Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Важно е децата от уязвими групи да са в самостоятелни паралелки"

В Силистренско продължава трайната тенденция да се закриват училища заради малкото деца

Сливането на паралелки води неизбежно до закриване на училището след време, отчитат образователни експерти

Снимка: Незабравка Кирова

Близо 800 ще са първокласниците в Силистренска област, съобщават от Регионалното управление на образованието.

Записани са вече и 778 седмокласници в 34 паралелки. Добрата новина е, че няма закрити, дори все още има свободни места в 20 от тях.

Очаква се в ХІІ клас да преминат 649 ученици в дневна форма на обучение.

Новата учебна година в Силистренска община обаче ще започне с едно училище по-малко, след като миналата година бе закрито учебното заведение в село Брадвари.

Тенденцията в годините показва, че появят ли се маломерни и слети паралелки, то краят е предизвестен и е въпрос на време.

Тъжно е, когато училищния звънец в едно училище заглъхне. За последните 30 години това се е случило с 9 училища на територията на Община Силистра. Последното е в село Брадвари, където остава в миналото училище с 80-годишна история.

Започне ли броя на учениците да намалява чувствително, не е далеч и денят, когато училището затваря врати. Така се е случило и в Брадвари, описва ситуацията Росица Димова, дългогодишен експерт в отдел "Образование" в Силистра.

В селото слятата паралелка е една от 1998 г., после стават две, а след 2017/2018 г., когато основните училища станаха до 7. клас слетите паралелки станали три, плюс една маломерна.

"2004/2005 година е имало 107 ученици. Постепенно във времето намаляват децата. Тази учебна година 29 деца. Просто е ясно, че с толкова деца е изключително трудно финансирането на училищен бюджет. Беше неизбежно. Училището в Айдемир закрихме", разказва Димова.

Към днешна дата освен в Силистра, училища остават в селата Калипетрово и Професор Иширково. Първото е с 5 маломерни и 1 слята паралелка, а второто - с 6 маломерни. Още 6 маломерни ще има и в Общинското спортно училище "Дръстър".

А дофинансирането е от Община Силистра, но при определени условия. Като за последните 6 години са дадени над 300 000 лева.

От 2007 година датира началото на маломерните паралелки в Основно училище "Св. св. Кирил и Методий" в Калипетрово. Тогава учениците са били 177. Започват с две маломерни паралелки, за да станат всички такива десет години по-късно.

"Много намаляха децата. Тази година всички паралелки са маломерни. Нашата цел е, колкото е възможно да задържим самостоятелните паралелки, защото едно сливане напред във времето ще доведе до неизбежния етап на закриване."

Важно е децата от уязвими групи да са в самостоятелни паралелки,твърди  Росица Димова.

"Ефективността на учебния процес е по-различна."

Ситуацията и в останалите общини в региона е сходна. И там своя отпечатък в годините оставят демографската криза и миграцията, като основно те се отразяват на селските училища. От 1962 година до сега в област Силистра са били закрити близо 80 учебни заведения.

Снимки: Незабравка Кирова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09