Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бела Бенова за любовта към морските фарове в поезия и фотоси

4
Снимка: ФБ/По пътя на пулсиращата светлина

Морските фарове са темата на живота на Бела Бенова и тя почти всяка година предприема пътешествия с колело до различни дестинации по света, за да снима фаровете. За последните й пътешествия в Швеция и Шотландия, както и за книгите и стиховете й, Бела Бенова разказва в "Нощен Хоризонт":

"Родена съм във Варна и от ранна детска възраст съм израстнала със светлината на фар Галата, която гледах от балкона в къщи. Но макар, че още като дете да се преместихме в София, любовта ми към морето остана завинаги...

А идеята към заснемането на морските фарове се зароди съвсем спонтанно в лятото на 2006 година по време на стажът ми за доктурантура във Франция. През 2007 пролетта реших да олганидирам велосипедно шествие по всички български фарове и да ги заснема, разказа за "Хоризонт" Бела Бенова.

Фотографията е другата ми голяма безконечна любов, както и желанието ми да интервюирам пазачите на фарове. В началото нямах идея как точно това ще бъде представено на широката публика, но след 6 години вече първата ми книга беше вече факт, допълни Бенова.
Бела Бенова
От 2007 г. тя се занимава с пътешествия с цел заснемането на морски фарове по света. Хиляди са фаровете, които е заснела.

А обиколките по света се осъществяват вече 20 години с едно и също издържливо, както го нарича любителката на фарове, колело.

"То е осиновено от най-добрият ми приятел, който замина за САЩ и ми го остави да го пазя, а с колелото обиколих 20 европейски държави..., спомня си Бенова.

Тя е автор на различни материали по темата за морските фарове: в периодичния печат - списания „Морски Свят“ и „Одисей“, вестници, електронни издания, както и в няколко книги. Участва в различни литературни четения и други събития, като член на литературните организации: Асоциация на младите български писатели, Организация на Писателите Странници, Отвъд кориците. Публикувала е проза и поезия онлайн в различни издания, портали и формати.


Пътешествията, изложбите, представянията на книгите досега са получавали значим отзвук по електронните и класическите медии в България. Международните представяния на изложбата „Дом на Светлината” – морски фарове от България и света и пътеписа за фаровете са били в: Прага, декември и май 2018 г. и Люксембург, 26 септември 2020. Проектите й включват Брюксел, Рейкявик, Дъблин, Талин, Виена и др. Изложбата има над 10 издания в страната, а част от нея е перманентна експозиция, която може да се види в село Емона.

"Това лято бях в Швеция, но летях с колелото и в самолет. Също успях да довърша пътешествието си от преди две години в Дания, когато пропуснах от небрежност един немалък остров в Дания с 10 - ти фара. Така че, този път не ми избягал.

В Швеция изминах над 2000 км. Иначе често ходя с повече от повече багаж, отколкото ми трябва, храна и вода за два дни напред... , каза още Бела Бенова.
Бела Бенова
Бела Бенова е инженер по образование (Магистър ТУ-София, PhD - Universited'Artois, Франция + ТУ-София).

Освен това е пътешественик, фотограф, писател.

Като фотограф има редица самостоятелни фотоизложби, както и участия в групови изложби. Нейни фотографски творби са награждавани в различни конкурси.

Автор е на 5 книги, 3 от тях са илюстрирани със собствени фотографии. Нейните книги са "По пътя на пулсиращата светлина"-велопътешествие по българските морски фарове през 2007 г., пътепис (2013); "Врати"- сборник поезия и миниатюри (2015); "Гостенка в миналото": Бетюнски дневник март-май 2006, сборник есета (2016). И трите книги са на издателство СТАЛКЕР, Варна.

Пътеписът е издаден и на английски - Following the Pulsing Light (Skala Print, 2020). Последната книга на Бела Бенова е стихосбирката „ЕГОистини“ (Потайниче, 2021). Творческата страница вижте тук.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21