Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел призова страните членки да поръчат повече боеприпаси за Украйна, тъй като данните показват, че блокът е далеч от целта от март да предостави на Киев един милион 155-милиметрови артилерийски снаряда в рамките на 12 месеца, предаде Ройтерс.
Борел каза, че всеобхватни споразумения, известни като рамкови договори, са били подписани с оръжейни фирми, за да позволят на страните членки на ЕС да правят съвместни поръчки за 155-милиметрови снаряди, които са спешно необходими на Украйна, докато се бори с военната инвазия на Русия.
"Сега зависи от държавите членки да приемат конкретни поръчки в рамките на тези рамкови споразумения с индустрията“, каза Борел пред репортери след среща на министрите на отбраната на ЕС в испанския град Толедо.
През март страните от ЕС се споразумяха за план на стойност около 2 млрд. евро за предоставяне на 1 милион артилерийски снаряди или ракети на Украйна в рамките на 12 месеца.
Първият елемент включваше предоставяне на снаряди от резервите на отделните държави или закупуването им от другаде. Борел каза, че чрез тази първа стъпка са били предоставени на Украйна около 224 хил. снаряди и 2300 ракети на обща стойност около 1,1 млрд. евро. Това обаче означава, че ЕС не е достигнал дори една четвърт от целта си, повече от пет месеца след стартирането на инициативата.
Останалите снаряди са предназначени да дойдат от втория елемент на плана - съвместна схема за доставки, която насърчава страните членки на ЕС да правят поръчки за Украйна и да попълнят собствените си запаси, силно изчерпани от даренията на Киев. Но тъй като досега няма обявени поръчки по схемата, някои членове на ЕС настояват блокът да разгледа други възможности.
"Трябва да се запитаме: Можем ли да направим повече? И моят отговор тук е ясно, че да, можем", каза естонският министър на отбраната Хано Певкур пред репортери на срещата в Толедо, проведена в бивш оръжеен завод, който сега е университетска сграда. Певкур каза, че ЕС трябва да разгледа отново възможността за използване на наличните запаси на страните членки или закупуването от страни извън ЕС, както и приемането на предложението на Словакия за обновяване на стари муниции.
Певкур, чието правителство е близък съюзник на Украйна, каза, че украинските сили понякога изстрелват от 6000 до 7000 снаряда на ден, но Русия изстрелва до 10 пъти повече.
Словашкият министър на отбраната Мартин Скленар пък каза, че компания в неговата страна вече извършва обновяване на артилерийски снаряди, които иначе биха се считали за твърде стари, и че подобна схема може да бъде разширена и за други фирми и държави.
"Имаме малка компания, можем да обновим 12000 от боеприпасите за един месец, което вероятно може да бъде допълнително увеличено с участието на други компании“, каза той пред агенция Ройтерс.
"Компаниите са в състояние да направят това с доста бързи темпове", добави той.
Тъй като остават само шест месеца, за да се постигне целта на ЕС от 1 млн. снаряда, "ние искаме да сме сигурни, че използваме максимално наличния капацитет за обновяване на стари боеприпаси", посочи Скленар.
Предупредителни кодове за значителни валежи са издадени от Националния институт по метеорология и хидрология за 21 области от страната, като за Смолян и Кърджали кодът е червен. За 9 други области кодът е оранжев, а за 10 – жълт (виж графиката по-долу). Днес времето в страната ще се задържи облачно, на много места с валежи от дъжд, сочи..
Кешът в България е над 30 милиарда лева. Асоциацията на българските банки призовава гражданите да го внесат преди въвеждането на еврото. Това обясни пред БНР главният секретар на институцията Джеймс Йоловски. През юни се очакват положителни оценки от Европейската централна банка и Европейската комисия за готовността на страната ни за..
Два пъти по-високи глоби за каране на електрически тротинетки в пешеходната зона на Ямбол предстои да влязат в сила през следващия месец. Съвместните проверки на екипите на полицията и общината ще зачестят през летния сезон. За по-малко от месец са конфискувани осем електрически тротинетки, но след заплащане на глобата те се връщат на собствениците,..
Британският крал Чарлз Трети съпругата му Камила се отправят на двудневно посещение в Канада, по време на което монархът ще открие новата сесия на канадския парламент на фона на претенциите на Доналд Тръмп да направи Канада 51-ви американски щат. Последният път, когато монарх откри заседание на парламента, беше през 1977 година, когато..
Нов Център за бизнес услуги в Кипър ще осигури по-малко бюрокрация и по-добро обслужване на местни и чуждестранни инвеститори, за да улесни бизнес дейността им в страната. Той ще бъде открит днес в Никозия от президента Никос Христодулидис. Създаването на центъра е важна стъпка в изпълнението на плана на правителството за подкрепа на предприемачеството..
Мобилните обезсоляващи инсталации, дарени от Обединените арабски емирства, са вече в Кипър и от днес започва транспортирането им от пристанището в Ларнака до определените места за монтаж, съобщиха от Министерството на земеделието и околната среда. Те трябва да влязат в експлоатация до края на юни. Агрегатите за преработка на морска вода..
Испания настоява за създаването на международна коалиция за оказване на натиск върху Израел. Външният министър Хосе Мануел Албарес обяви две цели - пробив на блокадата на хуманитарната помощ за Газа и решение на близкоизточния конфликт с две държави - една израелска и една палестинска. Албарес посрещна делегации от 20 държави в испанската..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..