Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Лицето на града зависи много от времето, в което го гледаш"

"Етюд-и-те на София: 24 часа в града" - един софийски ден на 200 страници

24 часа в големия град са почти цяла ера, каза фотографът Иван Шишиев

| Интервю
Снимка: ФБ/Етюд-и-те на София

"24 часа в големия град са почти цяла ера. Всяка част от София си живее в своето време. София е една огромна собствена държава - има реки, сгради, фасади и лица. Всичко това се променя всеки ден, затова лицето на града зависи много от времето, в което го гледаш".

Това каза пред БНР Иван Шишиев, който представи в предаването "12+3" новият му авторски сборник "Етюд-и-те на София: 24 часа в града".

В рамките на 200 страници читателят е едновременно наблюдател и главен участник в един софийски ден. 
Какво са 24 часа в големия град? Как времето и пространството се пречупват под звуците на трамваите и тишината на спрелите часовници? Защо нишките на вековете са се оплели в малките улици на столицата и къде има опасност да пропаднеш хилядолетия назад?

Този път фотографът на "Етюд-и-те на София" се насочва към тези въпроси и към това да покаже как се изживява едно денонощие в града.

А времето в София тече по свои собствени правила. И за да го уловиш истински във фотография, трябва да ги познаваш.


Иван Шишиев е фотограф, публицист, пътешественик и библиотекар. Автор е на най-големия проект за фотография в България "Етюд-и-те на София", последван от над 340 000 души в социалните мрежи, който управлява заедно с видеографа Екатерина Калугина.

През 2020 г. е отличен с грамота на Столична община за принос в развитието на културата в София. "Етюд-и-те на София: 24 часа в града" е третата му книга.

Замислен през 2015 г. и първоначално оформен като фейсбук албум, проектът "Етюд-и-те на София" постепенно се разраства и се превръща в изящен фотографски албум, в който се крият и малки късчета истории за духа на столицата - такава, каквато я вижда и усеща фотографът Иван Шишиев. От върховете на Витоша до най-живописните улици на центъра на града, от влюбените на града до трамвайните му релси...

Изданието излиза с предговор от Георги Господинов, а корицата и оформлението са дело на Стефан Касъров. 

Интервюто на Даниела Големинова с Иван Шишиев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово-стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас -възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела Бебенова...

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39

Тръмп и Путин на карнавала в Габрово, Пътна помощ тегли сглобката

Днес започват веселите габровски празници, чиято кулминация е утрешното карнавално шествие. Карнавалът продължава старите традиции, още от 19 век, на габровската "олелийня". Сега олелията става не на Сирни Заговезни, както тогава, а в третата събота на май. В годината, в която местните жители празнуват 165 лета от обявяването на Габрово за..

публикувано на 16.05.25 в 07:07

Духът на Ирландия в музика и танци: кои са Sonas?

Пленителният магнетизъм на Ирландия със своята музика, литература, напитки и танци привлече вниманието и на Автономията за слушане. Това доведе в Десети студен комплекс на "Хоризонт" българо-ирландската банда Sonas ,  обединяваща танцьори и музиканти, вдъхновени от ирландската музика.  Един от българските елементи в групата е Росен..

публикувано на 16.05.25 в 07:00

Разходка из света на скалите и ценните ресурси

Животът на геолога доц. Невен Георгиев е интересен. Професионалното му призвание го води не само из прекрасни природни кътчета в страната ни, но и до места като Конго, Антарктида, Казахстан, Зимбабве.  Той се занимава с геология от около 30 години. Сред интересите му в областта са локалните тектонски структури. Следи и образуването на..

публикувано на 15.05.25 в 17:28

Клоун весели самотни клиенти в необикновен ресторант в Израел

В Тел Авив има необикновен ресторант. Всички, които работят в него – готвачи, сервитьори, музиканти са доброволци. Ръководи ги бивш главен готвач, която работи в елитен ресторант на Израел и е необикновена управителка. На празници, когато еврейската традиция предполага събиране на семействата на вечеря, има самотни хора, без семейства или хора,..

публикувано на 15.05.25 в 17:02