МВР иска спедиторите да не изпълняват поръчки за доставка на вейпове

Министерството на вътрешните работи води диалог със спедиторските фирми, като целта е те да не изпълняват поръчки за доставка на вейпове. По думите на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, се прави всичко необходимо, за да се блокират поръчките от чужбина на подобни устройства. "Там се работи със спедиторите. Когато се поръчват такива..

публикувано на 24.05.25 в 11:00
Снимката е илюстративна

Отец Емил Паралингов: Нашата азбука е плод на молитва!

"Изначално човешката душа е добра, а зло не съществува, това, което ние наричаме зло, то всъщност е липсата на добро, ако човек твори само добро, значи няма да има зло в света , каза за БНР отец Емил Паралингов от Пловдив , от храма "Света Параскева".  На отец Емил е инициативата за книжарница "Паралингва", създател е на издателството за..

публикувано на 24.05.25 в 10:29
Премиера в Испания на дебютния роман

В Испания беше представен дебютният роман на Емине Садкъ - "Керван за гарвани"

През седмицата в Испания беше представен дебютният роман "Керван за гарвани" на младата българска писателка Емине Садкъ . Книгата излиза за първи път извън България, в превод на испански език от Мария Вутова и издаден от Automática Editorial. Повече разказва кореспондентът ни Димитър Драганов. След три издания в България, последното от които..

публикувано на 24.05.25 в 10:13

Политиците поздравиха българите за 24 май

Редица политици поздравиха българите за 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В приветствие премиерът Росен Желязков отбелязва деня като символ на духовното величие на България и на непрекъснатия стремеж към знание, просвета и напредък. "На най-светлия български..

публикувано на 24.05.25 в 10:09

"Тренд": 43% от българите не са прочели нито една книга през последната година

Над 80 процента от българите определят четенето на книги като важно. 43 на сто признават, че не са прочели нито една книга през последната година. Това показва проучване на социологическа агенция "Тренд", по поръчка на "24 часа", посветено на това колко и какво чете българинът. Изследването е направено между 12 и 18 май тази година чрез пряко..

публикувано на 24.05.25 в 09:56
Изкоренени дървета след буря в Хисаря

Буря и градушка в Хисаря. Изкоренени са дървета, отнесен е покрив

Градушка, премесена с дъжд и силна буря връхлетяха снощи Хисаря. Изкоренени са дървета, има щети по автомобили, ламаринен покрив на кооперация е бил отнесен, съобщава БТА, като цитира кметът на града Ива Вълчева.  През нощта са разчистени основните пътища и към момента няма затворени. Това стана причина и празничното шествие по повод 24 май да..

публикувано на 24.05.25 в 09:16
Марио Ангелов

Марио Ангелов: Музикантите на БНР са като един харддиск на българската музикална култура

Смесеният хор на БНР участва в Светата литургия на 23 май в Базиликата "Сан Клементе" в Рим , в рамките на българската делегация по повод честванията на 24 май в Рим, начело с Марио Ангелов , директор на Дирекция "Музикална продукция и състави" в БНР.  Венец от България на паметната плоча на светите братя Кирил и Методий в "Санта Мария Маджоре"..

публикувано на 24.05.25 в 09:14