Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рентгенологът с 11 издадени книги Димитър Цолов: Проблемът е да бъдат привлечени млади хора

Снимка: Ива Антонова, БНР

Както в здравеопазването с кадрите, така и за книгите с читателите проблемът е да бъдат привлечени млади хора. Това твърди врачанският рентгенолог доктор Димитър Цолов, чието хоби-страст е литературата и писането.

Димитър има издадени 11 книги. Сред тях е и стихосбирка, посветена на радостите и неволите му от бебешкия период на първия му син, разкази и романи във фантастичния поджанр "етнофентъзи", произведения в стилистиката на литературата, на ужасите с герои, вдъхновени от митични същества от родния фолклор, четива, написани с писателския похват “фикс-ъп” и криминален роман.

“В България писателството не е професия. На пръстите на двете ми ръце се броят личностите, които се издържат с писане. Писането ми е по-скоро гъдел, тръпка да напуснем за малко пределите на това сиво, скучно ежедневие.

Рентгенолог съм и ежедневието ми протича между две болници -общинската белодробна и държавната МБАЛ “Христо Ботев”. Както всяко нещо в България, така и в здравната сфера няма персонал. Не успяват да задържат млади хора да останат тук да работят и поради липсата на кадри давам много протяжни и сливащи се дежурства. Понякога наистина загубвам представа за реалността. Но хубавото на моята специалност е, че ние сме аристократите на медицината. Колкото и да е натоварено едно дежурство, винаги остава време, през което да почета от някоя увлекателна книжка или пък да поработя върху мои писания. Телевизия не гледам! Не искам да си товаря мозъка с лоши емоции с новини само за бедствия, за аварии, за тежки престъпления. Големият губещ при мен са семейството ми, прекрасната ми съпруга и двете ми деца, които много, много рядко успявам да видя”.

Щатовете в болницата във Враца са много ниски и болницата е застрашена, защото е "неконкурентна” по отношение на предлаганите възнаграждения на младите лекари, убеден е той. Трябва да се инвестира и в спешната медицина.

Както в здравеопазването, така и по темата за четенето, проблемът е с привличането на младите хора, твърди лекарят писател.

“Последните поколения, които се извъртяха, не са толкова изкушени от литературата в нейната хартиена форма, защото имат всичките глобални информационни канали в своите социални мрежи. Литературата винаги ще я има и винаги ще пребъде. Нашата цел и роля е да се опитаме да подходим по-атрактивно към децата ни, за да ги приучим на четене”.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелски войници в Ивицата Газа.

Израелска офанзива в централната част на Газа

Израелската армия започна офанзива срещу гъстонаселен район в централната част на Ивицата Газа, където досега не е извършвала сухопътни операции. Жителите на град Деир ал Балах бяха призовани незабавно да се евакуират. В района са намерили подслон и много бежанци от Рафах и Хан Юнис. Според източници на агенция Ройтерс досега израелските военни не..

публикувано на 21.07.25 в 12:05

СДВР: По сигнал са установени 25 чуждeнци в жилищна сграда, не е проверяван офис на НПО

В съобщение до медиите от Столичната полиция подчертаха, че твърденията за проверяван офис на неправителствена организация не отговарят на истината. Служители на сектор "Противодействие на престъпления, свързани с незаконно пребиваване и преминаване на чужденци в страната" са направили тази сутрин проверка по сигнал в жилищна сграда, в..

публикувано на 21.07.25 в 11:44

НЗОК ще заплаща лечение на мъж с рядко генетично заболяване

Здравната каса ще заплаща скъпоструващо и нерегистрирано у нас лечение на пълнолетен мъж с рядко генетично заболяване. Заповедта за това е издадена, дни след като Върховният административен съд отмени отказа на Касата да поеме тази терапия, поради липсата на механизъм за финансирането й. За получаването й от младия пациент съобщиха от..

публикувано на 21.07.25 в 11:36

Няма превишения на нормите за въздуха край ТЕЦ "Бобов дол" след пожара

Няма превишения на нормите за въздуха в района на ТЕЦ "Бобов дол" след пожара снощи, съобщават от Министерство на околната среда и водите. Данните в двете точки на измерване в близкото Големо село - до кметството и при най-близко разположена къща до централата на наблюдаваните показатели сочат стойности под границите за качество на..

публикувано на 21.07.25 в 11:25
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев участва в конференция за перспективите пред България след приемането на еврото във Варна.

Реформите в българското образование включват промяна в учебните програми

Реформите в българското образование включват промяна в учебните програми, въвеждане на интегрални изпити с акцент върху математиката и природните науки и най-вече практическо обучение, за да се подобри функционалната грамотност. Това заяви във Варна министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който участва във форум на Икономическия..

публикувано на 21.07.25 в 11:17
Снимката е илюстративна.

Променя се организацията на движение заради концерта на Guns N' Roses на Националния стадион

Променя се организацията на движение заради концерта на Guns N' Roses на Националния стадион тази вечер.  Ще бъде осигурено допълнително движение на градския транспорт, съобщиха от общината.  От 22 до 00:30 часа част от линиите на градския транспорт ще са с намалени интервали, предаде БТА. По преценка на отдел "Пътна полиция" при..

публикувано на 21.07.25 в 11:16
Андрей Димитров

Какво се случва с терена между Философския и Стопанския факултет на СУ, за който студенти се бориха да не бъде продаден?

Когато активното гражданско общество е ангажирано с определена кауза, политическите битки  и икономическите интереси не могат да стоят на преден план. Това заяви пред БНР студентът Андрей Димитров, който направи кампания срещу намеренията на държавата да продаде мястото,  разположено между Философския и Стопанския факултет на СУ .  Теренът беше..

публикувано на 21.07.25 в 11:02