Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Голяма Богородица празнуват над 180 хил. души, патронен празник на много храмове и манастири

Снимка: Радио ВИДИН

Днес е един от големите празници за православната църква - Успение на Св. Богородица. Според църковната история, като празник е установен от апостолите, а в календара е утвърден няколко века по-късно. 

На Голяма Богородица, както е познат денят у нас, патронен празник имат много храмове и манастири. Имен ден празнуват над 180 хиляди души. Сред тях преобладваща част, разбира се, са жените с името Мария. То е най-разпространеното женско име у нас. Носят го над 103 хиляди българки. 
Пеленаче в ръцете на обгърнатия в Божествената си слава Христос, издигащ се над лежащо женско тяло с кръстосани ръце, заобиколено от апостолите със скърбящи лица - това са част от фигурите в необичайния образ на края на земния живот на Св. Богородица. Удивителният начин, по който Божественият й син възнася душата й към небесните селения, се разкрива в празничните икони, които днес са в центъра на православните храмове. Църквата празнува Успението на Божията майка. 

Врачанският митрополит Григорий разказа за празника:

"Този празник е един особено почитан и изпълнен с много духовна радост, макар че става въпрос за кончината на Божията Майка. Самото име на празника - Успение на Св. Богородица, говори за едно блаженно заспиване, за едно преминаване от земния живот във вечността в Царството Божие. Не случайно в много от песнопенията става въпрос, че гробът на Пресвета Богородица е врата от земята към небето за нея самата, че тя е била за малко в гроба, след което е вече на небесата с тяло и душа, за да продължи оттам да бъде майка на целия човешки род, да се застъпва за всички нас и да пренася нашите молитви към Бога, когато ние й се молим. Знаем, че майката Божия не само приживе е била помошница и застъпница за хората, но най вече след своето успение. Ние пеем, че след раждането е запазила своето детство Св. Богородица, в Успението не е оставила света. Тя вече, стояща до Бога в Царството Божие, е още по-усърдна застъпница, помощница за целия човешки род. Затова народът я тачи, защото всички я усещат, всички я чувстват като най-близка до всички нас човеците, но и като най-близка до самия Господ и Спасител Иисус Христос и като такава Св. Богородица ще бъде първата, която ще ни подпомогне, ще ни подкрепи, ще ни насочи по правилния път и ще ни предпазва от всякакви пречки и изкушения, в скърби и нужди винаги, във всяко едно време, във всеки един ден и час от нашия живот".

Израз на голямата надежда, която носи днешният празник, наричан още Голяма Богородица, ще бъдат хората, които по традиция посещават храмове и манастири, особено тези, които са посветени на Успението на Божията майка. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Прелялата река Ламоне в Емилия-Романя, 19 септември 2024 г.

Лошо време в Италия, област Емилия-Романя отново е под вода

В резултат на лошото време и проливните дъждове, в Италия най-тревожно е положението отново в област Емилия-Романя, която пострада по същия начин миналата година. Предупредителният код в Емилия-Романя остава червен. За 24 часа са паднали средно 200 милиметра дъжд на квадратен метър. До момента са  евакуирани  1000 души, от които 800 в..

публикувано на 19.09.24 в 11:54

Изчезват ли тапата и тирбушонът?

Тирбушонът се превръща в отживелица - новината дойде от Обединеното кралство. Причината е, че твърде малко хора, особено по-младите, притежават тирбушон или пък знаят как да го използват .  "Смъртта на тирбушона?!" - така вестник "Гардиън", донякъде шеговито, е озаглавил своя материал по темата, макар и тя да е съвсем сериозна, от който става..

публикувано на 19.09.24 в 11:45

Георги Еленков: Закон за чуждестранните агенти ще се ползва избирателно срещу граждански организации

Над 160 граждански организации у нас отправиха отворено писмо до европейски партии относно новите текстове в Закона за предучилищното и училищно образование и т.нар. закон за чуждестранните агенти. Над 160 граждански организации с отворено писмо до евроинституциите относно ЛГБТ закона за училищата       "МОН и МС не са инициатори на този..

публикувано на 19.09.24 в 11:44

НС отхвърли предложението за облекчаване на условията за референдуми

Парламентът отхвърли предложението на "Има такъв народ" да се облекчат условията за провеждане на референдуми с промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. "За" гласуваха 81 депутати, против бяха 30, а 80 се въздържаха. Мнозинството от депутатите от ГЕРБ-СДС гласуваха с "въздържал се",..

публикувано на 19.09.24 в 11:38

Гражданите могат да проверят дали са подкрепили регистрацията на формации за изборите

От днес всички граждани могат да проверяват на интернет страницата на Централната избирателна комисия дали имената им фигурират в подписка на партия или коалиция.  Ако бъде установена нередност, жалбите трябва да се подават директно до Комисията за защита на личните данни. На 21 септември изтича срокът, в който ЦИК може да прави промени..

публикувано на 19.09.24 в 11:24
Село Мурсалево

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила, откъдето се подава вода за селата Мурсалево, в община Кочериново, Смочево, в община Рила, и Слатино в Бобошево, съобщи  областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. От 1 юли в трите населени места беше въведено бедствено положение, а са на воден режим от месец май...

публикувано на 19.09.24 в 11:14

Надграждат училищната програма "Стъпки заедно" с онлайн елементи

Разширяваме училищната програма "Стъпки заедно" в онлайн и ще я наградим с елементи на онлайн насилието, за да се включат и други ученици и бъдещи миротворци. Това сподели в интервю пред БНР Мария Янкова, директор "Програми" в УНИЦЕФ. "Програмата, на УНИЦЕФ и МОН, е цялостен училищен отговор. Когато искаме да има осезаем ефект, няма..

публикувано на 19.09.24 в 11:10