Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родови корени: Марияна Кърк от Ямбол до Великобритания

3
Марияна Кърк
Снимка: Даниела Костова

Това, че светът се е превърнал в едно огромно село, отдавна не е новина. Нашенци живеят по всички краища на земното кълбо, но по- важното е, че голяма част от тях държат на корените си, вглеждат се в пътя на дедите си и така чертаят бъдещето на собствените си деца.

Марияна Кърк е родена в Ямбол преди 47 години, завършила е езиковата гимназия в града и както на много млади момичета от това поколение животът и я изпраща в чужбина. 

В Англия създава семейство, отглежда дъщеря. Работи като детска учителка.

Преди няколко години Марияна решава да се зарови в миналото.

Светлана Бъчварова и Марияна Кърк (от ляво на дясно)

"Аз проучих родословното си дърво благодарение и на помощта на директора на Държавния архив в Ямбол Светлана Бъчварова. Използвах и документи от Военно-историческия архив във Велико Търново, централния архив в София, за да видя прадядовците си като ученици използвах архиви в Ямбол, а за да засека информацията използвах и данни от Габровския музей на образованието.

Разбрах много за това как се е учило през годините на моите прадядовци. Като се срещах и говорих вече не само с мои живи предци, но и с други съвсем непознати хора.

Така създадох прекрасни родословни дървета с имена, което ще оставя на моето дете, заедно с родови истории..., разказа за "По първи петли" Марияна Кърк.

Първите имена, които е събрала датират от далечната 1800 - та година.

Въпреки, че е проучила много от родовите си линии, Марияна е изключително впечатлена от прадедите си, живели в елховското село Раздел.

В много елховски села през последните десетилетия се заселиха и много англичани, как  те реагират на нейните проучвания.

"Те като чуят с какво съм се захванала, искат да разберат какво е било миналото на селото, което те са избрали за свой дом, поясни още Марияна Кърк.

Докато Марияна прави своите изследвания, на моменти тъгата и носталгията по миналото са се прокрадвали в спомените и разказите на нейните роднини.

"Най-важно не е да проливаме сълзи какво е било в миналото, а да предадем на нашите деца как нашите предци са овладявали природата и са се борили за своя живот, смята българката.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38