Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Кючуков: Нестабилността в Нигер ще има икономически последици

"Има тенденция за оформяне на своеобразен не-Запад"

| Интервю
Снимка: БТА

"Превратът в Нигер се различава от десетките африкански военни преврати през годините поради две причини - уран и геополитика. Нигер е един от основните износители на уран за Европейския съюз и за САЩ. А войната в Украйна изведе на преден план битката за т.нар. "Глобален юг" - страните от Африка, Латинска Америка и Азия. Африка като цяло не осъжда Русия и не подкрепя Запада за санкциите". 

Това каза пред БНР Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, бивш заместник-министър на външните работи, дипломат. 

И допълни, че има тенденция за оформяне на своеобразен не-Запад

"Това е една пасивна съпротива срещу трактовката на Запада за войната в Украйна срещу санкциите. Всички тези страни разглеждат войната в Украйна като геополитически сблъсък, а не като сблъсък на ценности". 

В предаването "12+3" Кючуков посочи, че сред причините за преврата се открояват постколониалната експлоатация от Франция, бедността, политическата нестабилност, корупцията на местните елити, междуплеменните конфликти, демографският бум, включително и климатичните промени.  

"Нестабилността в региона ще има икономически последици - и по отношение на петрола, и по отношение на урана, но и по отношение на комуникациите, защото след Судан и Либия въздушното пространство на Нигер също е забранено за полети". 

По думите му Китай се е наместил осезаемо на африканския континент, заемайки мястото на Запада. 

"Китай измести бившите колониални империи от тяхното влияние на континента - икономически и политически. Чрез инвестиции създава видимост на конкретно присъствие". 

Той поясни, че ако Франция загуби Нигер и Чад, основните бази за френските войски в територията на Сахел, ще загуби и възможността си да влияе върху цяла Западна Африка

"Възможностите на Русия за активно политическо действие в Африка са малки. От континента Русия се стреми да получи суровини и гласове в ООН, както и да неутрализира геополитечсокото влияние на Запада в целия африкански континент". 

Интервюто на Даниела Големинова с Любомир Кючуков в предаването ''12+3'' можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма установен източник на разпространение на острите задушливи миризми в Бургас

Няма установен източник на разпространение на острите задушливи миризми, които се усещаха цяло лято от залива на пристанището в Бургас. Това стана ясно на извънредното заседание на екокомисията към ОС на града. На заседанието присъстваха ръководствата на държавни институции, екип на Регионалната здравна инспекция, както и представители на..

публикувано на 12.09.24 в 20:25

Новородено бебе беше намерено до контейнер в силистренско село

Новородено бебе, намерено до контейнер в силистренско село, е настанено в неонатологично отделение След сигнал, получен на телефон 112 днес, в село Водно, община Дулово е било намерено новородено бебе до контейнер за отпадъци. Благодарение на намесата на полиция и лекари бебето е живо. Информацията бе потвърдена от кмета на Дулово Невхис..

публикувано на 12.09.24 в 19:40

СОС даде разрешение на директора на "Шейново" за извънсъдебно споразумение за разменените бебета

Директорът на столичната АГ болница "Шейново" има разрешение да сключи извънсъдебно споразумение за обезщетяване на едно от семействата на разменените преди две години бебета. Разрешението беше дадено на заседание на Столичния общински съвет, без да се коментират стойността на обезщетението и личните данни на майката, която ще го получи...

публикувано на 12.09.24 в 19:09
Християн Мицкоски

Скопие ще разследва как са харчили хонорарите си членовете на общата българо-македонска историческа комисия

Властта в Скопие ще разследва как са харчили хонорарите си доскорошните членове от страна на Република Северна Македония на съвместната комисия за общата ни история. Това заяви премиерът на РСМ Християн Мицкоски в отговор на публикувана днес позиция на уволнените от комисията учени, в която те го обвиняват в авторитаризъм.   В позицията на уволнените..

публикувано на 12.09.24 в 19:00

До остров Левкада потъна лодка с българи, спасени са

До остров Левкада потъна лодка с българи, които са спасени. Властите разследват причините за инцидента. Потъналата лодка до Левкада е била под гръцки флаг, а шестимата пътници - българскси туристи, които са я наели за разходка в морето, съобщава местен информационен сайт.  Капитанът на лодката не е подал сигнал към морска охрана, а се е свързал с..

публикувано на 12.09.24 в 18:48
Надежда Радулова

Надежда Радулова: "Градинарят и смъртта" е разказ за загубата, но и за даровете на смъртта

"Градинарят и смъртта" е разказ за загубата, но и за даровете на смъртта, за това което всяка среща с ръба, с брега, на който идва лодкаря, всички знаем, кой е лодкарят, ни дава. Даровете един, от които е много важен е да приемеш смъртта, да се отвориш за нея, един вид  да направиш жертва. Така писателката и преводач Надежда Радулова..

публикувано на 12.09.24 в 18:43

Костадин Филипов: Гордана Силяновска-Давкова може би се опитва да играе ролята на "доброто ченге"

Може би Гордана Силяновска-Давкова се опитва да играе ролята на доброто "ченге" , а Християн Мицкоски е лошото, позната схема от дипломацията, която не винаги носи резултат. Така коментира пред БНР журналистът Костадин Филипов предстоящото идване в София на президентката на Република Северна Македония. Президентът на РСМ Гордана..

публикувано на 12.09.24 в 18:40