Индия изстреля слънчевата изследователска станция Aditya-L1, което бе излъчено от уебсайта и YouTube канала на Индийската агенция за космически изследвания, предаде АФП. Aditya-L1 стартира малко преди обяд с предаване на живо, показващо стотици зрители, които аплодират бурно насред оглушителния шум от издигането на ракетата.
„Изстрелването е успешно, всичко е нормално“, обяви служител на агенцията, докато корабът си проправяше път към горните слоеве на земната атмосфера.
Съединените щати и Европейската космическа агенция (ESA) изпратиха множество сонди до центъра на Слънчевата система, като се започне с програмата Pioneer на НАСА през 60-те години на миналия век. Япония и Китай също стартираха свои собствени мисии за слънчеви обсерватории в орбитата на Земята.
Но ако успее мисията ѝ, Индия ще бъде първата азиатска страна, стигнала орбитата около Слънцето.
„Това е предизвикателна мисия за Индия“, каза астрофизикът Сомак Райчаудхури пред телевизия NDTV в петък. По думите му сондата на мисията ще изследва изхвърлянето на коронална маса, периодично явление с огромни изхвърляния на плазма и магнитна енергия от слънчевата атмосфера. Тези изблици са толкова мощни, че могат да достигнат Земята и потенциално да нарушат работата на сателитите.
Aditya ще помогне да се предскаже явлението "и да предупреди всички, така че сателитите да могат да изключат захранването си".
„Това също ще ни помогне да разберем как се случват тези неща и в бъдеще може да нямаме нужда от система за предупреждение там", каза той.
Агенцията използва сателитна ракета PSLV в конфигурация XL, оборудвана с шест извънбордови двигателя. Тази конфигурация беше използвана за първи път за изстрелването на първата лунна сонда на Индия „Чандраян 1“, през октомври 2008 г. Оттогава той е бил използван за няколко важни мисии. PSLV летя за последно в конфигурация XL през ноември 2022 г., носейки сателита EOS-06 и осем наносателита в околоземна орбита.
Станцията Aditya-L1 е първата космическа мисия на Индия от типа на обсерватория за наблюдение на Слънцето. След четиримесечно пътуване от 1,5 млн. километра апаратът ще влезе в хало орбита в точката на Лагранж L1, където силите на гравитационното привличане на Земята и Слънцето са равни. Това положение ще позволи на Aditya-L1 постоянно да наблюдава Слънцето, без да се разсейва от затъмнения.
Космическият кораб носи седем инструмента за наблюдение на фотосферата, хромосферата и най-външните слоеве на Слънцето (короната), използвайки детектори за електромагнитно поле, частици и магнитно поле. Планира се, когато бъде достигната очакваната орбита, основният апарат на мисията, коронографът с видима линия, да изпраща 1440 изображения на ден до наземната станция за анализ. Очаква се мисията Aditya L1 да предостави информация за разбирането на проблема с нагряването на слънчевата корона, изхвърлянето на коронална маса, активността преди избухването и нейните характеристики, динамиката на космическото време, разпространението на слънчевия вятър, частиците и полетата и други.Паметта на убитите преди 80 години от комунистическия режим русенски интелектуалци, сред които внучката на Баба Тонка - Тонка Обретенова и съпруга ѝ Нико Просеничков, бе почетена с панихида днес. В първите ноемврийски дни на 1944 г започват масовите арести и убийства на търговци, лекари, учители, юристи, писатели и интелектуалци. Новата..
Зачестяват случаите на нарушители, които навлизат с моторни превозни средства в националните паркове "Рила", "Централен Балкан" и "Пирин", съобщават от Министерството на околната среда и водите. Преди дни в "Централен Балкан" са били иззети два мотоциклета и са съставени актове на нарушителите. Те са се движели в резервата "Стенето", където е забранена..
Първи сняг в област Монтана очакват синоптиците в нощта на сряда срещу четвъртък. Ще превали по високите части на региона. Първият сняг за новата зима се очаква в нощта срещу четвъртък. Прогнозата на синоптиците е това да стене в предбалкана и в планинските части на областта, съобщи Леночка Ангелова, началник на Хидро-метеорологичната..
Писателят Георги Господинов ще бъде удостоен с Голямата награда за литература на Софийския университет "Св. Климент Охридски“, съобщиха от висшето училище. Това ще стане на тържествена церемония на 12 ноември. Голямата награда за литература на Софийския университет е учредена през 1999 година и се присъжда веднъж на всеки две години като признание за..
Кандидатът за президент на Републиканската партия Доналд Тръмп заяви, че е сигурен в победата си. Тръмп каза това, след като упражни правото си на глас във Флорида. Той пристигна в избирателната секция в Палм Бийч със съпругата си Мелания Тръмп. Харис или Тръмп? В САЩ гласуват за президент Изборите в САЩ през погледа на една българка..
Пострадалите от наводненията в източна Испания домакинства ще получат безвъзмездна помощ, а предприятията - кредити с държавни гаранции. Това предвижда планът за възстановяване, обявен днес от правителството на Педро Санчес. Държавата отделя повече от 10 милиарда евро. Испанското правителство отпуска 10,6 млрд. евро за възстановяването на..
Граждани се събраха пред Съдебната палата в София на протест с искане да бъде прекратена процедурата за избор на нов главен прокурор. Това е второто подобно мероприятие под наслов "Кой прегрупира главните прокурори", организирано от Инициативата "Правосъдие за всеки". Протест в София срещу предложението Сарафов да бъде избран за главен прокурор..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..