Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Важно е децата от уязвими групи да са в самостоятелни паралелки"

В Силистренско продължава трайната тенденция да се закриват училища заради малкото деца

Сливането на паралелки води неизбежно до закриване на училището след време, отчитат образователни експерти

Снимка: Незабравка Кирова

Близо 800 ще са първокласниците в Силистренска област, съобщават от Регионалното управление на образованието.

Записани са вече и 778 седмокласници в 34 паралелки. Добрата новина е, че няма закрити, дори все още има свободни места в 20 от тях.

Очаква се в ХІІ клас да преминат 649 ученици в дневна форма на обучение.

Новата учебна година в Силистренска община обаче ще започне с едно училище по-малко, след като миналата година бе закрито учебното заведение в село Брадвари.

Тенденцията в годините показва, че появят ли се маломерни и слети паралелки, то краят е предизвестен и е въпрос на време.

Тъжно е, когато училищния звънец в едно училище заглъхне. За последните 30 години това се е случило с 9 училища на територията на Община Силистра. Последното е в село Брадвари, където остава в миналото училище с 80-годишна история.

Започне ли броя на учениците да намалява чувствително, не е далеч и денят, когато училището затваря врати. Така се е случило и в Брадвари, описва ситуацията Росица Димова, дългогодишен експерт в отдел "Образование" в Силистра.

В селото слятата паралелка е една от 1998 г., после стават две, а след 2017/2018 г., когато основните училища станаха до 7. клас слетите паралелки станали три, плюс една маломерна.

"2004/2005 година е имало 107 ученици. Постепенно във времето намаляват децата. Тази учебна година 29 деца. Просто е ясно, че с толкова деца е изключително трудно финансирането на училищен бюджет. Беше неизбежно. Училището в Айдемир закрихме", разказва Димова.

Към днешна дата освен в Силистра, училища остават в селата Калипетрово и Професор Иширково. Първото е с 5 маломерни и 1 слята паралелка, а второто - с 6 маломерни. Още 6 маломерни ще има и в Общинското спортно училище "Дръстър".

А дофинансирането е от Община Силистра, но при определени условия. Като за последните 6 години са дадени над 300 000 лева.

От 2007 година датира началото на маломерните паралелки в Основно училище "Св. св. Кирил и Методий" в Калипетрово. Тогава учениците са били 177. Започват с две маломерни паралелки, за да станат всички такива десет години по-късно.

"Много намаляха децата. Тази година всички паралелки са маломерни. Нашата цел е, колкото е възможно да задържим самостоятелните паралелки, защото едно сливане напред във времето ще доведе до неизбежния етап на закриване."

Важно е децата от уязвими групи да са в самостоятелни паралелки,твърди  Росица Димова.

"Ефективността на учебния процес е по-различна."

Ситуацията и в останалите общини в региона е сходна. И там своя отпечатък в годините оставят демографската криза и миграцията, като основно те се отразяват на селските училища. От 1962 година до сега в област Силистра са били закрити близо 80 учебни заведения.

Снимки: Незабравка Кирова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Професор Радка Аргирова

Влязохме в сезона на вирусите

Ние сме непрекъснато в сезона на вирусите, казва проф. Радка Аргирова. В настъпващия сезон ще бъдат смес от няколко вируса. На първо място са заболяванията с Covid, които може да наречем инфекции и се откриват при тестване.Протичат много леко. "Ако се самоизолирате в течение на пет дни, ще допринесете много за общественото..

публикувано на 06.10.24 в 09:39

Нов православен храм беше осветен в ямболското село Завой

На големия християнски  празник “Покров на Пресвета Богородица“, който православната църква отбелязва на 1 октомври, сливенският митрополит Арсений освети новоизградения църковен храм в ямболското село Завой, носещ името “Покров на Пресвета Богородица“. "Доживяхме и в Завой да имаме храм!!! Разкраси селото ни! Означава много за нас,..

публикувано на 06.10.24 в 08:07

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14