Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народната мъдрост гласи: Не си живял, ако не си съградил чешма!

За белите чешми и живата вода на България - кой ги строи, кой ги прославя в песни и легенди

2
Снимка: facebook.com/pages/Площад Хаджи Димитър, Сливен

Не си живял, ако не си направил чешма! Така гласи народната мъдрост. Най-много чешми казват има в Родопите, защото там традицията го повелява. 

По чешми обаче не им отстъпва и района на Сливен. От ниската част до върха на планината те са над 40, като голяма част от тях са правени преди повече от столетие, за някои се пеят песни, за други се вярва, че са самодивски сборища, а трети пък лековити. 

Стефан Стефанов преди години се нае да изследва доколко е годна за пиене водата в тези чешми и организатор на планинския маратон „Хайдушки пътеки“.

Бялата чешма, Андреева чешма, Драгиева чешма и още много имена на чешми изброява в "Рано в неделя" Стефан Стефанов, с идеята да си спомним за най-известните.

А най-известната е, разбира се, е Драгиева чешма….


Кой обаче ги е правил тези чешми, като оставим настрана хайдушките сборища, защото е ясно, че хайдутин чешма не гради.


"Навремето са ги правили овчарите, за да пият животните вода. А там наблизо са се правели и хайдушките сборища, като хайдутите са се възползвали от водата, но и от възможността за храна от мандрите, разказа още за "Хоризонт" Стефан Стефанов.

Има и лековити извори. На Карандила се намира известния „Кушбунар“ или преведено на български Орлов извор или Птичи извор. Известен още от времената на траките, там е ходил да се лекува и кримския хан Селим Герай, а района е бил любим за лов на султан Мохамед IV, пише сливенския краевед д-р Симеон Табаков в книгата си „Опит за история на град Сливен“.

"Кушбунар е много известно хайдушко сборище….Там е началото на Априлското възстание в Сливен. Водата е лековита, а турците са знаели за тази лековитост за очни болести..., допълни Стефанов.

Най-добрата вода за пиене пък извира от процепа на скалата известна като „Архангела“. За там Стефан има интересна теория:

"Имаме такива извори, в които водата е жива…Жива вода е с PH над 8, като водата при Архангела е от тракийско време и олицетворява майката Земя, каза още Стефанов.

Неминуемо засягаме темата за легендите и иманярските набези в района старите чешми.


"Като се отиде в планината, се явяват самодиви, които танцуват голо хоро, а мъжете отвличат най-красивите от тях. А иманаярските истории са свързани с това, че всяка чешма е нишан за заровено злато, допълни Стефан Стефанов. 

И докато разказваме за чешмите построени от другите, лековити води и такива с  идеални параметри за пиене, щяхме забравим, че и в момента в Балкана се гради нова чешма. Стефан е по следите на вода, която иска да хване, за да съгради и той нещо след себе си.

На Стефан Стефанов пожелаваме успех в съграждането на чешмата, която ще утолява жаждата на туристи и животни в района, който е избрал и нарочно не казвам къде е. 

Делото му е благородно, дано не се намери чиновник да го спре. Защото точно поради чиновническо бездушие и безхаберие най-лековитият извор в района Сливенски минерални бани тече в река Тунджа и топли зимата рибите и жабите..


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40