Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родител: Когато човек е бил "авантюрист" да има две деца, сумата за частна градина е доста голяма

Помагат ли реално компенсациите за неприетите в ясли и градини деца?

Мария Брестничка: Няма план какво правим от днес до деня, в който за всяко от тези деца ще има места

Снимка: Яна Боянова

Изплащането на компенсации за неприети в ясла или детска градина деца не решава проблема с липсата на места в големите градове. Необходим е анализ за колко деца са необходими такива места през следващите 10 години и план как да бъдат осигурени.

Мнението е на Мария Брестничка, директор "Развитие" в Националната мрежа за децата във връзка с механизма, по който родителите на неприети в ясла деца могат да кандидатстват за финансова компенсация.

Такава компенсация се изплаща от септември миналата година, а за тази година са предвидени 10 милиона лева, които би трябвало да стигнат до семействата на близо 3500 деца от 0 до 3 години.

Какво предвиждат пренесените в наредба правила за компенсации и пред какви проблеми са изправени родителите?

Пет са условията, на които трябва да отговаря семейството на дете в яслена възраст, за да има право да поиска от държавата компенсация за това, че не му е осигурила място в общинско или държавно детско заведение. Освен че майката не трябва да е в отпуск по майчинство и да не получава финансова подкрепа или да има осигурена по програма детегледачка, се изисква детето да не е прието в яслата, в която е кандидатствало по настоящ адрес. Също така общината да не е успяла да предложи друго място в прилежащия район, поради липсата на свободни места.

Прилежащите райони в София например съвпадат с административното делене на 24-те районни общини. Така, ако родителите живеят в Люлин 1 и на детето бъде предложено място в Люлин 10, това попада в прилежащия район. Ако семейството откаже да запише детето там, няма право на компенсация, тъй като не е изпълнило едно от условията, обяснява Мария Беломорова, директор на дирекция "Бюджет и финанси" в здравното министерство. 

"Тази помощ е насочена най-вече към родители, които работят, които ползват услугите на частни детски ясли или физически лица за отглеждането на децата им, извършили са ги тези разходи и това е вид помощ, да се компенсират част от тези разходи."

По пътя на неприетите в общинска ясла деца минава Десислава от София, майка на две деца с две години разлика. Всяко от тях започва да посещава частно заведение от първа група на детската градина. Жената е получавала компенсации и за двете по линия на правилата за детските градини – през тази година месечната компенсация е 413 лева.  

"Последната градина, в която бяха и двамата, струва 1100 лева на месец за едно дете, без пътните разходи. Около една трета покрива за едно дете. Когато човек е бил "авантюрист" да има две деца, сумата е доста голяма за частна градина."

Според публикуваната за обществено обсъждане наредба за изплащане на компенсации за неприети в ясла деца, месечната сума покрива действително извършени от родителите разходи и има таван. Той е равен на стойността за издръжка на дете в предучилищното образование. До края на юли максималната сума е 413 лева, а от 1 август – 457 лева. Семейството трябва да докаже направените разходи, уточнява Мария Беломорова.  

Родителите на повече от едно дете в яслена възраст имат право да получат компенсация за всяко от децата.  

Ако детегледачката получава 600 лева, за да се грижи за две деца, за всяко от тях родителите имат право на компенсация от 300 лева. Ако заплащането на детегледачката надхвърля 1000 лева, сумата за всяко от децата ще бъде таванът от 457 лева. 

И докато родителите търсят варианти да осигурят отглеждане на децата си при липсата на достатъчно места в ясли и градините в градове като София и Варна, от Националната мрежа за децата напомнят, че управляващите нямат план как да се справят с проблема

"Какво виждаме в момента? Тези 10 милиона лева, които изглеждат като голяма сума, отделена за компенсации, които реално ще стигнат за тези 3500 деца. Виждаме планове за строежи на нови детски градини и ясли, но не виждаме ясен план какво правим от ден днешен, до точката, в която за всяко от тези деца, които искат да бъдат записани в ясли и детски градини, има места", коментира  Мария Брестничка. Тя е категорична, че трябва да има справедлив механизъм за финансиране на всяко семейство, например чрез ваучерна или друга система за плащания.

По данните на здравното министерство към май тази година семействата на 2000 деца от София и на 70 деца от Варна получават компенсации заради липсата на свободни места в яслите. Има обаче и родители, на които е отказана такава помощ, твърди Брестничка. 

"Има откази по различни причини. Това още повече задълбочава чувството за несправедливост у родителите."

В София, където проблемът с местата в общинските детски заведения е най-сериозен, след първото класиране през май тази година неприети в ясла и детска градина останаха близо 10 хиляди деца, преобладаващата част в яслена възраст.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00