Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Маринов: Студът не е толкова страшен фактор - тук всичко е отопляемо

Исландия - земя от лава и лед

Снимката е илюстративна
Снимка: Крум Крумов

Интересно място е Исландия, климатът е суров, а нощите дълги, може би затова хората там обичат да четат, да си подаряват книги. 
Исландците използват приложение, за да разберат дали са роднини с човека, с когото ще се срещат. По какво още си приличаме или различаваме с исландците?
За това разказа в "Нощен Хоризонт" Мартин Маринов, администратор на една Фейсбук група на българи, които живеят в Исландия. Той живее и работи в Исландия от 12 години.

Исландия се намира в северната част на Атлантическия океан, между Шотландия и Гренландия. 

Това е ледената страна, където има северно сияние, изригват вулкани, бълбукат водите на топли гейзери и всичко това е свързано с много митове и легенди.

Снимката е илюстративна

Историците твърдят, че ирландски монаси заселват исландският остров преди викингите, после норвежци и датчани владеят острова. Исландия е независима република от 1944 година. Скандинавското влияние върху културата й оставя своя отпечатък. 

Снимката е илюстративна    Снимка: Мелания Рашева

Земя от лава и лед. Малко над 370 хиляди души, почти изцяло градско население, християни. Площта на Исландия 100 хиляди квадратни километра. Една от най-северните точки на Европа, отдалечена от континета, всъщност е най-големият остров в Европа.

Дом е на полярната лисица и морските птици. Голяма част от територията на острова се заема от обширно плато, над което се извисяват планински масиви. В Исландия има 200 вулкана. А, 30 от тях са активни през последните 1000 години. През острова минава гъста речна мрежа. Едни от най-чистите води в света. Казват, че Исландия е единственото място в света, където можете да плувате между две тектонски плочи. Това е цепнатината Силфра, където мижете да докоснете с ръце северноамериканският и евразийският континет едновременно. 

Исландия има около 700 българи по официална статистика. Аз дойдох тук за три месеца и така останах времено уж вече 12 години. Може да се каже, че идването ми тук беше една авантюра...

Тук ме задържа спокойствието. Задържа ме това, че тук хората не крадат, сигурно е, така си загубих телефона на улицата, намерих го след дни на същото място на земята, малко настъпан, но работещ, разказа за "Нощен Хоризонт" Маритн Маринов.

Снимката е илюстративна

"С времето установих, че студът тук не е толкова страшен фактор, защото всяко едно място е отопляемо. Освен това не е и толкова студуено, защото зимата става около минус 1 - 2 градуса.

Тук няма проблем с конкуренцията, има работа както се казва -  "за целия китайски народ". Местните не гледат с лошо око на чужденците, разпитват за нас, какво ядем, знаят доста за България, а преди 13 години е имало директен полет Варна - Рейкявик. Тогава доста ирландци са ходили на море в България

Знаят за шопската ни салата, ракия и баница, както и за Христо Стоичков, сподели още Маринов.

Маринов обясни, че термалните извори също се използват за отопление. По думите му до Рейкявик има голяма термална централа, през която по тръби отоплението стига до града и то наистина е евтино, посочи още той.

Страхът от близостта до вулканите и тяхното избухване е свързана с това, че понякога се предшества от земетресение, това е всъщност по-тревожното и плашещото...

Но после видях, че исландците въобще не се стресират от избухващите вулкани, пепел и лава, разказа още за БНР Маринов.

"Гледката от избухнал вулкан е величествена, топлината е огромна, а Гражданска защита осигурява безопасното гледане, защото газовете понякога са токсични. Винаги има голям брой туристи, които идват именно заради вулканите, допълни още той.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16