Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България - двоен европейски шампион по дебати. Колко далече сме обаче от културата на дебата?

| Интервю
Снимка: Pixabay

Бургас беше домакин на юбилейното, 20-о издание на Европейското първенство по дебати, на което страната ни стана двоен европейски шавпион.

"Конкуренцията е голяма, но ние знаем добре формулата. Отзивите след равносметката – това е може би най-доброто европейско, което се е случвало за последните 10 години. Черешката на тортата беше българските отбори да станат шампиони", каза пред БНР Николай Ангелов, финалист на световното първенство по дебати в началото на тази година.

Участниците са били 500 от над 25 държави. Състезанията преминават през предварителни и елиминационни кръгове, последвани големите финали. Провеждат се на английски език, поясни той.  

Участниците не знаят темите предварително. Имат 15 минути преди дебата, за да се подготвят.

"Със сигурност част от проблема е в политиците, но те са част от проблема в нашето общество. Много често предварително, преди да чуем някакъв дебат, сме си изградили мнение и рядко се вслушваме в аргументите на другата страна, независимо дали сме съгласни. Много често истината е по средата", коментира Николай Ангелов.

"Все повече клубове желаят да се присъединят към нас, от различни градове. Извън училищата забелязваме голям интерес – от граждани, които искат да се научат как да защитават своите позиции, как да бъдат по-добри оратори", отбеляза в предаването "Преди всички" Мартин Михайлов от Асоциация "Дебати".

Дебатьорите са хора, които са се научили как да спорят, какво е акцент в дебата. Това няма връзка с общото разбиране на обществото как да се дебатира, смята той.

Много често това, което наричаме дебат, е всъщност спор, в което всяка от страните се опитва да наложи егото си, подчерта Михайлов. По думите му много е значимо разбирането, че човекът срещу теб има друга гледна точка, но има начин, по който да се срещнете.

"Така се развива култура на диалог. Може да не съм съгласен с теб, но това не означава, че ще те смачкам, а на полето на идеите ще се разбера и ще говоря с теб."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Палестински затворници се завръщат в Газа от Израел в рамките на първата фаза от примирието с

"Хамас" няма да преговаря с Израел, докато не бъдат освободени 600 палестински затворници

Високопоставеният представител на палестинското движение "Хамас“ Басем Наим заяви, че забавянето от страна на Израел да освободи около 600 палестински затворници е "сериозно нарушение“ на споразумението за примирие и преговорите за втората му фаза са невъзможни до завръщането им, предаде "Асошиейтед прес". Израел ще отложи освобождаването..

публикувано на 25.02.25 в 18:44

В Румъния започват процедура за освобождаване на шефа на избирателния орган

Управляващата коалиция в Румъния започва процедура за освобождаване от поста на председателя на Постоянния избирателен орган Тони Гребла, съобщават медиите в северната ни съседка. Решението идва по инициатива на най-голямата партия в коалицията Социалдемократите. Сред мотивите за решението са доклада на Сметната палата, констатиращ лошо..

публикувано на 25.02.25 в 18:42
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Вижда се един хаос и опит да се променят посоки и утвърдени нагласи в САЩ

За срещата на Доналд Тръмп с Еманюел Макрон зависи кого питате. Ако са поддръжниците на Тръмп, с опорните точки от Белия дом, Макрон е поредният лидер, който засвидетелства уважение към Тръмп , идва да се съобрази с него. Ако слушате противниците, Макрон е  ужасен от това, което прави американският президент и идва да се увери. Така..

публикувано на 25.02.25 в 18:17
Владимир Путин

Кремъл предложи на Вашингтон съвместно изследване на залежите на редкоземни метали в Русия

Кремъл предложи на Вашингтон съвместно изследване на залежите на редкоземни метали в Русия. Стана ясно също, че Европейският съюз може да предложи свое споразумение по въпроса. Освен съвместното изследване на ценните залежи руският президент Владимир Путин предложи и доставката на алуминий за американския вътрешен пазар, като очерта по този..

публикувано на 25.02.25 в 18:16

Изложба "90 години БНР" и специално издание на списание ЛИК

Изложбата " 90 години БНР - Радиото на поколения българи" беше открита в Мраморното фоайе в сградата на медията.  Експозицията е с фото и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция.  На събитието беше представен официално и новият брой на изданието на БТА - списание ЛИК , озаглавен..

публикувано на 25.02.25 в 17:42

"Балканска черна кутия" или какво ни липсва в живота?

На първи март от 19.30 в Топлоцентралата ще бъде официалната премиера на документалния филм "Балканска черна кутия" с режисьор Цветан Драгнев. Документалният филм е посветен на Никола Груев - известен на меломаните като Котарашки , по професия архитект, но открил своята най-важна мисия и като музикант. Kottarashky представя..

публикувано на 25.02.25 в 17:37
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър

Британският премиер обяви увеличение на разходите за отбрана

Разходите за отбрана на Обединеното кралство ще се увеличат до 2,5% от БВП до 2027 г., докато бюджетът за чуждестранна помощ ще бъде намален, обяви британският премиер Киър Стармър преди срещата му с Доналд Тръмп. В неочаквано изявление в парламента Стармър каза, че разходите за отбрана ще бъдат увеличени от сегашните 2,3%, което означава..

публикувано на 25.02.25 в 17:31