Започва тридневната среща на върха на страните от БРИКС в Йоханесбург, Южна Африка.
Основното, което се промени след началото на войната в Украйна е, че страните в този съюз се опитват по-активно да изместят еднополярната финансово-парична система с нейна алтернатива – доларът да бъде изместен от друга форма на финансова комуникация между страните от тази част от света, които са в някаква форма на конфликт със САЩ, посочи той.
На този етап търговията помежду им започва да се променя от долари в юани, рупии, рубли и т.н. По-лесната част е да се намали търговията в долари, по-трудната е промяната в т. нар. базови активи, върху които стъпва финансовата система – американските държавни ценни книжа продължават да изпълняват тази роля в световната финансова система. Всички големи централни банки от групата на БРИКС закупуват злато с идеята да го използват като основен базов актив, поясни експертът в предаването "12+4".
"Най-ключовият въпрос пред страните членки е как да решат този проблем с резервите. На този етап световните резерви се държат основно в американски държавни ценни книжа. Има някакъв ефект на отделяне от американската система, но когато базата продължава да е стъпила на практика на американски дълг, зависимостта на тези страни към американската финансова система остава."
Създадена е банка за развитие, която е разположена в Шанхай и финансира основно инфраструктурни проекти. Тази банка ще дава кредити и в някои от валутите на своите членове, така че да се допълни процесът на откъсване от финансовата система на САЩ, описа част от процесите Стоян Панчев.
Секвестирането на руски активи след началото на войната до голяма степен е ускорило дедоларизацията, смята Панчев.
Почти невъзможно е обаче да се стигне до обща валута на страните от БРИКС, изрази мнение икономистът. По думите му "това е почти абсурдно като идея". За сравнение той направи паралел с еврозоната, която въпреки предпоставките за конвергенция, "има огромни проблеми, които не само не се решават, а се задълбочават".
От 15 подали заявления за участие в БРИКС се очаква 4-5 да бъдат приети – това са страни от Глобалния юг, сред които Иран и Индонезия, допълни още Стоян Панчев в началото на срещата на страните от съюза в Южна Африка.
"Това, което ги обединява, е противопоставянето със САЩ. Те смятат, че техният геостратегически интерес е да имат комуникация и с блок от държави, които се опитват да изградят алтернативна система."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост ! Това призова в интервю за БНР Стефан Димитров, създател на проекта airbg.info . " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..
Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството. Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...
Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..
Изпращаме успешна година за криптопазарите , с над двойно покачване на цената на биткойн. Това каза пред БНР Валентин Михов, лектор за криптопазарите във Финансовата академия. След избирането на Доналд Тръмп се очаква обръщане на 180 градуса на политиката на САЩ и регулаторните органи към този актив , в противовес с рестриктивната..
235 хиляди лева са нужни, за да започне ремонта на читалище „Отец Паисий“ в село Извор. От края на 2023 г. ръководството на читалището по всевъзможни начини се опитва да събере необходимите средства. Събраната сума до момента е около 40 хиляди лева. Кампанията за набиране на средства продължава, така че който желае може да направи дарение от 2..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Тази картина на трудовия пазар очерта в интервю за БНР Георги Първанов, експерт по човешки ресурси, член на УС на Българската..
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис представи програма за връщане на младите хора по селата и на специалистите от чужбина. Правителството подготвя нова програма със стимули за връщане на младите гърци по селата в пограничните райони, както и за връщане на млади специалисти от чужбина. Това заяви премиерът Мицотакис в интервю за гръцките медии...
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
В края на 2024-та година Синдикатът на административните служители "Подкрепа" започна национална кампания под наслов "Нашият глас за отнетия клас!" с..
"Министерският съвет изпълни задължението, което трябваше да изпълни по силата на текст от Кодекса на труда. Трябваше да се изпълни – все още не е..