Сега е моментът да посетите ботаническата градина в София!
Все още всичко цъфти кленовете са украсени в различни цветове и под тях може да се насладите на красотата на Чайна церемония, бойни изкуства, калиграфия, икебана, картини, народни танци, песни както и да си купите Суши приготвени на място.
С всички тези мероприятия и красотата на ботаническата градина ще бъде отбелязан празника на София.
Вероятно всички знаете, че в Япония има обичай да се възхищавате на природата през различните сезони. Най-известният, разбира се, е ханами, гледане на черешов цвят.
И само за възхищение на цветовете на златната есен има друга дума: momiji-gari - "лов" за червени листа. Защото листата на кленовете всяка година са различни и омайващи с цветовете си.“
Специални гости по темата в "Нощен Хоризонт" са Криси Прахова от Чадо УрасенкеТанокай, България, Валентина Герова от школата по икебана „Сога“ и Александър Симеонов, създател и ръководител на Фолклорен клуб „Аджамиите“.
"Празникът е под мотото - "Красота под сянката на клена", за да се полюбуваме на клена - това е времето, в което цветовете на клена са много ярки. Искаме да съчетаем и двата празника - на София, който е на 17 септември и на японската култура - на 16 септември, каза Криси Прахова в "Нощен Хоризонт".
Предвиждаме да бъде показано как се прави суши, икебана, калиграфия, чаена церемония, дори ще има японска песен и хайку изпълнения, бойни изкуства. От българскта страна ще се види изпълнението на Фолклорен клуб „Аджамиите“ и на хор "Светулковци". Това каза още Прахова, която се надява на 16 септември Ботаническата градина на БАН да се превърне в хубав празник за двете култури.
"Икебаната, която ние ще представим, са символ на красотата на природата и на връзката на природата с човека. Как да добиеш спокойствие чрез цветята, да научиш, че всички клонки и цветя са прекрасни. Икебаната се усвоява за около 4 години. Всяко ниво е от 20 урока в различни стилове, сподели Валентина Герова:
"Икебаната е форма на медитация, може само с едно клонче или цвете да се направи хубава композиция. Основните принципи са създаване на хармония - земя - въздух и човек, триъгълниците, които се образуват, са също част от принципите на икебаната, за да има повече пространство и въздух между цветята и клонките в икебаната, поясни Герова.
"В групата "Аджамиите" има пеене и танци с настроение -30 човека сме цялата група - от 15 до 70 годишни, допълни Александър Симеонов.
Сдружението Чадо УрасенкеТанокай, България е основано през 1992 год. като клуб на любителите на чайната церемония и японската култура.
Школата по икебана „СОГА“ е основана през 1995 год. към Асоциацията на Завършилите Токайския Университет, Япония.
Още по темата в звуковия файл.
150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..
От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите на волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..
65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни . Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..
Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..
Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин. Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал 45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..
Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" . Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..
В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев . Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога . Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..