Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30 години по-късно

Венцислав Занков: Доколко манипулацията на масите е част от демокрацията?

Това, че през 90-те ни се представяше прекрасният нов свят, не е безобидно, смята художникът

| Интервю
Венцислав Занков
Снимка: Ирина Недева

30 години "Без невинност" - реликви от една изложба. Венцислав Занков показва в столичната галерия "Харта" свои картини, които вече са част от колекции и прави равносметка какво се е променило от 1993 г. до днес.

"Без невинност" означава, че нещата не са безобидни. Това, че по онова време ни се представяше прекрасният нов свят, вече не е безобидно. Вече не мога да разбера какво става. Има ли изобщо такъв свят, какво е подменено, какво означава демокрация, доколко манипулацията на масите е част от демокрацията, доколко "1984" не е, както ние си тълкувахме, че описва соца, а описва нещата далеч отвъд соца. Човекът дори е бил с бедна фантазия, Джордж Оруел, според мен. Защото нещата с тези социални медии надминаха всякакви очаквания – на манипулация, на свръхдозиране. В една такава среда истината трудно се открива", коментира Венцислав Занков в предаването "Хоризонт до обед" на БНР.

"Имаше надежда, вяра, че има някаква форма на справедливост. Аз съм "за" справедливо неравенство. Оказа се, че не е така", смята Занков.

Онази "Без невинност" означаваше, че напускаме едно и се оказваме в друго, което не е чак толкова розово, тоест подменени идеали, изтъкна още авторът. Да продължаваш да си актуален не е лошо, но бих се радвал да не е актуално, допълни той.

"Като видя татуирани на гърбовете Левски, Ботев просто ми става много гадно. Аз ли нещо съм сбъркан? Това, което съм се опитал да нарисувам, да кажа, дори е много бледо спрямо това, което се случва в момента. Няма дори надежда. Дори да има най-перфектните, прекрасни закони, няма човешки ресурс да бъдат изпълнявани. Нещо е куцо в обществото. 30 години са изпуснати. Дали целенасочено? Основното е възпитанието и образованието. Връщането ще е много трудно. Трябва да минат няколко поколения, да се изчисти."

Венцислав Занков  Снимка: Ирина Недева

"Аз не се чувствам виновен. Правил съм тези неща, които съм мислел, че са хубави. Няма социално ангажирано изкуство, защото като се махне злободневното, въпросът е какво остава, дали има изобщо изкуство", подчерта художникът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04