Това мнение изрази в интервю за БНР преди началото на новия политически сезон политологът Георги Киряков. През следващите 3 години депутатите ще работят в сградата на бившия Партиен дом заради ремонт на старата, историческа сграда на парламента.
"Няма никакво значение кой къде седи. Важното е да се свърши обществена работа. Могат да седнат и в парламентарното кафене, стига да свършат работа" , отбеляза той относно новото разпределение на местата в пленарната зала, при което депутатите от ДПС ще седят между тези на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.
Относно неспокойното политическо лято, убийството на Алексей Петров и завръщането на Васил Божков политологът посочи:
"Видях плахо пристъпване в една много сложна атмосфера – политическа, икономическа, криминогенна и много плахо действие от страна на управляващите, може би чисто по академичному. Премиерът, колкото и да е добър учен, очевидно има дефицит на политически качества."
"Очевидно е, че присъствието на Божков в България е свързано с обвинения, които е отправял през годините към бившия премиер Бойко Борисов, основна фигура от управляващото мнозинство. Развитието на този случай е индикатор за това какво ще се случи с правителството", коментира Георги Киряков в предаването "Преди всички".
Относно желанието на лидера на ГЕРБ да се дистанцира от управлението Киряков смята, че ако той бъде поставен в ситуация да се защитава, ще развали кабинета и това за него е червена линия.
"Ясно е, че не му е комфортна тази ситуация. Че ако не беше в слаба позиция, отдавна нямаше да съществува този кабинет. Че ако нямаше външна намеса за стабилизиране и удържане на това управление, Бойко Борисов щеше да е направил избори."
Като фундаментален проблем на българската демокрация той открои спора за назначения на конкретни лица, а не за политики на фона на атаки срещу обществото, "които го разтревожват до степен то да е готово да скача и да убива".
"Темата за конституционните промени поутихна. Това процес, който трябва да върви паралелно с оперативната работа. Това е много дългосрочна цел. Темата не се предлага агресивно", смята Киряков.
Във връзка с конфликта на управляващото мнозинство с президента той подчерта, че това е геополитически конфликт, не вътрешнополитически.
"И България отново, за съжаление, играе ролята на някаква пионка във външнополитическите стратегии на други държави."
"Не трябва да позволяваме толкова брутална намеса в българските дела – нито от изток, нито от запад", допълни Георги Киряков.
Няма нова партия, която да не е заплаха за партиите на терена в момента, заяви още политологът относно предположенията за бъдещия политически проект на президента и заявките, които той прави.
Киряков нарече "поредната политическа глупотевина и действие според човека" огласени намерения за законодателно свиване на правомощията на президента.
"Такава битка е безплодна", предупреди той и припомни други подобни опити да се променят закони заради конкретни лица.
"Виждате и защо конституционалистите са потресени от това, което се случва в институционалния живот на държавата."
"Ако сега се натисне темата за отварянето на Изборния кодекс, тя ще възпали депутатите от управляващото мнозинство", смята оше Георги Киряков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов -..