Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Младен Влашки: Идеята за единение се развива на литературното поле в Пловдив като взрив

Младен Влашки
Снимка: БНР

След Освобождението Пловдив е на само столица на Източна Румелия, но и се превръща в културен и образователен център, обединяващ духовните търсения и стремежи на прохождащата интелигенция от всички български земи. 

Все още изявените български имена в литературата са малко, но най-значимите представители идват в Пловдив. 

Периодиката също е в подем, а книгоиздаването е с традиции още от Възраждането. Разглеждайки тези културни напластявания, много изследователи считат, че това е и една от причините именно в града на тепетата да се роди и осъществи идеята за Съединението на Княжество България и Източна Румелия. 

А в сърцето на Пловдив- между Римския стадион, входа към Стария Пловдив и Джумая джамия- от 2011 година има и литературна градина, наречена „Седмият хълм“, открита тогава неслучайно в навечерието на 6 – ти септември. 

Как емоцията на българите за единение се проектира именно на литературното поле и то точно в Пловдив, за "Нощен Хоризонт" разказа доц. Младен Влашки - литературен историк, гост-преподавател в Университета „Георг-Август“ в Гьотинген (Германия) и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски“:

"Развива се нещо като взрив, защото литературният живот по това време, преди Съединението, е в Пловдив. И в момента на съединяването на тези две части на България, изградената вече литературна система се разширява като взрив и се разнася вече по цялата страна.

Така че, Съединението играе и тази роля.

Като кажем и това, че тук, в Пловдив са учебникарите, големите фигури. Тук Иван Вазов и Константин Величков правят онази прословута "Българска христоматия", която ще научи българите какво е епос, какво е епиграма, ще ги научи на литературните жанрове, ще им даде образците от световната литература. Тука става. И след Съединението това нещо мощно се разгръща, като голяма част от него отива и в София, като нова столица, сподели доц. Младен Влашки.

"По това време на Съединението в Пловдив се намира големият интелектуален и културен живот на българите. Това е видно от кореспонденцията на Константин Величков - как идеята на Съединението и от литературна гледна точка ги занимава - защото тук са големите сили. Тук е Захари Стоянов, Вазов, Константин Величков, Петко Славейков - тук са големите имена на литературата, тук се издават и големите мощни вестници, разказа още Влашки. 


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кипър започва кандидатстването в бизнес състезание в подкрепа на обединението на острова

В Кипър започва кандидатстването в единственото по рода си бизнес състезание в подкрепа на обединението на острова. За 15-ти път най-добрите бизнес партньорства между кипърски гърци и кипърски турци ще получат наградите, предоставяни от благотворителната фондация на сър Стелиос Хаджи-Йоану, основателя на easyGroup и кипърец по произход...

публикувано на 07.01.25 в 09:24

Павликенското с. Караисен чества Ивановден с автентичен ритуал

С автентичен ритуал без аналог у нас в павликенското село Караисен честват Ивановден. Празникът се нарича "Иванови влачуги". Празнува се на най-голямата чешма в селото, където именици, младоженци, моми и ергени се окъпват за здраве. От незапомнени времена хората в Караисен вярват, че "Ивановите влачуги" очистват лошата енергия и гонят злото,..

публикувано на 07.01.25 в 08:53

Животни на пътя - какво да се прави...

Проблемът не е само в Кюстендилско, той е национален , подчерта пред БНР юристът Пламен Абровски, след като на 28 декември край Кюстендил при сблъсък с коне на пътя загина 18-годишната Андреа Андонова, а две нейни връстнички бяха ранени . Оттогава протестите в града и района не спират, а хората все по-настоятелно се питат кой е виновен за тази..

публикувано на 07.01.25 в 08:41
Разрушения в района на Шигаце след земетресението тази сутрин.

Над 50 са вече жертвите на мощния трус в Тибет

Най-малко 53 са жертвите, a 62-ма са ранените от мощното земетресение с магнитуд 6,8 по Рихтер на дълбочина 10 км в Тибет - в град Шигаце, съобщиха властите в Китай. По данни на китайската държавна информационна агенция, има много вторични слаби трусове.  Земетресението е разлюляло сгради в съседните държави Непал, Бутан и част от Индия, предаде..

публикувано на 07.01.25 в 08:37
Георги Ганев

Георги Ганев прогнозира: Парламентът отхвърля проектобюджета, спешно се прави нов

"Мъдрото премиерско решение беше такъв бюджет да не се внася. Това, което беше внесено, е напълно невъзможно. Няма да дойдат такива приходи, ако ще през главите си да скачаме, а разходите са неоправдано завишени , с милиарди са отгоре." Това мнение изрази в интервю за БНР икономистът Георги Ганев, бивш народен представител от ПП-ДБ,..

публикувано на 07.01.25 в 08:29

147 г. от битката за Троянския проход в хода на Руско-турската война

С поднасяне на венци и цветя в знак на признателност пред паметника на генерал Павел Карцов в Троян днес от 12 ч. ще бъде отбелязана 147-годишнина от победоносната битка за Троянския проход довела и до освобождението на града. Битката за Троянския проход е една от най-значимите по време на Руско-турската освободителна война. Започва на 3..

публикувано на 07.01.25 в 08:26
Башар Асад

САЩ облекчиха някои от ограниченията за Сирия, но запазиха санкциите

Съединените щати облекчиха някои от ограниченията срещу преходното правителство в Сирия, за да позволят влизането в страната на хуманитарна помощ, предаде Асошиейтед прес. Американското министерство на финансите издаде общо разрешително със срок на действие от шест месеца, което позволява определени сделки със сирийското правителство,..

публикувано на 07.01.25 в 08:08