Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови лаборатории, но има ли висококвалифициран и специално обучен персонал за тях?

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Темата за отнемането на автомобилите на водачи, заловени да шофират след употреба на алкохол или наркотици, отвори въпроси, които може би са били пренебрегнати от законодателите.   

Депутати от "Продължаваме промяната" се срещнаха във вторник (22-ри август) с вътрешния министър Калин Стоянов, след което заявиха, че до седмица се очаква неяснотите около отнемането на автомобили да отпаднат. Въпреки това обаче е необходима и законова промяна.

За да няма ощетени от тестове с фалшиви положителни резултати, ще се направи всичко възможно в кратки срокове да заработят повече лаборатории за изследване на кръвни проби, увери премиерът Николай Денков.   

В предаването "12+3" проф. Добрин Свинаров - началник на Централната клинична лаборатория към Александровска болница и Владимир Тодоров, председател на Асоциацията на пострадалите при катастрофи, коментираха, че големият проблем е липсата на лаборатории и бавното обработване на тестовете на шофьорите

Владимир Тодоров

Според Тодоров е трябвало да бъде даден гратисен период от около 5-6 месеца, преди да влезе в сила новата разпоредба в закона, предвиждаща конфискация на превозното средство, за да се изградят през това време необходимите лаборатории:

Около 12-23 хиляди души се залавят в България годишно, шофиращи след употреба на алкохол, от които 5-6 хиляди са с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2%, те са много опасни. Шофьори с положителен тест за наркотици са около 8-9 хиляди годишно, обясни той и обобщи:

"Около 18-20 хиляди души се залавят годишно с алкохол и наркотици".

Проф. Добрин Свинаров подчерта, че трябва да бъде отделен анализът на алкохол в кръвта от анализа на субстанции и лекарства, с които се злоупотребява:

"Определянето на алкохол може да се извърши във всяка клинична лаборатория, разполагаща със съвременен клинично химичен анализатор. Такива лаборатории в България има над 600. ... Създаването на лаборатории за изследване на наркотици и лекарства, с които се злоупотребява, защото такива няма в България, изисква съществени усилия. Не е първото доставката на високоспециализирана и добре подбрана апаратура. Още по-важно е, че тези лаборатории трябва да отговарят на целостта на медицинския стандарт за клинична лаборатория и да са възможно близо до международния стандарт, който определя изискванията за качество и управление на качеството в медицинските лаборатории на международно равнище. Става дума за сградна структура, специфична апаратура и подготовка на кадровия състав. Тези лаборатории изискват висококвалифициран и специално обучен персонал. Трябва добре да се разбере, че въпросът с кадровия състав е еднакво важен, дори по-важен от закупуването на апаратура. Не бива да се подценява. Не можем да си представим, че закупуването на апаратура, инсталацията ѝ на 5 до 7 места в страната, ще реши въпроса. Напротив - ще доведе до катастрофа, ако не подготвим кадрите". 

Проф. Добрин Свинаров

Той беше категоричен, че лабораториите са медицински, извършват медицинска дейност, и трябва "да бъдат изведени от силовите структури, каквито и да са те, а трябва да са под управлението на Министерството на здравеопазването".

Интервю на Георги Налбантов с проф. Добрин Свинаров и Владимир Тодоров в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Джо Байдън

Байдън: Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран

Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран, заяви американският президент Джо Байдън. Нови израелски въздушни удари в Южен Бейрут са поразили централата на разузнаването на терористичната организация "Хизбула", твърди израелската армия. Последните трите въздушни удара по южните предградия на Бейрут идват след нощ на интензивни..

публикувано на 03.10.24 в 19:03

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35