Изложба "Ех, този цирк" ще представи музеят на София, а експонатите в нея са посветени на несъществуващата от 40 години сграда на цирка. Голям пожар унищожава зданието, което за времето си е нещо уникално. Сградата съществува само 20 години.
Експозицията ще бъде открита на 12-и септември в Регионалния исторически музей на София и ще остане там до 1-ви октомври.
В центъра на изложба "Ех, този цирк" е разказът за някогашното здание на Софийския държавен цирк – иновативно достижение на архитектите Ерослав Станков и Костадинка Станкова-Мутафова. Организаторите на изложбата припомнят, че сградата е построена на пл. "Солни пазар" в столицата. Съществува близо 20 години, преди пожар да я заличи на 25-и септември 1983 година. Сред акцентите в изложбата ще бъде специално направен макет на зданието.
От времето на идейното създаване на сградата са запазени и изложени авторски скици и чертежи. Те са допълнени с фотографии от различни периоди, а всичко ще е обогатено с автентични плакати от представленията на цирка.
Музеят осъществява изложбата в сътрудничество с журналиста Драгомир Драганов и с наследника на архитект Станков - Константин Ачков.
Експозицията е архитектурна, подчерта доц. д-р арх. Валентина Върбанова, главен експерт в музея на София и куратор на изложбата.
По време на изложбата "Ех, този цирк" ще има и съпътстващи събития. На 17-и септември /неделя/, когато е празникът на София, ще има магически спектакъл пред сградата на музея на София, а на 25-и септември ще бъде прожектиран документалния филм "Мокър от дъжд не се бои".
Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Регионален исторически музей - София
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..