"Не се прави разлика, когато става дума за заплати, дали става дума за заемана обществена позиция, която има една логика на образуване на заплатите, или в икономиката. Ако говорим за обществена позиция, можем да говорим като репер - средната работна заплата, както е за депутатите, тяхната работа - на колко трябва да бъде оценена. Спрямо това, може би трябва да се сбогуваме със сиромахомилството за заплатата на министър-председателя, който има изключително много големи отговорности, а получава, по моя информация, около един път и половина повече от депутатите, т.е. около 4,5 пъти повече от средната заплата. Когато говорим за икономиката - държавните предприятия, болници, които са в реалната икономика - трябва да има репери, свързани не с работна заплата, а с това, колко получават в частните предприятия или болници за същата позиция - изпълнителен директор, финансов директор, член на борда. Тези неща се знаят като информация. Държавата трябва да намери начин да цитира тази информация от частния сектор".
Това коментира пред БНР икономистът Евгений Кънев.
"Няма как ние да ценообразуваме по измислени схеми, както в момента е Глава 5 от Правилника за публичните предприятия - за заемането на позиция. Това са абсолютно изкуствени, нямащи нищо общо с реалния живот заплати, които са абсурдни на фона на това, което се печели в частния сектор", обясни той.
По думите на Евгений Кънев презумпцията е, че "държавните предприятия са хранилка за партийни кадри и не трябва да им се дават прекалено големи заплати, защото това е начин за източване на самите предприятия":
"Това е вярно, но пък от друга страна знаем, че тези хора не се назначават според изискванията на закона, който много добре регламентира квалификацията, която трябва да има един специалист, за да заеме управленска позиция в държавното предприятие. Много често това не се спазва, но никой не оспорва тези назначения, които са противозаконни".
Според него най-големият порок е, че в България, за разлика от развитите демокрации, все още няма разделяне на политическото управление на държавата от административното:
"В Италия, примерно, когато се смени политическата власт в държавата, не се сменя цялата администрация, както е в България всеки път. И четири месеца след изборите държавата е блокирала, защото се сменят всички кадри, което е абсурд. В една нормална държава има по закон отделена администрация, която си има собствено управление. Цялото кадруване в държавата, както ние му казваме, става през обективни критерии, които не зависят от този, който идва на власт".
Интервюто на Диана Янкулова с Евгений Кънев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Инициативата "Игрите на Нов български университет" ще се проведе на 12 април. Тя ще донесе нови изпитания за ума и тялото и ще търси логика, ловкост, координация, сила и отборен дух, които ще се проявяват на шест арени в двора на висшето училище. Събитието се провежда в подкрепа на Крис - младеж, пораснал без родителска грижа, който мечтае да..
Тол системата може да дисциплинира водачите, това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. По думите му най-голямата причина за пътния травматизъм е несъобразената скорост. На въпрос дали председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" трябва да подаде оставка, Борисов отговори, че това е в ресора на министър Иван Иванов...
Районният съд в Дупница потвърди наказателно постановление на РИОСВ за глоба от 140 хиляди лева за ТЕЦ "Бобов дол" за констатирано замърсяване на въздуха в района при работата на централата. Постановлението на екоинспекцията е от 8 януари тази година, което от дружеството обжалват. При извършена по подаден сигнал спешна и извънпланова проверка..
От утре поскъпва услугата за издаване на британски паспорти със 7% до 94,50 паунда. В Европа само в Дания и Италия издаването на паспорт струва повече отколкото в Обединеното кралство. През последните две години цената на заявлението за паспорт в Обединено кралство се е повишила с повече от 25%. От Министерството на вътрешните работи..
Депутатите включиха 5 изслушвания на министри в седмичната си програма. Още днес като втора точка в дневния ред на въпроси на депутати ще отговаря министърът на енергетиката Жечо Станков относно сключените споразумения с турската компания "Боташ", тяхното отражение върху "Булгаргаз" и необходимостта от предоговаряне на условията. Негов..
До началото на лятото се очаква да приключи ремонтът на граничния контролно-попускателен пункт "Станке Лисичково“. В момента са пуснати по две трасета на изход към РСМ и на вход към България. С около една година се забавя ремонтът и цялостната реконструкция на граничния пункт, който започна в средата на 2023 година. Трасетата за преминаване на..
При засилен интерес премина общественото обсъждане за изграждане на кариера за добив на пясък и чакъл в землището на село Първенец, община Родопи, област Пловдив. Инвестиционното намерение е кариерата да се разпростира на площ от 210 декара. Димитър Воденичаров, Инициативен комитет на хората от община Родопи, разказва пред БНР за битката на..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..