Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви нарушения отчитат българо-румънските екипи по безопасност на движението?

3
Снимка: Незабравка Кирова

Превишена скорост и неправилно изпреварване са най-честите нарушения, на които се натъкват смесените българо-румънски екипи по безопасност на движението в районите на Силистра и румънския град Кълъраш.

Това е впечатлението на полицейските служители от двете страни на Дунав, особено в дните, когато румънски туристи пътуват от и към черноморските курорти в нашата страна.

Контролът се извършва в дните петък, събота и неделя, когато трафикът от и за румънско-българската граница е най-засилен. Тогава пътуват основно румънски туристи, коментира Антоний Радков, младши автоконтрольор от сектор "Пътна полиция" при Областната дирекция на МВР в Силистра.

Разлика по време на дежурствата от едната и другата страна на реката почти няма, каза още полицай Антоний Радков. Едни и същи нарушения правят и румънските, и българските водачи, без значение на коя територия са, но има нещо, което липсва при водачите от северната ни съседка:

"Докато съм бил там, алкохол е нямало. Тук по-често има алкохол и български граждани са тези, които хващаме да шофират с алкохол".

Наблюденията за нарушенията и в Силистра, и в Кълъраш потвърди и младши автоконтрольор Георги Георги Георгиев, който също дава дежурства и у нас, и в Румъния.

Според румънския полицай Роберт Шопу, който дежури заедно с българските си колеги, работата на смесените българо-румънски екипи е изключително полезна за полицейските служители и от двете страни:

"Комуникацията е много по-лесна, а сънародниците ми са много по-спокойни, когато виждат румънски полицаи. Когато има езикова бариера, е много трудно да се вземат адекватни решения. Съвместните ни дейности са насочени към подобряване на сътрудничеството между правоохранителните органи на двете държави и повишаване на сигурността на движението по пътищата, респективно ефективността на контрола за разкриване и санкциониране на водачи, които нарушават правилата за движение, както и идентифициране на откраднати МПС, които не отговарят на условията за допускане до движение по обществени пътища и проверка на изпълнението на условията за движение по обществени пътища в Румъния на превозни средства, регистрирани в България. В същото време екипите от румънски и български полицаи действат за разкриване на превозни средства, регистрирани в Румъния, България или други държави, които се движат незаконно на територията на двете държави, както и за разкриване на водачи, които шофират под въздействието на алкохол. напитки или психоактивни вещества".

Съвместната контролна дейност на полицейските служби в Силистра и в румънския град Кълъраш датира от повече от 10 години, на база на подписан в Гюргево документ за извършване на съвместни дейности за опазване на обществения ред в двете държави.

До момента в България са проверени 396 МПС - 147 български, 188 румънски и 61 други. За установени нарушения са били съставени 7 акта и 21 фиша и връчени още 12 електронни фиша.

Репортаж на Незабравка Кирова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Незабравка Кирова


По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова платформа за колективно финансиране ще помага на стартиращи компании да набират капитал

Нова платформа за колективно финансиране SpaceCrowd ще помага на стартиращи компании да набират капитал. Платформата за краудфъндиг (термин, с който се описва процес на набиране на капитал от множество малки инвеститори, включително и частни лица) е разработена съвместно от Българската фондова борса и Централния депозитар. Тя е насочена към..

публикувано на 07.02.25 в 13:45

Коща за санкциите на Тръмп срещу Международния наказателен съд: Подкопават системата на международното наказателно право

"Санкциите срещу Международния наказателен съд заплашват неговата независимост и подкопават като цяло системата на международното наказателно право", написа председателят на Европейския съвет Антониу Коща в платформите Х и Blue sky. Коментарът му бе по повод решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи санкции срещу съда,..

публикувано на 07.02.25 в 13:38
Съдебната палата в Кюстендил

Регистриран е ръст на делата в Районния съд в Кюстендил

Регистриран е ръст на постъпилите дела в Районен съд-Кюстендил през 2024 год., сочи анализът на правораздавателното ведомство. Новообразувани са общо 4 418 дела или със 163 повече спрямо 2023 г. и с 474 повече спрямо 2022 г. През 2024 г. в съда са разгледани 4 888 дела, от които несвършени 470. Наблюдава се увеличение на гражданските дела и..

публикувано на 07.02.25 в 13:38
Костадин Костадинов

"Възраждане" искат временна комисия да разследва дейността на чужди фондации у нас

"Възраждане" ще подкрепи законодателните предложения на ГЕРБ-СДС за пълна забрана на вейповете и на енергийните напитки за деца и подрастващи, заяви Костадин Костадинов: "Дали ще го внесе ГЕРБ, дали ще го внесе някоя друга политическа сила, в този случай тя ще срещне подкрепата на всички политически сили в парламента. Вярвам, защото това е нещо,..

публикувано на 07.02.25 в 13:12

10 български артисти и творци – с държавни месечни награди от по 700 лв.

Парламентът отпусна държавни парични награди на 10 български артисти и творци за особени заслуги към българската държава и нация.   Решението беше прието единодушно със 159 гласа "за". Награди от 700 лева месечно се отпускат пожизнено на актьорите Владимир Пенев, Ели Скорчева, Георги Стайков, Мартина Вачкова, Антон Радичев, народната певица..

публикувано на 07.02.25 в 13:12

Нова мейл измама: Пише ви адвокатско дружество и ви заразява компютъра

Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната.  Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От ГДБОП предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във фалшивото съобщение има данни, че..

публикувано на 07.02.25 в 13:08

Съдът решава до месец и половина дали Законът за здравето дискриминира пациенти

Софийският административен съд даде ход на делото, в което държавата и неправителствена организация спорят дали Законът за здравето дискриминира пациенти по възраст и по вид увреждания при заплащане на лечение. Става дума за хора с редки заболявания или с редки форми на чести заболявания, за които след навършване на пълнолетие не е осигурено..

публикувано на 07.02.25 в 13:06