Това обясни пред БНР инж. Митко Порязов, директор на областното пътно управление в Бургас. Основната причина за разрушаването на този мост е била голямата приливна вълна, която е изровила фундамента, заяви той.
"Мостовете не се проектират за толкова високи приливни вълни."
Едно от големите наводнения се случва през октомври 2017 година, когато достъпът до къщите е възможен само с лодки. Последното водно бедствие е било през февруари миналата година.
Кости има 120 жители. Местните жители твърдят, че коритото на реката, както и дерето не се почистват. Те са категорични, че не е чистено с десетилетия. Определят периодичните проверки през годините като безсмислени, защото от тях последици няма. Репортаж на БНР от преди 2 години звучи съвсем актуално и след сегашното водно бедствие:
"Осигуряването на средства за почистване на речните корита от години е в летаргично състояние. Казусът е сложен, защото сме в национален парк. Има характерни особености в региона, които също трябва да се вземат предвид", коментира тогава заместник-областният управител на Бургас Пламен Янев, който сега е областен управител.
"Проблемът с Кости е стар. За пореден път го констатираме. Проблемът е свързан с голямо финансиране от държавата и с това, че трябва да се съобразим със законодателството в защитените територии. Проблемът не е в липсата на идеи, проблемът е в липсата на финансиране", твърди заместник-кметът на Царево Марин Киров.
"10 години се борихме с държавата и с него."
Не можем да спрем природата – това са 300 литра на квадратен метър, подчерта още кметът на Кости. "Когато е пороен дъждът, няма спасение."
С изграждането на подпорни стени в дерето ще бъде ограничена възможността водата да причинява щети, обясни той.
"Водосборът в Кости е изключително голям. Всичката вода, която събира цяла Странджа, минава оттук и през Царево."
Според Ангелов не е проблем само дерето, защото след последния порой има отнесен асфалт и празни улици.
"Застрояването в речните корита, което през годините наблюдавахме, липсата на контрол върху строителството по местата, където реката трябва да може да освободи своята сила – ние я вкарваме в тесни корита и очакваме, че огромни количества вода биха могли послушно, лекичко и внимателно биха могли да текат в посоката, в която ние искаме."
Системата, държавата не мисли стратегически и не се ангажира дългосрочно, обобщи експертът.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..