Британският „Дейли телеграф“ съобщи, че тримата българи, задържани по подозрения в шпионаж за Русия, в продължение на 10 години са използвали апартамент в Западен Лондон, недалеч от военновъздушната база Нортхолт, която редовно се използва от министри, ръководители на чужди държави и НАТО, както и членове на кралското семейство, за полети в чужбина.
Съсед в сградата, където е апартамента на улицата в Нортхолт, е цитиран от репортери на вестника да казва, че един от заподозрените – Бисер Джамбазов, е твърдял, че работи за Интерпол и че се е опитал да инсталира голяма сателитна чиния отстрани на къщата. Друга съседка също си спомня за „необичайния“ инцидент със сателитната чиния, като отбелязва, че си спомня, че е направен опит тя да бъде насочена в различна посока от всички останали сателитни чинии наоколо. Жената казва, че Джамбазов е действал с приятел, но в крайна сметка чинията не е била поставена, защото тя е имало спор с тях, тъй като огромното съоръжение е щяло да засенчи нейния апартамент.
В нова статия в „Дейли мейл“ пък се набляга на дейноста на Бисер Джамбазов и Катрин Иванова, като се цитира интервю на Иванова за БНР през 2019 година. Вестникът посочвна, че по време на ареста им в Хароу, северозападен Лондон, и двамата са работели през нощта – Джамбазов като куриер, превозващ кръв, а Иванова като лаборантка – за да могат през деня да се посвещават на създадената от тях платформа за подпомагане на българите, живеещи зад граница. Те са разчитали на помощта на приятели, които са били учители по английски, предлагайки услугите си безплатно.
Двамата твърдят, че не са ползвали финансиране по европейски програми. Онлайн рецензии от 2018 година съдържат похвали за Катрин и Бисер, че помагат на българите. В една от тях се казва, че „няма много българи, които отделят от ценното си време, за да направят нещо полезно за българската общност в Англия“. „Дейли мейл“ междувременно пише, че Джамбазов е пубикувал кадри от негова реч и протест срещу локдауните по време на пандемията, твърдейки, че броят на умиращите от Ковид-19 е много по-малък, отколкото казва британското правителство.
Професор Мишел Стравшински е възпитаник на Масачузетския технологичен институт. Повече от 10 години е работил, а накрая оглавявал изследователския отдел на Банката на Израел. Преподава в Еврейския университет в Йерусалим и Университета в Тел Авив. Публикува статии във водещи списания по целия свят. Сред най-известните му трудове са..
Само в рамките на 15 минути полицията в Благоевград откри 13-годишно момиче, избягало от дома си. По непотвърдена информация детето направило опит да сложи край на живота си. Сигналът за изчезналото дете е подаден снощи от майката на момичето. Полицейските служители незабавно предприели оперативно-издирвателни действия и уведомили всички..
В последните години започнаха да наричат тези театрални събития в Паталеница фестивал. И съм приятно изненада, че оценката на изследователите, които изследват гражданските Шекспирови фестивали в Европа, ни сложиха в десетката, сподели в интервю пред БНР Инна Церовска, създател на школата и артдиректор. "След като правиш нещо с огромна любов..
Напълно загасен е пожарът в цеха за производство на найлон и пакетиране на пластмасови отпадъци в Средец. Директорът на Регионалната служба за пожарна безопасност и защита на населението ст. комисар Николай Николаев заяви, че на места огънят ще продължава да тлее до края на деня. В града остава частичното бедствено положение. Черният дим..
Украйна e получила потвърждение от партньорите си, че ще осигурят финансиране за три зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и продължава да търси съдействие от тях за придобиване на още седем, заяви украинският президент Володимир Зеленски. Два от комплексите ще бъдат осигурени от Германия и един от Норвегия. Продължават разговорите с представители..
Над 5 милиарда лева ще бъдат изразходвани в периода 2026-2032 година по линията на Социалния фонд за климата. Представители на неправителствения сектор обаче изразяват притеснения дали тези средства ще достигнат до най-уязвимите. Драгомир Цанев, изпълнителен директор на фондация "Център за енергийна ефективност ЕнЕфект", обясни пред БНР, че..
Гърция получава голямо финансиране за засилване на охраната на морската граница заради натиска от нелегални мигранти към гръцките острови. Програмата е за 450 млн. евро и е финансирана от Европейския съюз, съобщиха министърът на миграцията Танос Плеврис и министърът на търговския флот Василис Кикилиас. Изпълнението на тази програма..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...